Šūksniai, plojimai, trypimas kojomis ir aiškus nusistatymas – nesutinkame jokiomis sąlygomis. Tokią žinią skirsnemuniškiai antradienį pasiuntė didžiausias Lietuvoje vėjo jėgaines prie jų namų planuojančiai statyti įmonei „Ren Energija“.
Į susitikimą su įmonės atstovais skirsnemuniškiai suplūdo ne tuščiomis – žmonės atsinešė net plakatus ir reikalavo atsitraukti. Jokių vėjo jėgainių savo kaimynystėje jie nenori.
Tokį neregėtą skirsnemuniškių pasipiktinimą ir abejones, ar nebus pakenkta jų gyvenimo kokybei bei sveikatai, sukėlė žinia, kad prie Rotulių vėjo jėgainių parką turinti „Ren Energija“ planuoja statybas ir šalia Skirsnemunės. Verslininkai čia norėtų statyti keturiolika vėjo jėgainių. Tiesa – ne bet kokių, o pačių didžiausių Lietuvoje. Jėgainių bokštų aukštis siektų 164 m, sparnuotės plotis – 158 m, o bendras aukščiausias taškas – 240 m. Tokie gigantai galėtų generuoti iki 5,3 megavato galios.
Iš šiuo metu Lietuvoje esančių jėgainių savo parametrais nė viena neprilygsta planuojamoms Skirsnemunės pašonėje. Skirsnemunės seniūno Aido Mozūraičio žiniomis, tokių jėgainių nėra ir Europoje – jas dar tik ruošiamasi pagaminti.
Skirsnemuniškius neramina, kad tokie gigantai bus pastatyti iki artimiausių gyventojų vos už 200 metrų iki kiek mažiau, nei pusantro kilometro. Iki miestelio mokyklos, kurioje mokosi 222 vaikai – 2,4 kilometro.
„Tai yra labai maži atstumai ir neigiamą poveikį pajus visi bendruomenės gyventojai, nes vėjo jėgainės sukelia nemigą, depresiją, apatiją, galvos skausmus, pykinimą, širdies ritmo ir kitų organų veiklos sutrikimus. Žmonės nuolat jaus jėgainių skleidžiamą triukšmą – labai žemų dažnių girdimą žmogaus ausiai ir negirdimą infragarsą, kuris ypatingai pavojingas kūnui ir psichikai“, – kreipimęsi į Energetikos, Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijas, Seimo narį Ričardą Jušką, rajono tarybą bei merą Skirmantą Mockevičių rašė Skirsnemunės bendruomenė.
Tame pačiame rašte bendruomenė išdėstė ir griežtą nepritarimą verslininkų planams. Kartu pasiūlyta parengti naują rajono vėjo jėgainių specialųjį planą, nenumatant vėjo elektrinių statybų Skirsnemunės apylinkėse.
Tokią pačią poziciją skirsnemuniškiai išdėstė ir į susirinkimą juos pakvietusiam „Ren Energija“ vadovui Dariui Veličkai. Savo parašais bendruomenės nuomonę palaikė daugiau nei pusė tūkstančio gyventojų.
Skandavo „gėda“
Į verslininkų organizuotą projekto pristatymą skirsnemuniškiai atėjo su aiškia nuostata, todėl jų neįtikino nei įmonės direktoriaus žodžiai, nei į pagalbą pasikviestos ekspertės įtikinėjimai.
Reaguodami į bet kokius paaiškinimus žmonės skandavo „gėda“. Nemažai klausimų dėl vėjo jėgainių kilo Skirsnemunės seniūnui Aidui Mozūraičiui. Jis atkreipė dėmesį, kad elektrinių vystytojai, norėdami išlaikyti higienos normų reikalavimus, bus priversti tam tikru paros metu stabdyti dalį jėgainių. To reikės, kad triukšmas ir elektrinių metamas šešėlis neviršytų reikalavimų ir nekenktų žmonėms.
