Birželio 8 d. iškilmingai atidarytas naujasis Šakių r. policijos komisariatas, kuriame įrengta ir areštinė. Pastato atidarymo nekantriai laukė ne tik šakiečiai, bet ir Jurbarko pareigūnai – kaimyninis rajonas buvo viltis, kad kelias iki areštinės sutrumpės. Jurbarko r. sulaikyti asmenys dabar vežami į Marijampolės arba Tauragės areštines, o visuomenę sergėti turintys pareigūnai laiką leidžia dirbdami vežėjais, o ne užtikrindami tvarką.
Šių metų sausio 1 d. gyventojai atsibudo saugomi kitaip nei buvo įpratę – įvykdyta policijos reforma. Po jos rajonų komisariatuose neliko budėtojų dalių, o kartu ir areštinių. Tai reiškia, kad penktą valandą vakaro komisariatų durys užrakinamos, o sulaikytieji turi būti išvežti į apskričių komisariatų areštines.
„Reforma įvykdyta stengiantis, kad gatvėse dirbtų kuo daugiau pareigūnų“, – sakė Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.
Pasak Jurbarko r. policijos komisariato viršininko A. Dumčiaus, panaudojus šiuolaikines technologijas valdyti pajėgas užtenka Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojų. Todėl mūsų budėtojų dalyje dirbę pareigūnai gali atlikti kitas užduotis. Dabar nuolat rajone budi du policijos ekipažai.
Tačiau ekipažų skaičius realiai nepadidėjo. Anksčiau A. Dumčius yra ne kartą teigęs, kad rajone ir taip budi du ekipažai, o esant palankioms aplinkybėms, kai pareigūnai neserga, neatostogauja ir neišvykę į mokymus, net ir trys.
Nuvažiuoja tūkstančius kilometrų
Jurbarko komisariate uždarius budėtojų dalį sulaikyti asmenys vežami į Marijampolės ir Tauragės areštines. Pasak A. Dumčiaus, didžiąją sulaikytųjų dalį sudaro smurtautojai artimoje aplinkoje. Per mėnesį tokių asmenų būna apie dvidešimt.
„Tokie asmenys nuvežami į areštines, vėliau parvežami, atliekami procesiniai veiksmai ir bylos keliauja į teismus. Tai atliekama tikrai greitai, pagreitinto proceso tvarka“, – sakė A. Dumčius.
Nesunku suskaičiuoti, kad vežiojant sulaikytus asmenis per mėnesį pareigūnams tenka įveikti apie 3000 kilometrų. Jie apie 20 kartų vyksta iki apskričių centrų ir atgal.
Maža to, kartais padėtis tampa itin kurioziška. Laiške redakcijai skaitytojas papasakojo praėjusį šeštadienį sulaikyto asmens istoriją.
„Šeštadienį dėl smurto artimoje aplinkoje sulaikė asmenį. Jį nuvežė į Marijampolės areštinę. Sekmadienį ten važiavo tyrėjai, kad smurtautojui pareikštų įtarimus. Pirmadienį vėl važiavo pareigūnai, kad jį parsivežtų tolesniems veiksmams. Trumpai tariant, dėl vieno žmogaus suvažinėjo apie 540 kilometrų ir sugaišo daugybę laiko“, – laiške rašė vyras.
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Sigita Šatienė pripažįsta, kad tokių situacijų pasitaiko. Tačiau policija esą neturi pasirinkimo – privalo vykdyti įstatymu jai numatytas pareigas ir atlikti procesinius veiksmus. „Pagal galimybes stengiamės taupyti ir laiką, ir pajėgumus. Jei įmanoma, viena mašina vežami keli sulaikytieji, kooperuojamės, skaičiuojame. Tačiau pasitaiko įvairių situacijų“, – sakė pareigūnė.
Patalpos liks tuščios?
Kol pareigūnai suka galvas, kaip sumažinti dėl sulaikytųjų sukariamus kilometrus, panašu, kad ir pasinaudoti naujojo Šakių komisariato areštine nebus kaip, nors ši kur kas arčiau nei Marijampolės ar Tauragės.
Europinius standartus atitinkančios sulaikymo patalpos Šakiuose įrengtos, tačiau naudotis jomis negalima. Kol buvo statomas naujasis Šakių r. policijos komisariatas, o jame ir moderni areštinė, pasikeitė tvarka. Pertvarkant policijos komisariatus visuose rajonuose nebeliko budėtojų dalies, o kartu ir pareigūnų, kurie galėtų prižiūrėti sulaikytuosius.
Taigi areštinė čia pat, bet tuščia, o pareigūnų automobiliai ir toliau suka kilometrus vežiodami sulaikytuosius.
Lukas PILECKAS