Rugsėjį po Lietuvą keliauti pradėjo Nacionalinio socialinės integracijos instituto bei Menų ir mokymų namų vykdomas projektas „Piliečio žadintuvas“. Jo tikslas – žadinti iš snaudulio ir aktyviam pilietiškumui kelti mokyklų bendruomenes.
Atkeliavo šis projektas ir į Jurbarko rajoną. Renginys vyko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje. Susirinko būrelis mokinių – po dešimt iš Šimkaičių ir Gausantiškių, 20 vietinių gimnazistų. Iš pat ryto, pamokų metu, beje.
Ant gimnazijos aktų salės sienos pakabinusios šūkį „POZITYVAS. Aktyvus jaunimas nesnaudžia!“ pilietiškumą ugdančiais metodais apsiginklavusios organizacijos ėmėsi ambicingo tikslo – įgalinti mokyklinį jaunimą spręsti jiems svarbias problemas.
Pagal dalyvių geografiją galėtume manyti, kad problemų esti tik trijose mokyklose. Arba gal tik tų trijų mokiniai snaudžia ir iš projekto butaforinio žadintuvo, tarsi iš kokio Kudirkos varpo, laukia prisikėlimo…
Projekto „Piliečio žadintuvas“ koordinatorė Gintarė Gedrimaitė džiūgavo, kad „Pozityvas“ vyksta kone visose Lietuvoje, iš viso 143 mokyklose, o jo tikslas – suteikti mokytojams ir mokiniams naujų kompetencijų ir išmokyti naujų neformaliojo ugdymo metodų. Interaktyvių, nes jie ugdo pilietiškumą, skatina toleranciją ir t.t., ir pan.
Skamba neprastai – šiuolaikiškai, nemūsiškais žodžiais. Nors koordinatorė nebuvo tuo tikra, berods, šis įvadinis projekto renginys, supažindinęs su interaktyviaisias metodais, Jurbarko rajone bus vienintelis – organizatoriai daugiau čia neatvažiuos, o projekto dalyviai moksleiviai turės dirbti vieni. Ir nemažai.
„Per savaitę du kartus! Mes neturime tiek laiko!“ – sakė po projektinio renginio kalbintos gimnazistės ir teigė daugiau nebenorinčios dalyvauti šiame projekte. Jos sakė, kad ir įvadinio renginio krūvis buvęs per didelis ir ne viskas joms patikę, ne viskas buvę įdomu. „Forumo teatras“ buvo neįdomus, „Gyvojoje bibliotekoje“ šokiravo pokalbis su lesbiete, o iš feministės tikėjomės daugiau, filmas apie žudomus delfinus labai žiaurus – merginos kritikavo interaktyviuosius „Pozityvo“ metodus.
O dar mergaites skaudina tai, kad jų gimnazija kaltinama įžeidžiai pasielgusi su neįgaliaisiais, atvykusiais dalyvauti projekto veikloje, nes paskyrė renginiui aktų salę ketvirtame aukšte. Tačiau, pasak direktoriaus pavaduotojos Jolantos Gudelienės, organizatoriai jokių sąlygų patalpoms nekėlė ir apie atvykstančius ypatingų poreikių žmones neinformavo.
Dalis projekte dalyvavusių gimnazisčių piktinosi, kad organizatoriai vėlavo, o renginio pradžia buvusi tikra betvarkė. Kitų dalyvių neklausėme, bet neabejojame, kad yra ir tokių, kuriems šis projektas patiko.
Taigi „Pozityvas“ Jurbarke nebuvo itin pozityvus, tačiau kalbinama projekto koordinatorė G. Gedrimaitė jokių nesklandumų neminėjo. Gal iš tiesų ne viskas buvo iki galo susitarta? Ir nežinia, gal „Pozityvo“ žadintuvas gimnazijoje ir liks tik butaforinis – neinantis ir nežadinantis?