Mįslė: per kokį renginį nuo žiūrovų lūžta salė? Atsakymas žinomas beveik kiekvienam – „Meno injekcija“. Tradicinis jaunimo renginys kiekvieną rudenį sutraukia dešimtis dalyvių ir šimtus žiūrovų. Dalis jų tiesiog lieka už kultūros centro durų. Tačiau jau kelintą kartą po renginio netyla klausimai – „Meno injekcijai“ reikia pokyčių, o gal net mirtinos „injekcijos“?
Pritrūko pinigų
Lapkričio 14 d. vykęs renginys nebuvo išimtis. Pasižiūrėti į talentingus bendraamžius ir pasiklausyti „Saulės kliošo“ sugužėjo pilnutėlė salė. Tačiau per lietuviškos muzikos žvaigždžių pasirodymą gerokai ištuštėjusi salė privertė suklusti. Galbūt renginiui metas keistis? Galbūt nebereikia tradicijos į nemokamą „Meno injekciją“ kviesti brangiai kainuojančius atlikėjus?
Jurbarko jaunimo organizacijų sąjungos (JJOS) tarybos pirmininkė Toma Simanavičiūtė tikina, kad šiemet organizuoti „Meno injekciją“ buvo sunkiai įveikiamas iššūkis. Nors mergina įsitikinusi, kad renginys pavyko, tačiau antrą kartą organizatorės vaidmens nesiimtų.
„Be galo sunku buvo. Sunku todėl, kad prašai žmonių pagalbos, o atsiliepia vos vienas kitas, beveik vienai reikia viską daryti – nenoriu“, – sakė mergina.
Tomą džiugina tai, kad „Meno injekcijoje“ dalyvių netrūko. Vien jaunimui skirta renginio dalis užtruko porą valandų. Tačiau mergina negaili ir tradicinio priekaišto jaunimui – dalyviai registravosi paskutinę minutę. Organizatoriai net turėjo pratęsti registracijos terminą. Panaši situacija beveik kasmet. Nepaisant to, pirmininkė įsitikinusi, kad populiariausias jaunimo renginys turėtų išlikti.
Dvejoti dabartiniu „Meno injekcijos“ formatu verčia ir faktas, kad organizatoriai po renginio liko skolingi „Saulės kliošui“. Už garsių muzikantų pasirodymą įsipareigota sumokėti solidų honorarą – 1540, tačiau kol kas trūksta 400 eurų.
„Tikėtasi pakankamai pinigų surinkti iš rėmėjų, tačiau reikiama suma nebuvo surinkta. Galvosime, kaip spręsti problemą, turėtume surinkti tą sumą“, – sakė Jurbarko r. savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Rasida Kalinauskienė.
Šią problemą puikiai supranta keturias „Meno injekcijas“ organizavęs bei vedęs Arnas Ašmonas. Pasak vaikino, pinigai visada būdavo sudėtingiausias klausimas. Renginio biudžetas priklauso nuo rėmėjų geranoriškumo, o iš anksto derantis su atlikėjais niekada nebūdavo žinoma, kiek lėšų bus surinkta.
Metas pokyčiams?
Arnas pritaria Tomai – renginiui nereiktų leisti numirti. „Meno injekcija“ – vienintelė sutraukia pilnutėlę salę žiūrovų. Ir ne šiaip pilnutėlę, o tiek, kad kai kurie žmonės net lieka už durų. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje aktorystę studijuojantis vaikinas įsitikinęs, kad renginys turi išlikti, tačiau pokyčiai – būtini.
„Kaip ir visada sakiau, taip ir dabar sakau – „Meno injekcija“ yra puikus renginys jaunimui, nes tai yra galimybė parodyti save. Jurbarke tikrai yra daug talentingo jaunimo, o „Meno injekcija“ atveria galimybę išeiti į sceną ir siekti savo svajonių. Juk kai kurie renginio laukia visus metus“, – sakė būsimasis aktorius.
Tačiau Arnas mano, kad daugiau nei dešimtmetį vykstantis renginys prarado „oho“ faktorių. Trūksta netikėtumo ir įdomumo.
