452 eurų nuostolį patyrė su šunimis į Angliją keliavęs jurbarkietis. Vyras pirštu bado į veterinarus, o šie tikina, kad negali būti atsakingi už gyvūnų savininkų klaidas – šie esą patys turi pasirūpinti, kad visos reikiamos procedūros būtų atliktos, o būtini įrašai atsidurtų augintinių dokumentuose. Aišku viena, kad keliauti gyvūnai turi pagal nustatytą tvarką, o šeimininkų ir veterinarų tikslas – nenuklysti nuo reikalavimų.
Pasitikėjo darbuotoja
Nemaloni istorija prasidėjo, kai į gimtinę grįžę jurbarkiečiai kartu parsivežė ir du savo šunis. Po atostogų susiruošė atgal į Angliją. Sudvejoję, ar pasienyje nekils problemų dėl augintinių, konsultacijos jie užsuko į Jurbarko veterinarijos kliniką.
„Klinikoje mums suteikė klaidingą informaciją. Tai paaiškėjo tik Prancūzijoje, kai pasieniečiai mūsų neįleido į keltą. Teko vežti šunis į vietinę veterinarijos kliniką, pirkti naują kelto bilietą, nakvoti viešbutyje, leisti pinigus maistui“, – piktinosi brangiu nesusipratimu virtusia kelione su šunimis Edgaras Parulis.
Pasak vyro, prancūzų veterinarų paslaugos dviems šunims atsiėjo apie 100 eurų, naujas kelto bilietas 242, o viešbutis 60 eurų, dar 50 eurų kainavo maistas ir kitos smulkios išlaidos.
E. Parulis teigia, kad prieš kelionę į Angliją kreipėsi į Jurbarko veterinarijos kliniką, ten dirbusiai moteriai parodė augintinių pasus ir pasiteiravo, ką turėtų atlikti vykdamas į kitą šalį. „Mane patikino, kad viskas gerai, todėl išvažiavome ramūs. Tik pasienyje paaiškėjo, kad yra kitaip. Netikėtas siurprizas pridarė išlaidų ir sugadino nuotaiką – sugaišome ne tik mes, bet ir kartu važiavę draugai, kurie beveik parą laukė, kol galėsime įvažiuoti į Angliją“, – sakė šunų šeimininkas.
Šeimininkų rūpestis
Jurbarko veterinarijos klinikos, į kurią kreipėsi E. Parulis, gydytojas Jogaila Šlekys įsitikinęs, kad dėl pasienyje kilusio nesusipratimo kalti patys šunų šeimininkai. Augintiniai jau buvo kartą vežti į užsienį ir tuomet išvyko be jokių nesklandumų – įrašai apie skiepus ir kitas privalomas procedūras šunims buvo galiojantys.
„Problemos pasienyje kilo, nes šunims nebuvo pakartotas gydymas nuo kirmėlių. Todėl žmonėms teko laukti parą, kol procedūra buvo atlikta. Ši procedūra būtina prieš kiekvieną kelionę ir galioja ne ilgiau kaip penkias paras. Pirmą kartą keliaudami į užsienį klientai tą procedūrą buvo atlikę. Kodėl neatliko šį kartą, negaliu pasakyti. Atsakomybę prisiimtume, jei mūsų padaryti įrašai būtų klaidingi. Tačiau jei jų visai nėra, o procedūros neatliktos, tai jau šeimininkų atsakomybė“, – įsitikinę veterinaras. Pasak J. Šlekio, nesusipratimų dėl keliaujančių gyvūnų būna itin retai.
Dokumentai – būtini
Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja Jolanta Šimkūnienė tikina, kad norėdami sėkmingai keliauti su gyvūnais žmonės pirmiausia turi idealiai susitvarkyti augintinių dokumentus.
Vykstant į užsienį nekomerciniais tikslais galima vežtis šunis, kates ir šeškus. Kartu pasiimti galima ne daugiau kaip 5 gyvūnus, išskyrus tuos atvejus, kai dalyvaujama tam tikruose renginiuose. Augintiniai nekomerciniais tikslais gali keliauti su savininku arba įgaliotuoju asmeniu, kuris turi savininko rašytinį įgaliojimą nekomerciniais tikslais vežti gyvūną.
Daugiau gyvūnų galima vežtis, jeigu augintiniai dalyvauja konkursuose, parodose, sporto renginiuose arba tokių renginių treniruotėse, yra registruoti kaip renginių dalyviai arba registruoti organizacijoje, kuri rengia tokius renginius. Tokie gyvūnai turi būti vyresni nei šešių mėnesių.
„Pirmiausia gyvūnus reikia perregistruoti nuo sausio 1 d. veikiančiame valstybiniame registre. Senuosiuose privačiuose registruose įrašytiems gyvūnams gali kilti problemų“, – tikino specialistė.
Jurbarkiečiai kol kas registruoti gyvūnų valstybiniame registre neskuba. Tai padarė daugiau nei šimtas šeimininkų, beveik visi jie procedūrą atliko norėdami su augintiniais vykti į užsienį.
Pasak J. Šimkūnienės, taip pat labai svarbu, kad mikroschema būtų implantuota tarp menčių, o ne kur kitur. Anksčiau kai kurie veterinarai pasirinkdavo kitą vietą.
„Būtinai reikia patikrinti dar vieną dalyką – skiepų įrašai neturi būti padaryti anksčiau, nei buvo implantuota mikroschema. Ypač Anglijos pareigūnai įtariai reaguoja į tokius neatitikimus ir gali uždrausti įvažiuoti į šalį“, – perspėjo pašnekovė.
Tikslią informaciją apie reikalavimus vežant augintinius į įvairias užsienio šalis galima rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklalapyje , skyrelyje „Keliavimas su gyvūnais augintiniais“.
Lukas PILECKAS
Nekenčiu emigrantų