Spalio 11 d. vykusiame savivaldybės tarybos neeiliniame posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl papildomo etato Tarybos ir mero sekretoriate. Opozicija ir valdantieji stojo į priešingas puses: vieni kalbėjo apie pinigų švaistymą, kiti – apie nuolat didėjantį darbo krūvį.
Praėjusią kadenciją įsteigtame Jurbarko r. savivaldybės tarybos ir mero sekretoriate dirbo trys darbuotojos. Mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo statusą turinčias vedėjos pareigas pagal valdančiosios daugumos postų dalybas užėmė partijai Tvarka ir teisingumas atstovaujanti Genė Gudaitienė. Vedėja turėjo dvi pavaldines: vieną teisininkę valstybės karjeros tarnautoją ir vieną darbuotoją, dirbančią pagal darbo sutartį. Šią kadenciją sekretoriatą rinkiminės permainos palietė nedaug – merui išsaugojus postą liko ir ta pati vedėja. Tačiau darbą sutrikdė pasikeitusios vienos darbuotojos šeimyninės aplinkybės, moteris išėjo į vaiko auginimo atostogas.
Likus tik vedėjai ir viešųjų ryšių specialistei darbo vis daugėjo, o pakaitinio valstybės tarnautojo rasti nepavyko. Į pakaitinio Tarybos ir mero sekretoriato vyriausiojo specialisto pareigas atranka buvo paskelbta net du kartus – liepos 3 d. ir rugpjūčio 26 d., tačiau neatsirado nė vieno pretendento, nors antrąkart skelbiant konkursą šioms pareigoms užimti buvo sumažinti reikalavimai.
Neįvykus ir antrajai atrankai, valdžia nutarė nenaikinant vyr. specialisto pareigybės, o įsteigti papildomą etatą darbuotojui pagal darbo sutartį. Sprendimo rajono valdžia neatidėliojo ir į darbotvarkę įtraukė net nelaukdami eilinio savivaldybės tarybos posėdžio – šis klausimas svarstytas neeiliniame posėdyje.
Valdančiajai daugumai oponuojantys tarybos nariai dėl naujai steigiamo etato negailėjo priekaištų. „Nesteikime papildomai etatų. Nepavyko konkursas du kartus, skelbkime trečią kartą. Kas per skuba, kad klausimą reikia traukti į neeilinį posėdį“, – klausė tarybos narys Donatas Jackis.
Tarybos narė Zita Sorokienė kvietė ne naujus etatus steigti, o kantriai dirbti, kad būtų padengtos skolos biudžetui dėl plačiai nuskambėjusios Naujamiesčio progimnazijos stadiono istorijos. „Nuskambėjom dėl biudžeto nuostolių. Ar dar kartą norim parodyti, kad nesiskaitome su rajono biudžeto pinigais“, – kalbėjo Z. Sorokienė.
Tarybos opozicijai vadovaujantis Gvidas Byčius siūlė nepritarti tokiam sprendimo projektui ir balsuoti prieš. G. Byčiaus nuomone, daugiau dirbti savarankiškai taip sumažinant darbo krūvį sekretoriatui galėtų ir patys tarybos nariai, gerokai pasididinę sau atlyginimus. „Esu prieš, nes susiję su pinigais. Gyventojų mažėja, o mes kuriame naujus etatus“, – sakė G. Byčius.
Klausimą pristačiusiai Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjai, laikinai vadovavusiai savivaldybės administracijai Rūtai Vančienei sunkiai sekėsi pagrįsti sprendimo projekto juridinę pusę ir įtikinti tarybos opoziciją jo reikalingumu. R. Vančienės teigimu, patvirtinus ketvirtą Tarybos ir mero sekretoriato etatą, daugiau darbuotojų neatsiras. Jei vaiko auginimo atostogose esanti darbuotoja sugrįžtų anksčiau nei numatyta, sutartis su darbuotoju būtų nutraukta.
Pasak R. Vančienės, nors tarybos sprendime šios aplinkybės neapibrėžtos, viskas bus sukonkretinta mero potvarkiu. Tačiau tarybos nariams vis tiek kilo įtarimų dėl galimos painiavos su būsimu darbuotoju pasirašius sutartį iki 2021 m. spalio 11 d. – kaip nurodyta tarybos sprendime.
Politikai įtarė, kad nurodžius terminą ir prireikus atleisti darbuotoją, savivaldybei gali tekti sumokėti kompensaciją už neišsipildžiusius lūkesčius dirbti dvejus metus, o ne trumpesnį laiką. Nors opozicijos balsas šįkart skambėjo garsiai, valdantieji jų neišgirdo ir balsavo už pateiktą sprendimo projektą. „Už“ buvo trylika tarybos narių, devyni balsavo „prieš“, vienas nebalsavo.
Savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus nuomone, darbuotojas sekretoriate labai reikalingas, nes darbo krūvis nuolat didėja. Meras mano, kad valstybės tarnyba, kaip darbo vieta, darosi nepatraukli, paskelbus konkursus dažnai nesulaukiama norinčiųjų juose dalyvauti. Tai gali lemti atsakomybės ir darbo užmokesčio santykis. Ir šįkart ieškomam specialistui siūlomas koeficientas yra 6,8. Tai reiškia, kad darbuotojas gautų apie 1176 eurų atlyginimą neatskaičius mokesčių.
Meras neneigia, kad ir Jurbarko r. savivaldybėje atlyginimų žirklės – plačios. Pavyzdys čia pat – Tarybos ir mero sekretoriato vedėjai mero skirtas koeficientas yra kur kas didesnis – 11,6, ir atlyginimas siekia 2006 Eur su mokesčiais. Tačiau, mero nuomone, vadovai ir turi daugiau uždirbti, mat jie patiria nemažai įtampos ir streso.
Savivaldybės administracija ir jai pavaldžios įstaigos ieško daugiau specialistų. Vyr. specialisto (pakaitinio valstybės tarnautojo) reikia Skirsnemunės seniūnijai. Jurbarkų seniūnija artimiausiu metu turėtų skelbti socialinio darbuotojo darbui su šeimomis konkursą. Viešvilės seniūnija ieško ūkvedžio-energetiko. Paskelbti konkursai net penkių mokyklų vadovų pareigoms užimti.
Tačiau tai darbo vietos, neišpučiančios etatų skaičiaus, o ketvirtąjį etatą savivaldybės Tarybos ir mero sekretoriatui dalis politikų vertina kaip biudžeto lėšų švaistymą. Opozicijai atstovaujantis Gintaris Stoškus, pasitelkęs konkrečius pavyzdžius, mano, kad Tarybos ir mero sekretoriatas apskritai nesusitvarko su užduotimis ir nedirba kaip numatyta nuostatuose, todėl kalbėti reikėtų ne apie naujus etatus, o rengti sprendimo projektą dėl sekretoriato panaikinimo.
Jolita Pileckienė
miestas kaip išmiręs, baikit simuliuoti darbą. Prirenka visokių nevykėlių, todėl dejuoja darbo krūviu.