Sekmadienį vykusiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose fiksuota kaip niekad daug pažeidimų. Įtarimų sukėlė galimai papirkinėjami rinkėjai, balsuojant iš anksto zuję tie patys automobiliai, gyventojai skundėsi nesulaukę rinkėjų kortelių, o rinkimų dieną Gricių rinkimų apylinkėje stebėtojai suabejojo kelių įkaušusių narių galimybe dirbti.
Stebėtojai iškvietė policiją
Rinkimų stebėtojų iškviesti policijos pareigūnai įtarimus, kad Gricių rinkimų apylinkės pirmininkė Sigutė Prišmantienė ir komisijos narė Nijolė Pilypienė neblaivios, patvirtino – abiem moterims nustatytas vidutinis girtumas. Socialdemokartų atstovė S. Prišmantienė į alkoholio tikrintuvą įpūtė 2,16 prom., o liberalų deleguota N. Pilypienė – 1,6 prom.
„Atvažiavus į rinkimų apylinkę įtarimų sukėlė pirmininkės elgesys – ji labai gestikuliavo, bendravo. Priėjus arčiau buvo galima užuosti alkoholio kvapą, o po stalu pastebėjome nugertą degtinės butelį“, – sakė TS–LKD deleguotas rinkimų stebėtojas Arnoldas Pernarauskas.
Apylinkės komisijos pirmininkė ir jos padėjėja bendrauti su žiniasklaida nenorėjo. S. Prišmantienė apsigaubusi galvą striuke puolė slėptis, N. Pilypienė bandė kamerą uždengti savo rūbu ir nustumti.
„Ne jūsų reikalas, kas aš tokia, čia mano bėdos“, – piktai aiškino alkoholio padauginusi moteris.
Nors N. Pilypienės girtumą pastebėti buvo sunkiau, S. Prišmantienės elgesys išdavė smarkų apsvaigimą – moteris svirduliavo, vos laikėsi ant kojų, jai pynėsi kalba.
Rinkimų stebėtojai taip pat turėjo moterį perspėti, kad vėl bus kviečiama policija, nes ši išbėgo iš pastato, sėdo į savo automobilį ir galimai ruošėsi važiuoti.
Rinkimų komisijos narės alkoholiu vaišinosi tame pačiame pastate, kur yra miestelio šarvojimo salė ir bendruomenės namai.
S. Prišmantienė ir N. Pilypienė savivaldybės rinkimų komisijai parašė pasiaiškinimus, kuriuose pripažino, kad buvo neblaivios, tačiau girtavimo priežasčių neatskleidė. Nepatvirtintais duomenimis, moterys dar šeštadienį galėjo švęsti gimtadienį.
„Pirmadienį moterys skambino ir atsiprašė už savo elgesį“, – sakė savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Vitalija Juzėnienė. Abi neblaivios įkliuvusios moterys paprašė jas atleisti iš pareigų rinkimų komisijoje.
Į Gricius iškviesti policijos pareigūnai moterims surašė protokolus dėl pasirodymo viešoje vietoje neblaivioms. „Moterims pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą bus skirtos baudos už pasirodymą neblaivioms viešoje vietoje. Policija surinktą medžiagą taip pat perduos savivaldybės rinkimų komisijai, kuri pagal savo kompetenciją spręs, ką toliau daryti“, – sakė Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.
Vertino griežtai
Svirduliuojančios komisijos narės sulaukė griežto jas delegavusių partijų vertinimo. Socialdemokratų rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas teigė, kad tokį S. Prišmantienės elgesį vertins partijos etikos komisija.
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis buvo dar griežtesnis – politikas viešai pareiškė, kad jų partijai atstovavusi N. Pilypienė daugiau tokios galimybės neturės niekada.
Į viešumą iškilus girtavimo skandalui ne mažiau nemalonus tapo dar vienas pažeidimas Griciuose.
Komisijoje nenustatytą laiką dirbo tik keturi asmenys, nors įstatymas numato, kad rinkimus tokio dydžio apylinkėje privalo stebėti ne mažiau kaip penki. Kur tuo metu buvo likę trys iš septynių Gricių komisijos narių, kol kas neaišku.
„Keturi komisijos nariai – aiškus įstatymo pažeidimas. Jų buvo per mažai“, – sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Pasak Jurbarko r. savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės Vitalijos Juzėnienės, abejonių dėl balsų skaičiavimo ir galimybės balsuoti Griciuose nekilo. Nušalintas girtas komisijos nares pakeitė į balsavimo vietą prisistatę kiti komisijos nariai.
„Savivaldybės rinkimų komisija nuvažiavusi užfiksavo, kiek išduota rinkimų dokumentų, surašė patikrinimų aktą, nenustatė pažeidimų ir leido tęsti darbą“, – tikino V. Juzėnienė.
Įtaria papirkinėjimu
Tačiau grubiausi galimi rinkimų pažeidimai fiksuoti ne Griciuose. Prasidėjus išankstiniam balsavimui policiją pasiekė pranešimai apie įtarimus, kad gali būti perkami balsai, vežami rinkėjai. Vasario 26 d. Marijampolės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pradėjo tyrimą dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise. Marijampolės pareigūnai nustatė, kad žmonės galimai buvo vežami balsuoti už Darbo partiją ir reitingų lentelėje turėjo įrašyti 4 ir 9 numerius. Kaip teigiama policijos pranešime, juos galėjo vežti atitinkamais numeriais pažymėtų kandidačių giminaičiai, o už balsavimą Darbo partijos naudai galimai buvo sumokama po du eurus.
Policijai rinkimų išvakarėse taip pat pranešta, kad Eržvilke kandidatas važinėja plakatais apklijuotu automobiliu ir per garsiakalbį agituoja balsuoti. Dėl galimai pažeistų išorinės rinkimų reklamos taisyklių pradėta administracinė teisena.
Kovo 1-ąją į policiją kreipėsi žmonės, sulaukę kandidato vardu parašytų žinučių, kad šis politikas perka balsus po 20 eurų.
Politinės reklamos pažeidimų fiksuota ir Raudonėje, kur Algirdo Mačiulaičio visuomeninis rinkimų komitetas buvo pakabinęs vaizdinę reklamą. Politikas, sulaukęs komisijos perspėjimų, pažeidimus iš karto pašalino.
„Sulaukėme rinkėjų skundų, kad jie neturėjo galimybės balsuoti namuose. Rinkėjai tikėjosi, tačiau jie nebuvo įtraukti į sąrašus ir komisijos nariai pas juos neatvyko. Lietuvos liaudies partija parašė protestus, kurių turinys toks pat, kaip ir minėti žmonių nusiskundimai“, – sakė V. Juzėnienė.
Savivaldybės rinkimų komisija aiškinasi skunduose nurodytų pažeidimų aplinkybes.