Spalio 16-17 dienomis Raudonės pilyje aidėjo kariškos komandos. Į „Raudonąja naktimi“ pavadintą sąskrydį suplūdę LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės jaunieji šauliai nustebino ne tik raudoniškius, bet ir vieni kitus – sąskrydis sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus.
Tapo skyriaus vadais
Renginys prasidėjo iškilminga rikiuote pilies vidiniame kieme. Šauliai sugiedojo Tautinę giesmę ir pagerbė bokšte plevėsavusią istorinę Lietuvos vėliavą – Vytį.
LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės Jurbarko Petro Paulaičio šaulių pirmos kuopos trečio būrio vadas atsargos leitenantas Marius Jazukevičius įteikė skyriaus vadų ženklus trims Jurbarko jauniesiems šauliams – Egidijui Grygolaičiui, Karoliui Gyliui ir Odrei Miserevičiūtei.
„Apdovanojimus gauname už aktyvumą, kad nepraleidžiame mokymų, pratybų, sąskrydžių, dalyvaujame šventėse. Šauliu tapau po to, kai mūsų būrio vadas Marius pristatė šaulių veiklą gimnazijoje. Jau gerokai prieš tai buvau susidomėjęs karine veikla, teliko tik prisijungti prie šaulių. Save matau kaip šios didelės šeimos narį, o vienintelis dalykas, kurio gailiuosi – kad neprisijungiau anksčiau“, – po ceremonijos sakė E. Grygolaitis.
Keliavo į Iraką ir Afganistaną
Grįžę į pilį šauliai sugužėjo į aktų salę. Čia jaunimo laukė paskaita apie Lietuvos kariuomenės vykdytas misijas Irake, Kosove bei Afganistane. Karinius įspūdžius dalyviams papasakojo karštuose taškuose tarnavęs karys savanoris ir šaulys Zigmas Dangėlas.
Įgyta civilio patirtimi per kelionę į Afganistaną su šauliais pasidalijo ir šių eilučių autorius. Jaunimas buvo supažindintas su islamu, musulmoniškų šalių kultūra, įvairiais išbandymais, kuriuos patyrė misijas karštuose taškuose atlikę kariai.
Kova parke
Neįprasta užduotis šaulių laukė pilies parke. Į padalinius suskirstyti vaikinai ir merginos gavo įsakymą pagrobti iš priešininkų stovyklos vėliavą. Pasiekti tikslą trukdė ne tik nepažįstama vietovė, tamsa, bet ir nuo uniformų specialius raiščius besitaikantys nuplėšti priešai. Raiščių netekę jaunieji šauliai buvo laikomi nukautais ir pasitraukdavo iš žaidimo.
„Labai džiaugiuosi, kad mūsų sąskrydis buvo šiek tiek kitoks, palyginus su kitais sąskrydžiais, turiu omeny, vien sąskrydžio vieta buvo išskirtinė – Raudonės pilis, nes dažniausiai renkamės mokyklose, sporto salėse arba miške. Sąskrydis išsiskyrė ir savo idėja, norėjome pačią programą keisti, kad nesikartotų ta pati veikla kaip kituose sąskrydžiuose: registracija, atidarymas, prisistatymai, žygis, šokiai, miegas, kėlimasis, rytinė mankšta, šaudymo, sporto varžybos, apdovanojimai ir uždarymas. Nesakau, kad tai nėra įdomu, tiesiog pabosta“, – tikino jurbarkietė O. Misirevičiūtė.
Jėga – vienybėje
Pasak LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės vado Kęstučio Baužos, sąskrydis Raudonės pilyje buvo įspūdingas. Jaunieji šauliai gavo progą ne tik pabūti neįprastoje vietoje, bet ir prisiminti istoriją. Pilis matė abu pasaulinius karus, jos bokštą 1944-aisiais susprogdino besitraukianti vokiečių kariuomenė.
„Pilyje įsikūrusi mokykla, tačiau aplinka labai skiriasi nuo kitų mokyklų. Vien ko vertas parkas, kuriame guli nuvirtęs ąžuolas, po kuriuo, pasak legendos, yra pietavęs Didysis kunigaikštis Gediminas ir kuris buvo vienas seniausių ąžuolų Europoje“, – sakė vadas.
Šauliai prisiminė ne tik gilią senovę, bet ir palyginti nesenus įvykius. Sąskrydyje pagerbtas Šaulių sąjungos įkūrėjas Vladas Putvinskis, kuris 1919 m. kartu su bendraminčiais įkūrė organizaciją, o 1919–1922 m. buvo jos pirmininkas. V. Putvinskis gimė 1873 m. spalio 6 d., todėl sąskrydis tapo proga bendrai paminėti 142-ąjį šaulio gimtadienį.
Už nuopelnus atkuriant bei įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę V. Putvinskis 1928 m. buvo apdovanotas DLK Gedimino II laipsnio ordinu. Patriotas mirė 1929 m. kovo 5 d. Kaune.
„Į Raudonę susirinko apie 180 šaulių, retai kuriame sąskrydyje būna tiek mūsų narių. Todėl prisimenant sąjungos įkūrėją buvo proga prisiminti ir paprastą tiesą, kad mūsų galia – vienybėje. Jei organizacija vieninga, ji yra tikra jėga“, – įsitikinęs K. Bauža.
Taps tradicija?
Atsargos leitenantas M. Jazukevičius neabejoja, kad viena iš priežasčių, kodėl į sąskrydį suvažiavo tiek daug jaunųjų šaulių – neįprasta susibūrimo vieta. Todėl gali būti, kad sąskrydis Raudonėje taps tradiciniu. Šiai minčiai pritaria ir rinktinės vadas K. Bauža.
„Tikrai labai dėkojame pilies šeimininkams – Raudonės pagrindinei mokyklai, kuri mus priėmė ir pasitikėjo. Sutikti bendraminčius ir kartu praleisti laiką pilyje, kurios bokšte plazdėjo istorinė Lietuvos vėliava, buvo tikrai įdomu. Juolab kad pati pilis mačiusi daugybę Lietuvai svarbių istorinių akimirkų – pasaulinius karus, kitus įvykius“, – sakė M. Jazukevičius.
Spalio 17 d. Jurbarke iškilmingai paminėtos Jurbarko krašto šaulių įsikūrimo 96-osios ir atsikūrimo 25-osios metinės. Tad iš sąskrydžio jaunieji šauliai skubėjo į šią svarbią šventę.
Lukas PILECKAS