Parlamentarai imasi svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – įtraukti į švenčių sąrašą.
Antradienį po pateikimo parlamento vadovo iniciatyvą paskelbti šią dieną nedarbo diena palaikė 43 Seimo nariai, 3 buvo prieš, 27 parlamentarai susilaikė.
Naują šventinę dieną numatančias Darbo kodekso ir Atmintinų dienų įstatymo pataisas svarstys Seimo Socialinių reikalų ir darbo, Švietimo ir mokslo komitetai, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Seimas nusprendė dėl šios iniciatyvos prašyti Vyriausybės išvados. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti kovo 10 d. prasidėsiančioje pavasario sesijoje.
Jei Seimas pritartų S. Skvernelio iniciatyvai, ši diena būtų išbraukta iš atmintinų dienų kalendoriaus ir taptų nedarbo diena.
Pasak S. Skvernelio, Sausio 13-oji – viena svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kalbančių apie valstybės, tautos valstybingumo gynybą.
Jei ši diena taptų nedarbo diena, anot Seimo pirmininko, gyventojai turėtų daugiau galimybių apsilankyti Sausio 13-osios minėjimuose, pagerbti tuos, kurie apgynė Lietuvos laisvę.
„Man atrodo, kad turime moralinę skolą visiems žmonėms, kurie buvo nužudyti, sužaloti, kurie gynė svarbiausias šalies institucijas, kurie nukentėjo, kurie tiesiog dalyvavo. Jie turi turėti galimybę tą dieną atvykti, tiesiog pabendrauti su savo bendražygiais. (…) Visų mūsų pareiga padaryti taip, kad ta diena būtų įprasminta ne dėl to, kad nereikėtų eiti į darbą, o dėl to, kad galėtume tinkamai paminėti tuos įvykius, įvykių dalyvius“, – pateikdamas projektus sakė S. Skvernelis.
Kai kurie parlamentarai suabejojo dėl naujo laisvadienio, nes, jų nuomone, dėl to gali nukentėti šiuo metu mokyklose esančios gražios šios dienos minėjimo tradicijos.
„Akivaizdu, kad šiuo metu mokyklose yra stipriai minima ta diena, pradedant nuo 8 valandą žvakučių languose. Jeigu Sausio 13 dieną mokyklos nedirbs, tų žvakučių nebus. Ar namuose tėveliai lieps moksleiviui uždegti tą žvakutę? Tiesiog jis nebus pakeltas 8 valandą, o dienos metu nežinia kur bus. Man atrodo, kad, paskelbę nedarbo diena Sausio 13-ąją, mes neparuošime jaunos kartos istorinės atminties pamokoms“, – sakė Kovo 11-osios Akto signataras, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Beje, Seimo liberalai mainais į šventinę Laisvės gynėjų dieną pasiūlė iš švenčių sąrašo išbraukti gegužės 1-ąją švenčiamą Tarptautinę darbo dieną.
Seimo pirmininkas S. Skvernelis nenorėjo atsakyti, kokią šventinę dieną siūlytų panaikinti, jei Laisvės gynėjų diena taptų šventine. Jis tikisi, kad Seime bus rastas kompromisas šiuo klausimu. Jis taip pat užtikrino, kad Tarptautinės darbo dienos šventės neplanuojama naikinti.
„Seimas apsispręs, turime savo nuomonę. Tikrai nesikėsinsime į gegužės 1-ąją“, – iš Seimo tribūnos sakė S. Skvernelis.
ELTA primena, kad pagal galiojantį Darbo kodeksą, Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena – nėra priskirta prie tų švenčių dienų, kuriomis paprastai nedirbama. Šiuo metu Sausio 13-oji yra įtraukta į Atmintinų dienų sąrašą.
2026 m. bus minima jubiliejinė 35 metų Laisvės gynėjų diena.
Jadvyga Bieliavska (ELTA)