Lapkričio 10-oji, Šv. Huberto diena, šalies medžiotojus, gamtos mylėtojus ir vietos bendruomenę subūrė Raudonėje. Šv. Hubertą, medžiotojų globėją, simbolizuojantį žmogaus ir gamtos ryšio svarbą, čia medžiotojai mini jau trečius metus iš eilės.
Daivaras Rybakovas, Jurbarko medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas, pasakojo, kad Šv. Huberto diena Raudonėje jau tampa tradicija: „Labai džiaugiamės, kad šventė populiarėja. Pernai joje dalyvavo apie 3500 dalyvių, o šiemet sulaukėme net 5000. Šventė tapo ne tik gražia tradicija, bet ir galimybe žmonėms iš įvairių Lietuvos regionų aplankyti Jurbarko kraštą.“
Įžanga į šventę – Šv. Huberto žygis, kurį organizavo aktyvus žygeivių klubas „Žygių magija“. Kelionė Raudonės apylinkėmis leido tik pasigrožėti rudeniška gamta, bet ir pajusti šventės esmę. Visus suvienijo eisena, mirgėjusi medžiotojų klubų vėliavomis ir atributika, o dar daugiau iškilmingumo suteikė medžioklinių ragų garsai.
Šv. Mišios, aukotos evangelikų liuteronų ir katalikų kunigų Raudonės pilies vidiniame kiemelyje, yra neatsiejama šio renginio dalis. Kunigai pabrėžė Šv. Huberto globėjo reikšmę ir priminė žmogaus atsakomybę už gamtos išsaugojimą.
Bendrą maldą keitė sveikinimai, padėkos ir apdovanojimų ceremonija už medžioklės tradicijų puoselėjimą, ekologinių vertybių skleidimą, bendruomenės stiprinimą. Šventės rengėjai atidavė duoklę ir draugijos senbuviams, ir naujiems nariams, dėkodami už jų svarbų indėlį telkiant medžiotojų bendruomenę. Medeinės medaliais už medžiotojų kultūros puoselėjimą buvo apdovanoti ir septyni Jurbarko krašto medžiotojai: Darius Valeika, Romutis Zabielinas, Tomas Sabaliauskas, Juozas Šimelionis, Ričardas Volkus, Jonas Gydaitis, Vytautas Ūkanis ir Gintaras Grazdauskas.
Šv. Huberto dienos šventė neapsieina be tradicinių medžioklės konkursų, kurie kasmet pritraukia dalyvių ir žiūrovų dėmesį. Šiemet vykusiame Lietuvos medžioklės ragų šaukinių konkurse „Medžioklei valio“ dalyviai varžėsi dėl geriausio šaukinio ir ragų garsų, atspindinčių miško pasaulį ir medžioklės dvasią.
Tuo tarpu vilkų viliojimo edukacinis konkursas buvo naujas, tačiau itin patrauklus reginys. Čia dalyviai turėjo galimybę susipažinti su vilkų balsais, jų elgesiu ir vaidmeniu miške. Edukaciniu konkursu siekta ne tik atskleisti vilkų gyvenimo ypatybes, bet ir ugdyti pagarbą gamtai, supažindinti su šių plėšrūnų ekologine svarba. Konkurso organizatoriai akcentavo vilkų vaidmenį ekosistemai, jų svarbą miškui.
Šventė pasižymėjo ir gurmaniškais akcentais. Dėmesį traukė medžiokliškos sriubos virimo įmantrybės. Kiekviena sriuba buvo unikali – su savo receptu, paslaptingais prieskoniais ir specialiu patiekimo būdu. Visi galėjo paragauti įvairių skonių sriubų, o virėjai dalijosi patarimais, kaip gaminti šį tradicinį patiekalą.
Ne mažiau įspūdingas buvo ir elnio kepimo ritualas „Pragaro mašinoje“. Tai speciali kepimo įranga, leidžianti išlaikyti mėsos sultingumą ir skonį. Elniena buvo dalijama visiems šventės dalyviams, siūlant paragauti medžioklinės virtuvės skonio. Tokios vaišės priminė gamtos dosnumą ir ragino ją vertinti atsakingai.
Šventėje vyko seminaras, skirtas plėšriųjų gyvūnų reikšmei ekosistemose aptarti. Pranešėjai kalbėjo apie plėšrūnų, vilkų ir lūšių, svarbą gamtai, pabrėždami, kad jų apsauga – esminė, siekiant išlaikyti ekosistemos pusiausvyrą.
Šiais metais šventėje vyko kraujo donorystės projektas „Medžiotojai donuoja“ – kilni ir prasminga akcija, skatinanti medžiotojų bendruomenės solidarumą ir suteikianti galimybę atlikti gerą darbą. Greta šios akcijos buvo galima prisidėti ir prie „Maltiečių sriubos“, paramos akcijos, aukojant pagalbai sunkiai gyvenantiems žmonėms.
Šventė buvo marga įvairiais renginiais. Didelis dėmesys skirtas medžiokliniams šunims. Parodoje dalyvavo įvairių klubų atstovai, kurie pristatė veisles, jų savybes, charakterį bei darbo specifiką medžioklėje.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija prieš šventę organizavo vaikų piešinių konkursą „Lietuvos gamta ir aš“, kuriame jauniausieji menininkai galėjo parodyti savo kūrybiškumą ir meilę gamtai. Šiame konkurse 11-15 metų vaikų amžiaus grupėje antrą vietą laimėjo viešvilietė Mėta Ulevičiūtė, trečiąją – taip pat viešvilietis Nojus Rimkus (mokyt. Sniežana Šašienė). Mėta ir Nojus buvo apdovanoti diplomais ir atminimo dovanėlėmis.
Jaukumo šventei teikė muzika. Pasirodymus surengė „Medžiotojų Trio“ bei grupė „Karaliai“. Vyko ir loterija, kurioje dalyviai galėjo laimėti įvairių prizų.
Ateinantys metai žada dar didesnę šventę ir įspūdį, mat Raudonėje planuojama surengti tarptautinį elnių kvieslių čempionatą.
Ligita Gražulevičienė