Lapkričio 13-osios popietę, apie 15 val., policijos pareigūnai Jurbarke sulaikė įtariamą narkotikų platintoją. Pas sulaikytąjį rasta apie dešimt dozių, kaip manoma, amfetamino. Ši medžiaga priskiriama prie stimuliuojančių narkotikų, jai išsivysto stipri priklausomybė.
Keletą mėnesių vykdę slaptą tyrimą kriminalistai 18-metį jaunuolį sulaikė K. Donelaičio gatvėje išeinantį iš namų. Atlikdami kratą įtariamojo namuose pareigūnai rado įvairių daiktų, kurie kaip įrodymai bus panaudoti kitose baudžiamosiose bylose.
Tai ne pirmas pastaruoju metu sulaikytas narkotikų platintojas. Lapkričio 6 d. Jurbarke, Lauko g., policijos pareigūnai sulaikė 17-metę jurbarkietę, kuri galimai pardavinėjo narkotines ir psichotropines medžiagas.
Merginos namuose rasta apie 16 g amfetamino ir apie 12 g augalinės kilmės narkotinės medžiagos – kanapių.
Rajonas neišsiskiria
Pastaruoju metu pareigūnai suintensyvino narkotikų paiešką mieste. Spalio 31-osios naktį Jurbarko ir Marijampolės policijos pareigūnai kartu su Pagėgių rinktinės kinologu Kranto, Dariaus ir Girėno, Kauno, P. Cvirkos, Vytauto Didžiojo ir Statybininkų gatvėse patikrino 35 automobilius. Padedami tarnybinio šuns Bakso policininkai ieškojo narkotikų.
Apie 23.50 val. Dariaus ir Girėno g. pareigūnai sustabdė iš kiemo išvažiuojantį „Audi“. Nors vairuotojas neigė turintis narkotinių medžiagų, mašiną išuostinėjęs Baksas neatstojo nuo vairuotojo pasostės, kurioje galėjo būti narkotikų.
Nors ši slėptuvė buvo tuščia, policija nutarė patikrinti ir vairuotoją – paimti mėginiai nustatyti, ar jis neapsvaigęs nuo narkotinių medžiagų.
„Visuose apskrities komisariatuose yra pradėta po keletą tyrimų dėl narkotikų. Jurbarkas tikrai neišsiskiria iš bendro vaizdo. Jei tik pareigūnai dirba, jie anksčiau ar vėliau sulaiko tiek narkotikus vartojančių, tiek juos platinančių asmenų“, – sakė Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.
Pasak viršininko, policininkams nuolat įkliūva nuo narkotikų apsvaigusių asmenų, tarp jų pasitaiko ir transporto priemonių vairuotojų. Pernai vieną automobilį patikrinę policininkai nustatė net keturis narkotikus vartojusius asmenis.
„Pasitaiko apkvaitusių automobilių vairuotojų, dviratininkų. Pareigūnai apmokyti, todėl žino, kokie požymiai rodo, kad žmogus gali būti svaiginęsis. Tokie asmenys gabenami į ligoninę, atliekami tyrimai ir nustatomos jų vartotos narkotinės medžiagos, kada narkotikai buvo vartoti“, – pasakojo A. Dumčius.
Kiek žmonių galėtų rajone vartoti narkotikus, pareigūnas vertinti nesiėmė. Tai esą būtų galima pasakyti tik patikrinus visus gyventojus. Bendrus kvaišalų vartojimo mastus galima tik numanyti pagal pagaunamų narkomanų ar platintojų skaičių.
Geria ir vartoja
Pasak vienoje miesto mokyklų besimokančios paauglės, dauguma jos bendraamžių yra bandę vienokių ar kitokių narkotikų. Tačiau populiariausi – marihuana ir „gaidžiu“ vadinamas amfetaminas. Pastarojo miltelių dozė kainuoja nuo 10 iki 12 eurų, už gramą žolės jaunimas taip pat moka 12 eurų.
„Pati kažkiek vartodavau, tačiau dabar nusprendžiau mesti. Man dar nedaug metų, visai nenoriu turėti rimtos priklausomybės. Kas vartoja, tai dažniausiai „gaidį“ ir rūko žolę. Nuo „gaidžio“ jautiesi labai energingas“, – pasakojo moksleivė.
Pasak merginos, anksčiau mokiniai būdavo drąsesni, į mokyklą jau ateidavo apsvaigę nuo narkotikų. Esą vienokių ar kitokių kvaišalų yra bandžiusi didžioji jaunimo dalis.
„Dabar mokykloje nesisvaigina – bijo“, – tikino pašnekovė.
Gauti narkotikų Jurbarke, pasak pašnekovės, nėra sudėtinga, ypač tada, jei ieškantysis jau pažįsta juos platinančius žmones, o šie ieškantįjį.
Mergina negalėjo išskirti, kas populiariau – narkotikai ar alkoholis. Esą jaunimas vartoja ir tai, ir tai, o per vakarėlius dažnai narkotikus ir alkoholį maišo.
„Išgerkime ir parūkykime“, – pusiau juokais, pusiau rimtai dalies jaunimo linksmybių receptą atskleidė paauglė.
Į medikus nesikreipia
Jurbarko rajono psichikos sveikatos centro vadovas Anzelmas Vančys tvirtina, kad narkomanai į įstaigą jokios pagalbos nesikreipia, todėl kalbėti apie bendrą padėtį rajone – sudėtinga.
„Mūsų pacientai dažniausiai yra žmonės, kurie turi priklausomybę nuo alkoholio. Buvo keletas, kurie buvo bandę aguonų. Tačiau tai itin reti atvejai. Kadangi gydymas nėra prievartinis, tai tie žmonės, kuriuos vartojus pagauna policija, į mus nesikreipia, jie slepia savo piktnaudžiavimą tomis medžiagomis“, – sakė gydytojas.
Lukas PILECKAS
o Vilniuje į vieno narkomano pinkles papuolė visa Lietuvos policija,net ministro galva nusirito nuo pečių