Mokinių savivalda Girdžių pagrindinėje mokykloje – ne popierinė, o reali. Mokiniai valdo mokyklą – ne per drąsu būtų taip teigti, nes svarbiausius klausimus sprendžia mokinių taryba.
Tiesiai koridorium ir į dešinę – tokį maršrutą gerai žino Girdžių pagrindinės mokyklos mokinių savivaldos nariai. Kabinete, kuriam konkurso būdu išrinktas pavadinimas „Už kampo“, sutinku septintokę Oną Petrikytę, aštuntoką Arną Šeršniovą, šeštokę Gabrielę Zaronaitę ir dešimtokes Deimantę Atminaitę ir Irmą Gendrikaitę. „Tai – aktyviausi mokiniai“, – pristato socialinė pedagogė Irena Molčankinienė, o Irma, kuri yra mokinių savivaldos pirmininkė, pataiso, kad tik dalis, nes į savivaldą ateina klasių seniūnai ir dar po du žmones.
Ir socialinė pedagogė, ir mokiniai sutaria, kad jų savivalda mokykloje reali ir darbo rezultatai matomi. Mokinių savivalda atsakinga už budėjimą, už lankomumą, už renginius. Pavyzdžiui, blogai lankantieji svarstomi mokinių taryboje.
„Padėtį apie lankomumą žino ne tik socialinė pedagogė, bet ir mokiniai. Bendraamžių įtaka yra labai įtaigi, dabar mokykloje jau nebėra labai didelių bėdų dėl lankomumo“, – teigia tarybos pirmininkė Irma.
Penktadieniais mokykloje vyksta 5-10 klasių susirinkimas ir budinti klasė pristato ataskaitą – kas nutiko mokykloje, pamini elgesį, drausmę ir tvarką pažeidusius mokinius. „Bet pernai nusprendėme neberašyti ataskaitose mokinių vardų, o tik klasę, juk mokykla nedidelė, ir taip visi viską žino“, – pasakoja savivaldos nariai.
Ypač plati veiklos dirva savivaldai – mokinių laisvalaikis. Renginių planui pasiūlymus teikia visos klasės, pusmečio planas paskelbiamas visiems, paskui tvirtinamas taryboje. Aktyvistų nuomone, daug pramogų mokykloje nereikia, bet kiekvienas šokių vakaras turi būti teminis. Devintokai tradiciškai rengia karnavalą ir šimtadienį, dešimtokai – Mokytojų dieną.
O kai kuriuos renginius ruošia mokinių grupelės. „Pernai su klasioke Iveta norėjom šokių, tad reikėjo pasirūpinti aparatūra, parašyti skelbimą, pasikviesti mokytojų ir tėvelių, kad pabudėtų, – pasakoja Deimantė. – Kad šokių vakaruose budėtų ir tėvų atstovai, nusprendė savivalda. „Tėveliai drausmina, jaučiame, kad jų buvimas prilaiko kai kuriuos, kad nepasielgtume nederamai. Mokytojai, žinoma, irgi, bet prie jų mes esam labiau įpratę.“
Mokinių iniciatyva tradiciniu tapo renginys „Nemigo naktis“ – jis prasideda penktadienio vakare ir tik kitą dieną mokiniai skirstosi namo. Reikia suplanuoti užimtumą visai parai, dalyvauti gali visi nuo 5 klasės. Tai didelė atsakomybė ir mokiniams, ir mokytojams, tačiau problemų nekyla, šis renginys parodo bendruomenės brandą ir atsakingą požiūrį.
Girdžiškiai pamėgo verslumo dieną, kai į mokyklą ateina buvę mokiniai pasakoti savo sėkmės istorijų. „Beveik visus juos pažįstame – įdomu, kai žinai, kad jie buvo tokie pat kaip mes, ir pasiekė savo tikslų. Kaime matome visokių žmonių, bet svarbu pažinti tuos, kurie yra ko nors pasiekę“, – pasakoja mokiniai. Taip pat vyksta „Blusturgis“, kur mokiniai pardavinėja savo darbelius, ir gerumo akcija – kai su dovanomis aplankomi seneliai ir buvę mokyklos mokytojai.
„Savivalda – tai galimybė pasakyti savo nuomonę ir mokytis rasti kompromisą, kai nuomonės nesutampa“, – sakė Deimantė.
„Jei nebūtų savivaldos daug mokinių idėjų liktų neįgyvendintų“, – teigė Irma.
„Mokykloje būtų mažiau tvarkos, nes veiksminga, kai tvarką palaiko patys mokiniai“, – mano Gabrielė.
„Mano klasė nėra aktyvi. Čia sužinau, kas vyksta mokykloje, ir perduodu jiems. Aš noriu būti aktyvus“, – neslėpė Arnas.
„Pareigų savivaldoje dar neturėjau, tik mokiausi. Nėra paprasta penktadienį atsistoti prieš bendruomenę – čia galima išmokti kalbėti. Čia mokomės būti veiklūs“, – įsitikinusi Ona.
Nauja Girdžių mokyklos mokinių taryba irgi pradės nuo to – rinksis „Už kampo“ ir kartu, padedami mokytojos I. Molčankinienės mokysis būti veiklūs ir aktyvūs piliečiai.