Praėjusią savaitę Seimas ėmėsi Triukšmo valdymo ir Vietos savivaldos įstatymų pataisų, kuriomis pakeistas triukšmo valdymo reglamentavimas. Kitaip tariant, politikai pridėjo vieną tylos valandą ryte, vakare lygiai tiek pat pailgindami triukšmingąjį laiką.
Naujoji „triukšmo tvarka“ įpareigoja Jurbarko r. savivaldybės tarybą taisyti ankstesnį sprendimą, nustatantį ramybės laiką. Viena iš aktualesnių naujovių – dienos, nakties ir vakaro triukšmo rodiklio apibrėžčių keitimas ir ramybės laiko pailginimas. Pataisomis nuspręsta, kad diena truks nuo 7 iki 19 val. (šiuo metu – nuo 6 iki 18 val.), vakaras – nuo 19 iki 22 val. (šiuo metu – nuo 18 iki 22 val.), naktis – nuo 22 iki 7 val. (šiuo metu – nuo 22 iki 6 val.). Manoma, kad papildoma ramybės valanda rytą yra palankesnė gyventojų sveikatai. Įstatymų pataisos įsigalios nuo lapkričio 1 d., todėl rajono taryba dar turi laiko diskusijoms ir naujai tvarkai parengti.
Tie patys pažeidėjai
Jurbarko r. policijos komisariato viršininko Aivaro Dumčiaus teigimu, pareigūnai daugiausia nusiskundimų sulaukia dėl daugiabučiuose triukšmaujančių gyventojų. Paprastai tokie triukšmadariai puikiai žinomi ir juos raminti tenka ne kartą.
„Jei kaimynai skundžiasi dėl triukšmo, mūsų pareigūnai reaguoja. Tokiais atvejais pakanka, kad abu nuvykę policininkai prie buto durų girdėtų triukšmą. Protokolui surašyti ir baudai to visiškai pakanka“, – tikino A. Dumčius.
Pasak viršininko, policininkai iškart bausti neskuba – perspėja. Tačiau jei tai nepadeda, triukšmadariams tenka tuštinti pinigines. Pirmą kartą baudžiama pinigine bauda iki 86 eurų. Jei pažeidimas kartojasi, bauda nuo 86 eurų auga iki 289 eurų. Jei triukšmauja nepilnamečiai, analogiškos baudos taikomos jų tėvams ar globėjams.
Dėl triukšmo per renginius ar aplink kavines ir barus gyventojų nusiskundimų esą beveik nesulaukiama. Tiesa tokiu atveju pareigūnai užfiksuoti pažeidimo ir negalėtų – nei policija, nei savivaldybė neturi garso matavimo prietaiso. O be jo parodymų policijos skirtą baudą teisme užginčyti nesudėtinga.
„Yra anksčiau buvę keletas nusiskundimų dėl „Boulingo“. Taip pat dėl esą triukšmo per vestuves Raudonės pilyje. Dabar tokių pranešimų nesulaukiame“, – tikino A. Dumčius.
Matuoklio neturi
Kad skundai dėl triukšmo itin reti, tvirtina ir Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė. Per maždaug metus darbo administracijos direktorės poste ji negavo nė vieno skundo dėl triukšmo.
„Dar niekas dėl triukšmo nesiskundė, todėl tikrai neplanuojame pirkti triukšmo matavimo prietaiso, kurio šiuo metu neturime. Manau, kad triukšmo kontrolę turi vykdyti policija“, – sakė V. Rekešienė.
Problema – dvi sankryžos
Kad jurbarkiečiai neturėtų kentėti nuo nuolatinio triukšmo, rodo ir pernai atlikti akustinio triukšmo matavimai. Savivaldybės užsakymu tokius matavimus mieste ir rajone atliko Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyrius.
Triukšmo lygis buvo matuotas įvairiais mėnesiais, dieną ir naktį, prie viešųjų ir ugdymo įstaigų, pagrindinėse sankryžose ir kitose vietose. Specialistai nustatė, kad absoliučioje daugumoje vietų triukšmas atitiko leidžiamas normas. Problemų iškilo Dariaus ir Girėno bei Vydūno gatvių sankryžoje. Čia dieną išmatuotas maksimalus triukšmas siekė 78 decibelus. Tai 8 decibelai daugiau nei leidžia normos. Leidžiama garso riba šioje sankryžoje pažeidžiama ir naktimis.
Keletu decibelų dieną ir naktį garso normos viršijamos ir Sodų, Knygnešių ir Eržvilko gatvių susikirtime.
Kitose miesto vietose garso normatyvai neviršijami.
„Tai buvo momentiniai garso normų viršijimai. Nuolatinis triukšmas tose vietose atitinka visas normas. Kitaip ir būti negali, juk mažėja gyventojų, mažėja automobilių, mažėja ir sunkiasvorio transporto“, – sakė savivaldybės administracijos gydytoja Gražina Sutkuvienė.
Gyventojai nepatenkinti
Nors valdininkai ir pareigūnai teigia, kad dėl per didelio triukšmo problemų nekyla, daliai gyventojų taip neatrodo. Redakcija dažniausiai skundų sulaukdavo dėl „Boulingo“ kavinės. Kad pastarosios lankytojai triukšmingi, buvo galima spręsti ir pagal policijos suvestines po savaitgalių.
Žmonės skundžiasi ir dėl „Karšuvos“ kavinės svečių keliamo triukšmo, garsiai skambančios muzikos, fejerverkų pyškėjimo. Kavinė įsikūrusi daugiabučių namų kaimynystėje, todėl jos savininkai turėtų pasirūpinti ne tik savo pelnu, bet ir greta gyvenančių žmonių poilsiu. Vėlyvą metą pro atvirus kavinės langus sklindančios dainos ir įsilinksminusių svečių šūksniai patinka anaiptol ne visiems.
„Šviesą“ pasiekė ir keli Skirsnemunės seniūnijos Kartupėnų kaimo, kuriame įsikūrusi kaimo turizmo sodyba „Vila Bisena“ gyventojų skundai. Gyventojai teigia, kad problema gerokai paaštrėja šiltuoju metų laiku, kai turizmo sodyba sulaukia daugiau lankytojų, o šiems smagu pabūti ne tik prie stalų viduje, bet ir pasimėgauti gražia aplinka. Žmonės teigia, kad blogiausia, kai į dangų paleidžiami ne tik fejerverkai, bet ir degantys žibintai. Pirmieji ne tik prikelia kaimynus, bet gąsdina gyvulius, antrieji kelia gaisro pavojų, nes, pasak kaimo žmonių, nežinia, ant kieno daržinės nukris.
Tačiau jei gyventojų nuogąstavimai neišdėstyti popieriuje ir neužregistruoti policijos komisariate, jei neregistruotas skambutis bendruoju pagalbos telefonu, už triukšmo valdymą atsakingos institucijos lyg susitarusios teigia, kad skundų apskritai nėra. Todėl nuo per didelio triukšmo kenčiantys gyventojai turėtų žinoti, kad jų teisę į ramybę saugo įstatymas. Ir tikrai nieko blogo, jei drįstame pareikalauti, kad jis būtų vykdomas.
Lukas Pileckas