Už tvarką mieste atsakinga seniūnija ir Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRAC) ėmėsi teršėjų. Neapsikentę į konteinerius ir šalia jų viską kraunančių gyventojų bei įmonių, pažeidėjus pradėjo filmuoti iš neženklinto automobilio. Vos per kelias dienas užfiksuoti penki pažeidėjai. Visi jie gaus protokolus už neleistiną šiukšlinimą.
Be baudų neapsieina
Jurbarko miesto seniūnas Romualdas Kuras apgailestauja, kad gyventojai tik gavę protokolus supranta, jog elgiasi netinkamai. Iki tol į mišrių komunalinių atliekų konteinerius jie meta viską, kas pakliūva po ranka. Kas netelpa – tiesiog palieka šalia konteinerių.
„Ilgai skelbėme informaciją, kas galima, ko negalima, kalbėjome su žmonėmis – niekas nepadeda. Atrodo, išvalome teritorijas prie konteinerių, kitą dieną vėl tas pats – mėtosi padangos, baldai. Itin jautrios vietos yra vadinamoji „Facebook“ aikštelė ir Smukučių sodai. Čia išmetama labai daug atliekų, kurių nei į bendrus konteinerius, nei šalių jų mesti negalima“, – sakė R. Kuras.
Seniūnas tikina, kad šiukšlintojai atvyksta net iš kitų seniūnijų. Kartą mišrių komunalinių atliekų konteineriams netinkamas šiukšles žmogus atvežė iš Jurbarkų.
„Visi įkliuvę aiškina, kad esą nežinojo. Tačiau tai neįtikina, esu beveik tikras, kad dauguma puikiai žino darantys pažeidimą. Todėl neturime kito pasirinkimo, kaip tik statyti filmavimo kameras ir taip gaudyti pažeidėjus“, – sakė R. Kuras.
Tampa sąvartynais
Seniūnui pritaria ir TRAC rinkliavos administratorius Rimvydas Telišauskas: būtent dėl neatsakingų gyventojų kaltės aplink konteinerius atsiranda šiukšlynai. Kaip ir pernai, imtasi tų pačių priemonių – keletą kartų per dieną prie konteinerių pastatomas aplinką filmuojantis automobilis. Jame įtaisyta kamera beveik kasdien užfiksuoja pažeidėjus.
„Yra ir šiaip žmonių, ir verslo įmonių. Pastarosios paprastai atveža ir išmeta daug kartono, jo nerūšiuoja. Tačiau jie negalvoja, kad tikrai ateis laikas, kai pas juos kažkada apsilankys pareigūnai ir paklaus, kur jie deda savo pakuotes. Tikrai nekainuotų brangiai pasirašyti sutartį tokioms šiukšlėms išvežti“, – įsitikinęs R. Telišauskas.
Problemos – visur
Pasak TRATC atliekų tvarkymo skyriaus vadovės Vilmantės Krištopaitienės, bendro naudojimo konteinerių problema aktuali ne tik Jurbarke. Problemos – panašios visur. Tačiau jos itin ryškios tampa kiekvieną pavasarį, kai gyventojai tvarko namus, sodus, sklypus ir atliekomis, kurių negalima mesti į bendrojo naudojimo konteinerius, atsikrato išmesdami šalia.
„Nežinau, ar reikia dar kažkam priminti, kad atliekas privaloma talpinti į tam skirtus konteinerius, draudžiama jas dėti ant žemės šalia konteinerių, o padangas, baldus, elektronikos prietaisus reikia pristatyti į didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę. Šakas ir kitas žaliąsias atliekas reikia gabenti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę“, – sakė moteris.
Taip rūšiuoti atliekas būtina, nes atliekų tvarkytojai negali maišyti atliekų ir viena mašina išvežti visko. Būtent todėl prie konteinerių nuolat būna netvarka – įvairios atliekos išvežamos tam tikru grafiku. Jei gyventojai jų vėl prikrauna, teritorija kurį laiką lieka nesutvarkyta.
Galvos skausmas – Smukučiai
Vadovė įvardijo ir tai, kad Smukučiai – tikras galvos skausmas. Nors šiukšlės iš ten vežamos nuo kovo mėnesio, sodininkai esą nuolat padaro šiukšlyną – suverčia šakas, statybines atliekas, padangas, baldus. Šių atliekų šiukšles vežančios įmonės surinkti negali. Jas kaskart turi sutvarkyti seniūnija, o tai kainuoja papildomas lėšas ir užtrunka.
„Augalus gyventojai patys turi pristatyti į žaliųjų atliekų aikštelę. Jų tikrai niekas neišveš. Turintys galimybę žalienas gali kompostuoti vietoje ir pasigaminti naudingo komposto. Kompostavimo aikštele jurbarkiškiai naudojasi – pernai gyventojai ten pristatė 20 tonų atliekų. Dar apie 475 tonas „Ecoservis“, maždaug 420 tonų pristatė juridiniai asmenys“, – sakė V. Krištopaitienė.
Dalija daiktus
TRAC priima ne tik atliekas ir naudoti nebetinkamus daiktus. Jurbarke pasiūlyta naujovė – gyventojai gali atiduoti tai, kas jiems nereikalinga – baldus, buitinę techniką, žaislus ir kitas gėrybes. Jos fotografuojamos ir keliamos į įmonės tinklapį www.uabtratc.lt. Čia esančiame skyrelyje „Dalinimasis daiktais“ galima rasti tai, ką aikštelėje paliko jurbarkiečiai. Norintieji konkretaus daikto gali nuvykti į aikštelę ir jį pasiimti. Taip daiktai prikeliami antram gyvenimui ir gali pasitarnauti tiems, kam jų iš tiesų reikia, o ne keliauti į šiukšlyną.
Lukas Pileckas