Balandžio 21 d. Jurbarko krašto muziejaus parodų ir koncertų salėje pristatyta jurbarkietės Rūtos Lendraitytės Utalla drabužių kolekcija „Gyvi rūbai“, kuri vos prieš savaitę didžiausiame Baltijos šalyse mados festivalyje „Mados infekcija“ pripažinta geriausia. Šiai kolekcijai apžiūrėti jurbarkiečiai turi vos savaitę, nes drabužiai užsakyti įvairių leidinių fotosesijoms.
Mados virtuvė
Skirsnemuniškė R. Lendraitytė teisę dalyvauti „Mados infekcijoje“ iškovojo dar gruodžio mėnesį dalyvaudama atrankiniame renginyje „Mados injekcija“. „Pusmetį buvau grįžusi į namus ir čia kūriau, ruošiau kolekciją pasirodymui, todėl jokios įtampos prieš renginį nebuvo“, – šypsosi dizainerė. Ji pažinojo ir visą „Mados infekcijos“ virtuvę – ne kartą teko dalyvauti ją organizuojant, tik kaip dizainerė ant podiumo pasirodė pirmąkart.
Balandžio 13-14 d. „Mados infekcijoje“ pasirodė 18 dizainerių. Rūtos kolekcija profesionalų pripažinta viena geriausių ir jai suteikta teisė atstovauti Lietuvai liepą vyksiančioje Kijevo mados savaitėje. R. Lendraitytė pasidžiaugė ne tik pergale, bet ir puikiai suorganizuotu renginiu. „Tai Renatos Mikailionytės nuopelnas. Visa mados renginio virtuvė buvo sustyguota, puiki komunikacija. Kolekcijų, kaip visada, buvo įvairių, bet buvo ir labai puikių“, – tikina kūrėja.
Keturiolika kolekcijos „Gyvi rūbai“ modelių bus pristatyti Kijeve. Ukrainoje dizainerė praleis savaitę – vyks įvairūs renginiai, susitikimai.
Parodė saviems
R. Lendraitytė ją labai norėjo parodyti savo gimtinėje. Jurbarke eksponuojami devyni kostiumai. „Žmonės kalba per savo aprangą. Jei nori atsitraukti, jie renkasi plačius siluetus, tamsias spalvas. Tada aplinkiniai suvokia, kad nereikia prie taip apsirengusio žmogaus artintis. Apsirengus ryškiai, parodydami daugiau nuogo kūno mes žmones traukiame. Visa tai vyksta pasąmonėje“, – apie atliktą tyrimą, kuriuo rėmėsi kurdama kolekciją, pasakojo dizainerė.
Parodų ir koncertų salėje eksponuojami rūbai simbolizuoja atsitraukimą ir galingumą. Tai pateikiama per medžiagas, siluetus, spalvas. „Nemažai dabartinių kūrėjų eina į komerciją, nori parduoti. Aš su komanda kuriu žmogui, noriu perduoti brandesnę žinutę, pakelti dvasią“, – savo filosofiją pristatė dizainerė.
Parodą pristačiusi buvusi Rūtos mokytoja Rasa Grybaitė įžvelgė, kad puikiuose R. Lendraitytės darbuose, jų aprašymuose turi būti gyva būtybė. „Tai, ką tu sėkmingai darai, skirta žmogui. Menininkai dabar nepopuliarūs. Baigę dailės akademijas retai kuris dirba pagal specialybę. Bet be jaunų kūrėjų liks tušti podiumai, erdvės, parodų salės. Tu radai savo kelią ir esi puiki kūrėja“, – savo mokinę gyrė R. Grybaitė.
„Rūta disonuoja su šiuolaikiniais kūrėjais, kurie nori greito rezultato. Viską galima pasiekti nuosekliu darbu. Džiugu, kai daug pasiekę jauni žmonės grįžta į Jurbarką“, – sakė Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. Jis R. Lendraitytę pažįsta jau seniai – Rūta ir mero dukra Monika buvo mokyklos suolo draugės. Ne veltui parodos atidarymą papuošė M. Martusevičienės smuikavimas. Pasak dizainerės, jai nėra tobulesnės muzikos už draugės grojimą smuiku.
Dirba kino pramonėje
Prieš mėnesį Rūta pradėjo dirbti britų Lietuvoje statomame filme internetinei platformai „Netflix“ apie Romanovų šeimą, paskutinį Rusijos carą. Ji ten dirba kostiumų dailininke. Šis darbas tęsis iki gegužės pabaigos, o vėliau laukia dar dviejų juostų filmavimas.
Į kino pramonę panirusi dizainerė svarstė rūbų kūryboje padaryti pertrauką, tačiau po sėkmės „Mados infekcijoje“ sulaukė raginimų vėl kurti kolekciją kitų metų renginiui. „Vieną kartą iškovojus teisę pasirodyti „Mados infekcijos“ renginyje, pasirodyti gali kasmet. Tad dar galvosiu, ką daryti. Galbūt kitąmet vėl parodysiu kolekciją“, – sakė ateities planų dar nesudėliojusi kūrėja.
Su artimaisiais, draugais ir jos kūrybos gerbėjais po parodos pristatymo bendravusi R. Lendraitytė tikino, kad sugrįžti su savo darbais į salę, kurioje mokykliniais metais daug kurta, vaidinta, dirbta, itin smagu, o paklausta, ar tas spindintis pasaulis, kuriame ji dabar sukasi, tikrai yra šaltas ir žiaurus, ji tai paneigė. „Kai jaunystėje per TV matydavau kitų sėkmę, ji man atrodė tokia nežemiška. Tačiau kai bandai ten patekti ir nuoširdžiai dirbi, supranti, kad ten pasaulis visai toks pat paprastas ir elementarus, kaip ir čia“, – sakė dizainerė.
Jūratė Stanaitienė