Nors mūsų valstybės įstatymai kol kas nereglamentuoja, kokio amžiaus vaikų negalima palikti vienų, tai nereiškia, kad tėvai, išleidę savo atžalas į mokyklą, nesirūpina, ką jie veiks ir kas juos saugos, kol patys grįš iš darbo. Šią opią problemą ėmėsi spręsti Naujamiesčio pagrindinės mokyklos mokytojai savanoriai, dalyvaujantys pačių sugalvotame projekte „Po pamokų“.
Jau beveik mėnuo, per 50 Naujamiesčio pagrindinės mokyklos pradinukų po pamokų lieka mokykloje – čia žaidžia, ruošia namų darbus, skaito knygas, kol tėveliai grįžta iš darbo. Mokinių tėvai patenkinti, nes žino, kad vaikai užimti ir prižiūrėti. Pailgintos dienos grupėje su vaikais dirba mokytojai savanoriai, dalyvaujantys mokyklos projekte „Po pamokų“.
„Idėja kurti pailgintos dienos grupę gimė, kai tėvai, susirūpinę, kad vaikams po pamokų būti vieniems namie nesaugu ir negerai, ėmė skambinti į mokyklą. Jau ir Seime svarstytas įstatymo projektas, kad vaikų iki 10 metų negalima namie palikti vienų – o kur juos palikti, jei tėvai dirba?“, – pasakojo projekto „Po pamokų“ sumanytoja mokyklos psichologė Vaida Beinarienė. – Finansavimo pailgintos dienos grupei steigti neturėjome ir prasidėjus mokslo metams negalėjome tikėtis gauti. Kreipiausi į visuomeninės organizacijos „Gelbėkim vaikus“ vadovus – jie pritarė mūsų projektui ir pažadėjo kitais mokslo metais jį finansiškai paremti. Bet pirmiausia reikalingas įdirbis ir jį galima pasiekti savanoriška veikla.“
Mokyklos administracijai pritarus, kad vaikams po pamokų reikia saugaus ir kryptingo ugdymo ir užimtumo, buvo sukurtas savanoriavimo principu pagrįstas projektas ir pristatytas mokyklos pedagogams. „Mūsų minčiai pritarė net 24 pedagogai – penki pradinių klasių, dorinio ugdymo, geografijos, anglų ir lietuvių kalbos, matematikos, biologijos mokytojai, taip pat ir direktorė bei pavaduotojos ugdymui, bibliotekininkės, socialinės pedagogės, psichologė. Dabar visi dirba po valandą ar kelias per savaitę, savanoriškai – be atlyginimo ir patys turi sugalvoti užsiėmimų, kad visiems vaikams būtų įdomu, kad jie būtų saugūs. Mokykla sudaro sąlygas – galime naudotis aktų, konferencijų ir sporto sale, aikštynu, biblioteka, kabinetais, valgykla, kur vaikai nusiperka arba valgo ką atsinešę iš namų. Net valytojoms tenka daugiau padirbėti, nes pailgintos dienos grupės vaikai mokykloje užsibūna iki penktos valandos vakaro.“
Surengus tėvų apklausą gauti net 86 prašymai. „Labai daug, todėl turėjome daryti atranką ir priėmėme tik tuos, kurių abu tėvai dirba ir neturi kam palikti vaikučių. Dabar grupę lanko 51 pradinių klasių mokinys, yra sudarytos dvi grupės“, – pasakoja V. Beinarienė.
Po pamokų pradinukai renkasi mokyklos konferencijų salėje ir, kol visi sueina, dažniausiai žiūri senąją animaciją ar užsiima kūrybine veikla, pasišneka tarpusavyje ir su mokytojais, kurie pasirūpina, kad valandėlė po pamokų būtų įdomi, vaikai pailsėtų nuo protinio darbo.
Po pietų – valanda namų darbams ruošti. „Pamokų ruoša vyksta dviem grupėmis. Prižiūri, pataria, paaiškina mokytojai, draugai padeda vieni kitiems. Mokykla sudaro sąlygas vaikams savarankiškai ruošti namų darbus, tačiau rūpestingi tėvai turėtų ir namie pasidomėti, patikrinti, padirbėti su vaiku, kas jam sunkiau sekasi“, – mano V. Beinarienė.
