Pirmadienį prasidėjęs pedagogų streikas tęsis mažiausiai iki trečiadienio. Per pirmadienį vykusias derybas su Vyriausybės atstovais jokių reikšmingų rezultatų nepasiekta. Pedagogų profsąjungos su valdžia susitarė dėl keleto neesminių dalykų, bet ne dėl pagrindinio klausimo – atlyginimų didinimo.
Statistikos departamento duomenimis, 2015 m. trečią ketvirtį vidutinis mokytojo darbo užmokestis siekė 641,1 euro iki mokesčių, arba 503,2 euro į rankas, bet profsąjungos teigia, kad realiai šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas siekia 325 eurus. Nuo 2009 m. švietimo darbuotojai prarado apie 37 proc. darbo užmokesčio.
Jurbarke streikuoja apie 120 pedagogų iš trijų miesto mokyklų – Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos, Naujamiesčio ir Vytauto Didžiojo pagrindinių mokyklų.
Pirmadienį streikuoti Naujamiesčio pagrindinėje mokykloje susirinkę pedagogai ne tik dar kartą aptarė savo reikalavimus ir pasiryžimą protestuoti tiek, kiek reikės, bet ir sulaukė grasinimų. Esą mokytojai turės apmokėti moksleivius maitinančio „Kretingos maisto“ bei vežimo paslaugą teikiančio „Jurbarko autobusų parko“ dėl streiko patirtus nuostolius.
Tokią žinią pedagogams pranešė Naujamiesčio pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja Jurgita Voroninienė. Ji tikino, kad į raštinę paskambino iš Švietimo skyriaus ir pranešė apie minėtus reikalavimus.
„Jau baugina, prasidėjo grasinimai ir bandymai išgąsdinti. Streikas juk legalus, viskas suderinta. Streikuosime tiek, kiek manysime esant reikalinga. Įdomu, kaip jie privers mus sumokėti“, – emocijas bėrė susirinkę pedagogai.
Nesusitarė dėl esmės
Pirmadienį aistrų netrūko ir Vilniuje, kur per derybas su Vyriausybės atstovais švietimo darbuotojus vienijančios profsąjungos nerado bendros kalbos dėl atlyginimų didinimo, todėl streikas tęsis neterminuotai.
Iš derybų pasitraukė Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, likusieji ir toliau ieškos sprendimo derėdamiesi šiandien. Nuo derybų rezultatų priklausys ir streiko trukmė.
„Jie kalba apie vadinamųjų žirklių visišką naikinimą. Mes kalbame apie dalinį naikinimą. Tai yra didelės finansinės išlaidos, jų įsipareigojimus sunku įvykdyti todėl, kad gali būti, kad tektų grįžti peržiūrėti biudžeto, o to Vyriausybė negali įsipareigoti, nes tai yra Seimo prerogatyva. Dėl kitų dalykų, atrodo, radome bendrą sutarimą“, – po susitikimo su profsąjungų atstovais sakė Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus.
Vyriausybė laikosi pozicijos, kad Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) yra pajėgi, nekeičiant valstybės biudžeto įstatymo, rasti 5 mln. eurų atlyginimams padidinti nuo rugsėjo 1 d., tačiau pedagogai nesutinka ir reikalauja valstybės biudžete rasti 18 mln. eurų.
Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Eugenijaus Jesino nuomone, tam galėtų būti naudojamos Vyriausybės rezervo, Stabilizavimo fondų lėšos.
„Streikas tęsiasi toliau, kol vyksta derybos. Mes jokiu būdu, nepasiekę sutarimo su Vyriausybe, negalime nutraukti streiko, nes iš tikrųjų tai yra poveikio priemonė, kad galėtume kažkaip daryti įtaką teigiamiems sprendimams dėl pateiktų reikalavimų“, – sakė E. Jesinas.
Pasak profsąjungos pirmininko, šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas iki mokesčių siekia 641,2 euro. ŠMM skaičiuoja, kad radus 5 mln. eurų pedagogų atlyginimai padidėtų vidutiniškai 10 eurų. Konkreti suma priklausytų nuo darbo stažo, kvalifikacijos ir kitų dalykų.
Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė sutinka, kad dar būtų galima rasti taupymo galimybių, tačiau, pasak jos, to neįmanoma padaryti iki rugsėjo.