Kartu su Arnu renginį ketverius metus vedusiam Pauliui Eigertui šiemetinė „Meno injekcija“ patiko, tačiau ir jis pritaria, kad renginys praranda savo pagrindinę idėją.
„Esmė visada buvo tai, kad dalyvauti galima ir daug nesiruošus, nerepetavus, improvizuojant. Todėl buvo daug dalyvių, buvo įvairovė. Tačiau dalyvaujančiųjų skaičius kasmet mažėja. Anksčiau žmonės tiesiog ateidavo pasilinksminti, žiūrovai vienaip ar kitaip visus palaikydavo, o šiemet jau viskas priminė konkursą“, – įspūdžiais dalijosi Paulius.
Vaikinas mano, kad per daug dėmesio skiriama „žvaigždžių“ pasirodymams. Tai esą didelė prabanga nekomerciniam renginiui. Juolab kad nemažai žmonių po jaunimo pasirodymų išsiskirsto ir garsenybių koncerto neklauso.
Paulius įsitikinęs, kad renginio merdėjimo galima išvengti tik sugalvojus kažką naujo. Esą kaip atėjo laikas keistis „Meno injekcijos“ pirmtakei „Rudens bohemai“, taip metas pokyčiams ir čia.
„Viskas priklauso nuo jaunimo. Jeigu jiems reikia – valio. Bet arba būtini pokyčiai, arba pertrauka“, – įsitikinęs pašnekovas.
Turi išlikti
2003 m. pirmą „Rudens bohemą“, vėliau virtusią „Meno injekcija“, organizavusi vaikų ir jaunimo teatro „Vaivorykštė“ vadovė Birutė Šneiderienė tai pat mano, kad renginys būtinas. Tačiau pokyčiai – taip pat. Tiesa, kokie jie galėtų būti, teatralė nesiėmė vertinti.
„Svarbiausia, kad jaunimas nebūtų paliktas vienas organizuoti renginį. Dirbu su jaunimu ir žinau, kad ir kokie vaikai būtų iniciatyvūs ir savarankiški, be priežiūros jie ima ginčytis, prasideda konfliktai. „Meno injekcijos“ užkulisiuose pati dirbau daug metų, padėdavau, kol buvo didelis „Vaivorykštės“ vaikų indėlis ir kol tai buvo kultūros centro renginys. Dabar viską organizuoja JJOS, tačiau esu tikra, kad ir jiems reikia pagalbos“, – tikino pašnekovė.
B. Šneiderienė įsitikinusi, kad kiekvienas renginys išgyvena augimą, didžiausią pakilimo tašką ir saulėlydį. „Meno injekcija“ pastaruoju metu iš pakilimo leidžiasi žemyn. Tai nereiškia, kad renginys blogas ar nereikalingas, tačiau atėjo laikas pokyčiams.
„Pamenu, kaip keitėsi „Rudens bohema“, kaip ji populiarėjo, daugėjo dalyvių, idėja buvo parodyti save ir taip pat kokią nors gerą, gyvą muziką grojančią grupę. Kažkada renginys truko net penkias valandas, o žiūrovai galėjo kada nori ateiti ar išeiti. Vėliau pamatėme, kad taip negerai. Kai pajutau, kad „Rudens bohema“ išsikvėpė, ją pabaigėme. Tuomet atsirado „Meno injekcija“, kuri įgavo naują kvėpavimą“, – sakė režisierė.
Kokia bus „Meno injekcija“ kitais metais – neaišku. Tačiau B. Šneiderienė įsitikinusi, kad renginys vieną savybę tikrai išlaikys. „Renginį daug kas keiksnoja, bet vis tiek visi eina. Populiarumo „Meno injekcijai“ dar ilgai netrūks“, – šypsojosi pašnekovė.
Lukas PILECKAS
Prasidėjus „Saulės kliošo” koncertui salė pradėjo tuštėti. Matomai, organizatoriai kviečiasi netinkamus atlikėjus. Man jų koncertas nepatiko, nes visos melodijos vieno stiliaus ir viena į kitą panašios.