Paskui mokytojai vaikams siūlo įvairiausių užsiėmimų – pradinukai piešia, mokosi rankdarbių ir dailiųjų amatų, dalyvauja viktorinose, vaidina, dainuoja. „Labai gerai, kad dirba daug įvairių dalykų mokytojų, kurie sugalvoja skirtingų veiklų, nes kiekvienas vaikas čia turi turėti ką veikti. Kasdien stengiamės eiti į lauką, vaikai labai mėgsta judriuosius žaidimus, taip pat – skaityti knygeles bibliotekoje tyliai ir garsiai. Beje, mums talkina ir savanoriai skautai – jie ateina su vaikais ruošti pamokas, groja gitaromis ir dainuoja“, – pasakoja V. Beinarienė, kuri yra ir Naujamiesčio mokyklos skautų vadovė.
Vaikai ir vieni namie jaučiasi gerai – juk kai tėvų nėra, niekas nevaro nuo kompiuterio ar televizoriaus, tačiau dauguma lankančiųjų pailgintos dienos grupę džiaugiasi, kad po pamokų gali pasilikti mokykloje – smagu žaisti su bendraamžiais ir kartu ruošti pamokas.
Kai lankėmės Naujamiesčio mokykloje, pamokas su vaikais ruošusi biologijos mokytoja Irma Kapilovienė apie savanoriavimą projekte „Po pamokų“ sakė: „Smagu daryti gerus darbus. Ir įdomu, nes dirbu su vyresniais mokiniais, o atėjusi pas mažiukus pasikraunu geros energijos ir emocijų.“ Panašiai svarstė ir tikybos mokytoja Rita Sadauskienė apie darbą be užmokesčio: „Atlyginimas visada pareina – duok vaikui, gausi ir iš jo. Kai ateinu čia su vaikais ruošti pamokas, jie žino, kad reikės paruošti ir tikybos namų darbus.“
Bet labiausiai projektu „Po pamokų“ patenkinti pradinukų tėveliai – dėl vaikų saugumo, kad jie gali paruošti namų darbus, o mokytojai sugalvoja jiems įvairių užsiėmimų. Kalbintos mamos sakė, kad sutiktų, jei reikėtų, ir mokėti už galimybę vaikui pasilikti po pamokų mokykloje – žinoma, protingą kainą, nes iš Lietuvos dar neišvažiavusių šeimų biudžetai paprastai nėra labai dideli.
„Buvau nuėjusi pasižiūrėti – ten labai daug užimtumo: pamokas paruošia, į biblioteką eina ir į lauką. Namie būdamas vienas irgi išeina į lauką, bet dažniausiai sėdi kambaryje prie kompiuterio ir televizoriaus“, – sakė pirmoko mama Valė Vosylienė.
„Sėdėti prie kompiuterio – ne pats geriausias užsiėmimas, – teigė Jurgita Orintienė. – Labai gerai, kad, kai tėvams tenka ilgai dirbti, žinai, kur yra vaikas ir ką veikia.“
Pirmokės mama Kristina Jakaitytė-Rukšnaitienė akcentavo saugumą, nes kai vaikas vienas namie, maža kas gali nutikti: „Kai dukra būdavo viena, rūpinomės, dažnai skambindavome, o dabar jau ramu – po pamokų dukra eina į būrelius, po to – į grupę. Ten visokių užsiėmimų ir pamokų ruošai skiriamas dėmesys, kai bus vyresnė, jau turės atsakomybės jausmą.“
„Svarbiausia, kad nereikia vieno palikti namuose – vienam ir neįdomu, ir nesaugu. Mūsų sūnus gana uždaro būdo, bet grupėje greitai pritapo, jam ten labai patinka. Ten toks didelis ir įvairus užimtumas, kad jau pastebiu, kaip mūsų vaikas tobulėja“, – džiaugėsi Lina Lebeckienė.
Dar tik kelias savaites vykdomo projekto „Po pamokų“ reikalingumu abejoti netenka. Pasak projekto koordinatorės Naujamiesčio pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotojos Jolantos Tamošaitienės, vaikai pratinami prie dienos režimo ir kitokio laisvalaikio, tėvai džiaugiasi, kad jų vaikai užimti ir prižiūrėti. „Tikimės, kad kitais mokslo matais veikla nenutrūks. Gal projektas bus finansuojamas visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“. Mokykla bandys teikti projektą Jurbarko r. savivaldybei ir gauti nors minimaliai lėšų reikalingoms priemonėms“, – apie perspektyvas sakė J. Tamošaitienė.
O kol kas projekte dalyvaujantys Naujamiesčio pagrindinės mokyklos mokytojai dirba savanoriškai ir iš namų atsineša priemonių, kad vaikams po pamokų mokykloje nebūtų nuobodu, nes šią veiklą laiko labai prasminga.
Danutė Karopčikienė