„Aš pats esu inžinierius ir, mano manymu, tokia situacija reiškia viena – vėjo jėgainės dirbs visiškai ant ribos. Ar ta riba bus tikrai išlaikyta – niekas garantuoti negali. Be to, kaip ir sakė vystytojai, elektrinės dėvisi, atsiradus išdilimui jų skleidžiamas garsas didėja. Todėl manau, kad su dabar numatytais atstumais, gyventojų interesai tikrai gali būti pažeisti“, – sakė A. Mozūraitis.
Ne vienerius metus prieš ateinant į seniūniją Panemunių regioniniame parke dirbęs A. Mozūraitis dėmesį atkreipė ir į kitą problemą. Vėjo jėgainės neša pražūtį paukščiams ir šikšnosparniams.
„Aplinkosaugininkai rekomenduoja atlikti žalos stebėseną. Tačiau, ką tai reiškia? Pastačius jėgaines bus rasta žuvusių paukščių, šikšnosparnių. Bet ar dėl to kažkas jėgaines nukels? Tikrai ne“, – sakė A. Mozūraitis.
Neįsivaizdavo galios
Susirinkime poziciją išdėstė ir savivaldybės vyr. architektė Gražina Gadliauskienė. Tiesa, specialistė šį kartą kalbėjo ne kaip valdininkė, o atstovavo Skirsnemunės bendruomenei. Pasak G. Gadliauskienės, prieš dešimtmetį ar dar seniau sudarinėjant detaliuosius planus buvo neatsižvelgta į keletą dalykų. „Tuomet niekas neįsivaizdavo ir nekalbėjo, kad vėjo jėgainės galės būtų tokio galingumo ir tokių parametrų. Tuomet ir šešėliavimo jokios higienos normos nereguliavo“, – sakė architektė.
Moteris taip pat tikino, kad Šakių r. vieno miestelio bendruomenė savo kategoriška pozicija sugebėjo sustabdyti vėjo jėgainių statybą. Žmonėms atkakliai priešinantis, verslininkai savo planų atsisakė.
Baimės akys didelės?
Po susirinkimo kalbintas „Ren Energija“ vadovas D. Velička apgailestavo, kad skirsnemuniškiai vadovavosi emocijomis ir pasenusia informacija. Pasak verslininko, buvo akivaizdžiai matyti, kad žmonės yra suagituoti ir kalba vienodomis frazėmis.
„Mes atėjome pasikalbėti su bendruomene, ką ir kaip planuoti. Kaip viską daryti, kad toms kelioms sodyboms, kurios yra arčiau, būtų kuo mažesnė įtaka daroma. Būtent tos kelios jėgainės, kurios bus arčiau sodybų, bus statomos tik tada, jei artimiausiems gyventojams nebus poveikio. Būtent todėl jos yra atitrauktos mažiausiai per pusę kilometro. Toks atstumas garantuoja, kad jokio žymaus poveikio tikrai nebus“, – sakė D. Velička.
Jei vis tik artimiausi gyventojai nesutiks, verslininkai greičiausiai siūlys nupirkti jų sodybas.
D. Velička tikino, kad pats Skirsnemunės miestelis yra gerokai nutolęs nuo planuojamų jėgainių vietos. Be to, gyvenvietė išsidėsčiusi ne lygumoje, o nuokalnėje, todėl jokio garso žmonės girdėti neturėtų.
„Aš ne veltui visus kviečiau sėsti ir važiuoti iki Rotulių. Ten galima pasiklausyti jėgainių, pasižiūrėti, kokiu atstumu jos girdimos. Taip pat siūliau samdyti laboratoriją ir visiems kartu nuvažiuoti pamatuoti vibraciją, dėl kurios kilo tiek daug baimės. Žmonės įsitikintų, kad vibracijos nėra, nes jei būtų – elektrinė paprasčiausiai nugriūtų, tai negalima techniškai“, – sakė D. Velička.
Verslininkas teigia, kad planuojamos jėgainės nebus statomos ant minimalios ribos nuo gyvenvietės – atstumai šešis ar septynis kartus didesni, nei reikalauja higienos normos.