„Galbūt reikėtų dar kartą peržiūrėti mokyklų tinklą, prie to turi prisidėti pačios savivaldybės. Tinklas jau yra iš dalies sutvarkytas, bet dar yra daug vietų nesutvarkyta. Į ateitį žiūrint tai taupymui dar neišnaudotos visos galimybės, bet nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. vargu ar galima surasti tokią sumą“, – sakė G. Krasauskienė.
Pasak viceministrės, su profsąjungomis jau sutarta dėl pedagogų etatinio apmokėjimo modelio matmenų, mokytojų skaičiaus optimizavimo veiksmų plano pateikimo.
Vilčių neteikia
Premjeras Algirdas Butkevičius pedagogams neteikia vilčių dėl galimybės kreiptis į Seimą peržiūrėti biudžetą ir surasti 17-18 mln. eurų atlyginimams, kaip to reikalauja streikuojantys švietimo darbuotojai.
„Truputį buvau nustebintas šiandien dėl to, kad švietimo darbuotojų profsąjungos pasiūlė papildomus reikalavimus, dėl kurių penktadienį pasitarimo metu jau nebebuvo diskutuojama“, – teigė A. Butkevičius. Premjeras patikino, kad tam šiais metais bus surasta iki 5 mln. eurų, ir peržiūrėti biudžeto neketinama.
Atlyginimai mažėjo
Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Jurbarko skyriaus pirmininkė Ovidija Unčiurienė tikina, kad daliai miesto mokyklų pedagogų atlyginimai ne tik nedidėjo, o sumažėjo. Tai nutiko todėl, kad savivaldybė nurodė taikyti minimalų koeficientą, o ne vidutinį.
„Mums ir meras, ir Švietimo skyrius pasakė, kad turime dalytis. Algos sumažėjo apie 40 eurų, o tai ištirpdė tuos kelis procentus, kas buvo padidinta“, – sakė O. Unčiurienė.
Naujamiesčio pagrindinėje mokykloje kūno kultūros mokytoju dirbantis Audrius Tirlikas kalbėdamas apie sumažėjusias algas ir dalybas siūlė solidariai elgtis visiems. Atlyginimai dėl pakeisto koeficiento mažėjo ne tik Naujamiesčio, bet ir Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje.
„Siūlau merui sėsti prie vieno stalo, dėti ant jo mano ir jo algas ir dalytis po lygiai. Kodėl taip nedaro?“, – piktinosi pedagogas.
Atvežė vieną vaiką
Pedagogų streikas paveikė ne tik mokyklų gyvenimo ritmą, bet ir švietimo įstaigas aptarnaujančias įmones. Pasak „Jurbarko autobusų parko“ direktoriaus Algimanto Kuncaičio, pirmadienį ryte vežti moksleivių buvo išsiųsti visi kasdien važiuojantys autobusai. Tačiau pavėžėti reikėjo tik vieną mergaitę.
„Penktadienį per susitikimą su mokyklų vadovais prašėme nurodyti, kiek ir iš kur reiks mokinių vežti. Tačiau nei tuomet, nei šį rytą tokių duomenų negavome, todėl privalėjome išsiųsti visus autobusus. Už vieno vaiko atvežimą pajamų gausime centus, o išsiuntę visus autobusus visais maršrutais išlaidų turėjome kur kas daugiau“, – sakė įmonės vadovas.
A. Kuncaitis tikina nereikalavęs, kad streikuojantys mokytojai atlygintų už negautas autobusų parko pajamas. Tačiau direktorius uždavė klausimą savivaldybei – kas atlygins patirtus nuostolius?
Įmonės „Kretingos maistas“ marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė tikino, kad įmonė tikrai nesieks, jog streikuotojai atlygintų nuostolius dėl negautų pajamų.
„Žinoma, nesidžiaugiame, nes įmonė patiria nuostolių, tačiau yra, kaip yra“, – sakė S. Petrikauskienė.
Vasario 22 d. pedagogai streikavo 43 savivaldybėse, 233 švietimo įstaigose: 201-oje bendrojo ugdymo mokykloje, 30-yje ikimokyklinio ugdymo įstaigų, 2-ose neformaliojo ugdymo įstaigose. Iš viso streikas apėmė 9,81 proc. švietimo įstaigų. Streiką paskelbusiose mokyklose streikavo ne visi pedagogai.
Panašus streikas 2008-aisiais truko 17 dienų.
Lukas PILECKAS
Nei ,, Kretingos maistas” nei „Jurbarko autobusų parkas“ oficialiai nepateikė jokių priekaištu, tai kaip Švietimo skyrius turi teisę grasinti? Gėda.ir bėda su tokiu Švietimo skyriumi.