Nors atšalus vis knieti čiuptelti už radiatoriaus, tačiau jis šaltas – balandžio pabaigoje šildymo sezonas pabaigtas, o šilumos tiekėjai jau ruošiasi ateinančiam. Koks jurbarkiečiams buvo praėjęs šildymo sezonas ir kas naujo laukia rudenį?
Akcinės bendrovės „Kauno energija“, šildančios Jurbarko daugiabučius, mokyklas, vaikų darželius, ligoninę ir kitas įstaigas, atstovas ryšiams su visuomene Ūdrys Staselka sako, kad jurbarkiečiams praėjęs šildymo sezonas buvo tikrai geras: už šilumą nuolat buvo vieni iš mažiausiai mokančių Lietuvoje, o praėjusį mėnesį AB „Kauno energija“ vartotojams centralizuotai tiekiamos šilumos kaina apskritai buvo mažiausia Lietuvoje. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, tvirtinanti ir kontroliuojanti šildymo kainas, nurodo, kad gegužę AB „Kauno energija“ tiekiama šiluma karštam vandeniui ruošti dar mažesnė – 4 ct už kWh su PVM.
Praėjęs šildymo sezonas išsiskiria tuo, kad nei tarp Jurbarko įmonių, nei gyventojų didelių skolininkų beveik neliko. Pasak Ū. Staselkos, skolininkų, kuriems skolos sumokėjimo terminas baigėsi ir pradėta jos išieškojimo teisena, tėra tik du – vienas fizinis asmuo ir viena įmonė. O ne teismo tvarka nedidelės skolos išieškomos iš kelių dešimčių jurbarkiečių.
Nemaža dalis Jurbarko gyventojų siekia būsto šildymo ir karšto vandens paruošimo išlaidų kompensavimo. Jurbarko seniūnas Romualdas Kuras tvirtina, kad miesto seniūnija sulaukė 1058 šeimų tokių prašymų. Suprantama, ne visiems kompensacijos paskirtos. Tai priklauso ir nuo sunaudotos šilumos kiekio, ir nuo šeimos pajamų konkretų mėnesį.
Jurbarke yra apie 11 tūkst. sąrašinių gyventojų – tokių, kurie čia deklaravę gyvenamąją vietą. Tačiau manoma, kad iš tikrųjų mieste gyvena apie 9 tūkst., o dalis – išvykę į kitas šalies vietoves ar užsienį. Todėl jei laikytume, kad statistiškai vidutinę šeimą sudaro 3,5 asmenų, vadinasi, šildymo išlaidų kompensavimo prašo maždaug kas trečia daugiabutyje gyvenanti miestiečių šeima. Šis rodiklis iš dalies parodo bendrąjį jurbarkiečių gyvenimo lygį – ir pensijos mažos, ir dirbančiųjų atlyginimai nėra pakankami.
Tam, kad už šildymą reikėtų mokėti mažiau, AB „Kauno energija“ šilumininkai ragina jurbarkiečius kaip įmanoma labiau gerinti savo butų ir pastatų būklę, kad nebūtų prarandama daug šilumos, ir nei valstybės pinigų, nei šeimos biudžeto neišpustytų žiemos vėjai. Pasak Ū. Staseklos, šilumininkai iš savo pusės faktiškai jau padarė viską, kas įmanoma, kad jurbarkiečiams sumažėtų šildymo kaina. Per paskutiniuosius keletą metų Jurbarko katilinėje sumontavus biokuro katilus, šilumos kaina sumažėjo beveik perpus. Tuo tarpu šilumos suvartojimas pastatuose, pasak šilumininkų, mažėja labai nesparčiai. Jei greičiau mažėtų šilumos suvartojimas pastatuose, sumažėtų ir sąskaitos už šildymą. Tuo akivaizdžiai jau įsitikino renovuotų daugiabučių gyventojai. Tad kuo sparčiau bus renovuojami daugiabučiai, greičiau sumažės ir šildymo kaštai.
Tik pabaigus šildymo sezoną AB „Kauno energija“ pradėjo ruoštis ateinančiam rudeniui. Miesto šiluminių tinklų paruošimas sezonui jau baigtas. Atlikti hidrauliniai bandymai, vamzdynų būklė patikrinta. Problemų nekilo, nes didesnioji vamzdynų dalis Jurbarke atnaujinta. Dabar AB „Kauno energija“ rengiasi įgyvendinti projektą „Biokuro katilas su kondensaciniu ekonomaizeriu ir nauju dūmtraukiu Jurbarko katilinėje“. Tad netrukus Jurbarko katilinę iš tolo ženklins vėl iškilsiantis naujas 30 m aukščio dūmtraukis. Panaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą Jurbarke bus įrengtas naujas 3 MW biokuru kūrenamas vandens šildymo katilas su 1,6 MW kondensaciniu dūmų ekonomaizeriu. Jeigu viskas eisis sklandžiai, šie darbai turėtų būti pabaigti ateinančių metų pavasarį – balandžio mėn. Tad jau kitą vasarą išbandytas katilas jurbarkiečiams šilumą visu pajėgumu turėtų tiekti per 2020-2021 metų šildymo sezoną.
Savo ruožtu AB „Kauno energija“, tiekianti šilumą Kaunui ir keliems aplinkiniams regionams, tarp jų ir Jurbarkui, ragina gyventojus kuo skubiau apsispręsti dėl daugiabučių renovavimo: ne tik gyvensime gražiau, patogiau, bet ir už šildymą mokėsime kur kas mažiau.
Gintautas Šimboras