„Aš visada sakau tiesą – garsas yra, žmonės jaučia. Todėl ir išlaikomi reikiami atstumai, kad poveikio gyventojams nebūtų. Todėl teiginiai, kad kažkas daroma per arti – tikrai nėra pagrįsti. Per susirinkimą žmonės išsakė daug klaidingos informacijos, kurią paėmė iš dešimties metų senumo publikacijų, pagrįstų dar gerokai senesniais duomenimis“, – sakė D. Velička.
Verslininko manymu, skirsnemuniškiai dabar turėtų ne rėkauti mojuodami plakatais, bet sėsti prie stalo ir tartis bei bandyti išsiderėti sau kuo geresnes sąlygas.
„Reikia suprasti, kad kaimo bendruomenė neturi nuosavybės teisės į visą teritoriją. Mes elgiamės geranoriškai ir siekiame subalansuoti visus interesus. Visada biudžete nusimatome sumas, kuriomis galėtume paremti bendruomenę, kad jos gyvenimas gerėtų. Per 15 ar 20 metų galime tikrai ženkliai prisidėti net prie tokių projektų, kaip vandenvala ir panašiai. Tik reikia susitarti“, – kalbėjo D. Velička.
Bendrovės vadovas atkreipė dėmesį, kad į rajono biudžetą moka trijų procentų nekilnojamo turto mokestį. Pasak jo, tai – vienas didžiausių mokesčių. Tokį patį moka tik apleistų pastatų savininkai.
„Tai tikrai nemaža suma, kurią rajonas gali naudoti pagal savo poreikius. Tiesa, tas mokestis nėra visai sąžiningas, nes jis nėra lygus visiems elektros tiekėjams. Nepaisant to, viskas, ko mes siekiame, tai – konstruktyvus dialogas. Reikia nepamiršti, kad yra vystytojų, kurie į bendruomenes nekreipia dėmesio – įgyvendina projektus ir tiek“, – sakė D. Velička.
Palaikys bendruomenę
Į susitikimą atvykusio Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Dariaus Juodaičio gyventojai klausė, kieno pusę palaikys rajono vadovai. Politiko atsakymą, kad savivaldybė bus žmonių pusėje, kad ir kokį sprendimą jie priimtų, buvo sutikta palaikymo šūksniais ir plojimais.
„Tai, kad jūsų susirinko pilnutėlė salė, rodo, jog Skirsnemunės seniūnijos gyventojams rūpi, kokioje aplinkoje gyvensite jūs, kokioje gyvens jūsų vaikai. Savivaldybės vadovų palaikymą turite, nes mes ginsime bendruomenės interesus ir ieškosime visų variantų, kaip būtų galima apsaugoti bendruomenę nuo neigiamo poveikio“, – skirsnemuniškiams sakė D. Juodaitis.
Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius trečiadienį redakcijai komentavo, kad atsižvelgti į bendruomenės lūkesčius ir apginti žmonių teises – būtina.
„Kviesime „Ren Energijos“ vadovą į Ūkio komiteto posėdį, prašysime paaiškinti galimus poveikius ir galimus kompromisus. Buldozeriu šitas projektas tikrai nebus stumiamas. Kitas klausimas – pati bendruomenė. Jei kažkas išnuomojo žemę projektui, tai reiškia, kad dalis bendruomenės tam pritaria“, – sakė S. Mockevičius.
Kad jokių greitų sprendimų, kurie pažeistų gyventojų interesus, nebus, tikino ir savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė.
Susirinkę skirsnemuniškiai pasigedo miestelyje gyvenančio Seimo nario Ričardo Juškos. Į itin bendruomenei svarbų susitikimą politikas neatvyko, nors buvo kviestas.
Gyventojai R. Juškai turėjo nemažai klausimų, nes būtent jam būnant savivaldybės meru buvo priimti sprendimai dėl galimybių atsirasti vėjo jėgainėms visai šalia skirsnemuniškių namų.
Lukas PILECKAS