Rugsėjo 19 d. Kidulių dvare pristatyta dr. Aušros Rimkutės-Ganusauskienės naujausioji knyga „Aprangos pavadinimai: XXI amžiaus 2-ojo dešimtmečio šaltinių pagrindu“. Ši 189 puslapių mokslo studija – jau trečiasis autorės tokio pobūdžio darbas.
Dr. A. Rimkutė-Ganusauskienė yra vyresnioji Lietuvių kalbos instituto Terminologijos centro mokslo darbuotoja, jos darbų sąrašas įspūdingas ir nuolat ilgėja. Humanitarinėms studijoms autorė skyrė bene aštuonerius metus ir atvirai kalba, kad jas pasirinkę žmonės yra prestižinių specialybių atstovai.
Dr. Aušros tyrinėjimų sritys – religijos, aprangos terminologija, terminų norminimas ir tvarkyba. Daktaro disertacijos tema 1883–1916 metų katekizmų religijos terminija (vadovas įžymus kalbininkas Stasys Keinys). Svajone įvardija religijos terminų žodyną.
A. Rimkutė-Ganusauskienė yra kviestinė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ekspertė. Ji ir Kauno kolegijos dėstytoja, Lietuvių kalbos draugijos Jurbarko skyriaus pirmininkė. Stažuočių (Danijoje), tarptautinių konferencijų Lenkijoje, Sakartvele, Latvijoje, Vengrijoje ir kitur dalyvė. Ir ne tik. Ji – dviejų vaikų mama. Iš tiesų tai įmanoma? Pasirodo, taip, jei esi tvirtų žemaitiškų šaknų ir turi šeimą, kuri sudaro sąlygas, padeda ir leidžia skleistis šiuolaikinės mokslininkės talentui. Ar reikia akivaizdžių įrodymų? Architektas Andrius Ganusauskas ne tik unikalių jų šeimos namų kūrėjas, bet ir šios naujausios mokslo studijos iliustracijų autorius.
Autorė pristatė populiarųjį savo mokslo studijos variantą, kuriame pajutome kalbininko, tyrėjo, aiškinančio ir aprangos objekto (pavyzdžiui, apsiausto makintošo, Šanel švarko, apavo – čelsių, derbių, konversų ir kt. ) ir terminų kilmę, norminimo atsakomybę.
Visi – dr. Aušra, bendraminčių, kolegų būrys (dalyvavo penketas Terminologijos centro darbuotojų, vadovaujami vadovės dr. Astos Mitkevičienės), akordeonininkas Laurynas Antanaitis, dvaro aplinka sukūrė šiltą žodžio, knygos šventę, rugsėjo dienų nuotaiką.
Renginio šeimininkai ir pagalbininkai apdovanoti Instituto leidiniais „Šakių šnektos tekstai“, „Jurbarko apylinkių tekstai“, Dr. Ritos Šepetytės knyga „Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos veikalo Taislius augyminis bendrinių žodžių indeksas“, knyga „Iš kur jie atėjo“.
Renginio dalyviai, vedami kuratorės Irmos Svetlauskienės, nemažai laiko skyrė ir Kidulių dvare veikiančiai Aleksandro Vasiljevo parodai „Romantizmo mada. Suvaržymai ir kontrastai“. Tad ne tik išgirdo dr. A. Rimkutės-Ganusauskienės mintis apie tai, kaip kilo sumanymas imtis studijos apie aprangos pavadinimus, bet galėjo pamatyti kaip rengėsi vyrai ir moterys prieš bene du šimtus metų.
Aldona PAULIUKAITIENĖ, Lietuvių kalbos draugijos Jurbarko skyriaus narė