Gražiausios metų šventės prie stalų susodina gausias gimines, į kelius išgena virtines automobilių, į miestų aikštes ir gatves – minias linksmintis nusiteikusių žmonių. Nė nejaučiame, kaip uniformuoti pareigūnai rūpinasi mūsų saugumu, gaisrinių automobiliai pilnomis cisternomis stovi paruošti išvykti, mėlynais švyturėliais žybsinčios „greitukės“ matuoja kilometrus, o ligoninių priimamuosiuose nenutyla šurmulys. Nejaučiame, kol neįvyksta nelaimė.
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Jurbarko, Lietuvos ir viso pasaulio padangę nutvieskė šventiniai fejerverkai. Žmonės džiūgaudami atsisveikino su 2016-aisiais ir pasitiko 2017-uosius, Gaidžio metus. Pirmieji Naujuosius metus pasitiko Tongos karalystės ir Samoa, vienų mažiausių pasaulio valstybių, priklausančių Polinezijos salų grupei, gyventojai. Estafetę perėmė Naujoji Zelandija ir Australija, vėliau šventė pasiekė Aziją. Tik po pusės paros Naujųjų metų slenkstį peržengė ir Lietuva. Laikrodžiui Lietuvoje išmušus dvyliktą nakties, Naujųjų metų sutiktuvių maratonas per Žemės rutulį nusirito tolyn į vakarus.
Jurbarkiečiai ir Kidulių gyventojai Gaidžio metus tradiciškai sutiko ant tilto per Nemuną. Čia žmonės kasmet renkasi stebėti virš miesto sproginėjančių fejerverkų. Nors oras šiemet nebuvo labai palankus – merkė dulksna ir miestą slėpė rūkas, gamtos stichija Naujųjų metų sutiktuvių grožio nepaslėpė.
2017-ųjų pradžią gyventojai ne tik šventė, bet ir sukėlė ant kojų specialiąsias tarnybas.
Gaisro nerado
Kelios minutės po vidurnakčio gautas pranešimas, kad vieno Kauno g. daugiabučio kieme iš po automobilio rūksta dūmai. Į vietą atskubėję ugniagesiai jokio gaisro nerado.
Jurbarko r. priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos viršininkas Tomas Statkus tikina, kad nepasitvirtinęs iškvietimas bet kokiu atveju geriau, nei pernykštis Naujųjų metų sutikimas. Tuomet ugniagesiai skubėjo į Girdžių seniūnijoje esantį Butkaičių kaimą, kur degė ūkinis pastatas. „Vyrai pernai apie dešimtą valandą išskubėjo gesinti gaisro. Ten dirbdami ir sutiko Naujuosius metus. Nelaimė pernai kilo dėl žmogaus neatsakingumo – be priežiūros paliktos netvarkingos krosnies. Šiemet Naujųjų naktis buvo tikrai rami, simboliškai ramiai užbaigė metus, per kuriuos turėjome mažiau nelaimių nei 2016-aisiais“, – sakė T. Statkus.
Nepaisant to, kad didelių nelaimių nebuvo, neatsakingi gyventojai ugniagesius vis dėlto pašokdino. Gruodžio 31 d. apie 14 val. gelbėtojai skubėjo į Seredžių. Pranešta, kad dega kaminas. Atvykus paaiškėjo, kad užsidegė suodžiai, pareigūnai budėjo, kol jie išdegė.
„Tiek šitai moteriai, tiek Kalnėnų gyventojai, kurios namo kaminas dėl suodžių užsidegė gruodžio 30 d. yra skirtos baudos“, – sakė T. Statkus. Ugniagesių sulaukė, tačiau baudos išvengė nelaimėlis iš Lybiškių (Eržvilko sen.), kuriam prisvilo vakarienė. Gelbėtojai pas jį išskubėjo sulaukę sunerimusių kaimynų skambučio. Pastarieji pajutę dūmų kvapą bandė prisibelsti, tačiau durų jiems niekas neatidarė. Atvykusius ugniagesius į butą įleido savininkas. Virtuvėje pareigūnai rado puodą su prisvilusiu ir jau spėjusiu ataušti maistu.
Malšino muštynes
Darbo netrūko ir policininkams. Naujametis vakaras prasidėjo smurtu namuose. Pirmojo iškvietimo sulaukta jau apie 20 val., kai pareigūnų pagalbos prireikė Kniečių k. (Šimkaičių sen.). Čia vos ant kojų pastovintis vyras sumušė ne ką blaivesnę žmoną. Vyrui pareigūnai nustatė 3,83 prom. girtumą, jo aukai – 2,32 prom.
Nepraėjus nė valandai, apie 20.40 val., policijos prireikė Pelučių k. (Veliuonos sen.). Čia taip pat kilo šeimyninis konfliktas, per kurį girtas vyras smurtavo prieš taip pat neblaivią sugyventinę. Smurtautojui nustatytas 3,05 prom., moteriai – 1,7 prom. girtumas.
Dar vieną smurto protrūkį pareigūnai ramino Jurbarke, Tulpių g., kur vyras taip pat pakėlė ranką prieš sugyventinę. Tiesa, šį kartą girtesnė buvo moteris. Jai nustatytas 2,2 prom., smurtautojui – 1,86 prom. girtumas.
„Iškart po Naujųjų metų sutiktuvių pareigūnams teko malšinti dvejas muštynes. Pirmojo iškvietimo dėl muštynių sulaukta vos kelios minutės po vidurnakčio. Apibendrindamas turiu pasakyti, kad visi nemalonumai kilo ne dėl ko kito, bet dėl alkoholio“, – tvirtino Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.
Šventinis darbymetis
Naujametinė žvakė ant stalo Jurbarko greitosios medicinos pagalbos (GMP) patalpose liko neuždegta – tarnybos darbuotojai ir Naujųjų metų naktį, ir per Kalėdas atokvėpio neturėjo. „Šventinėmis dienomis iškvietimų padaugėjo trečdaliu“, – sako gydytojas Arvydas Jašinskas.
Kasdienio darbo šiai tarnybai padaugėjo prieš keletą metų, kai iškvietimų valdymą perėmė Kauno dispečerinė. Iki tol iškvietimus priimdavo vietinis dispečeris – medikas, todėl nuolatinius pacientus jis galėdavo pakonsultuoti telefonu, patarti, ir ne visada reikėdavo vykti į namus. Dabar iškvietimus registruoja operatorius Kaune ir perduoda juos jurbarkiečiams, todėl tenka vykti ir esant rimtam negalavimui, ir kažkam suskaudus galvą. Jurbarko medikai aptarnauja ir aplinkinius rajonus, o į mūsų rajoną atvyksta laisvi ekipažai iš kaimyninių savivaldybių.
Per šventes, kaip ir eilinę dieną, budi 2 ekipažai. Viena brigada – slaugytoja ir vairuotojas. Iš viso Jurbarko GMP tarnyba turi keturis automobilius. Atsitikus didelei nelaimei gali būti siunčiamas rezervinis automobilis. Aštuntą ryto pamainą pradėjusios brigados darbą baigia po paros. Per pamainą vidutiniškai sulaukiama 15-20 iškvietimų, į kiekvieną privalu sureaguoti ir išvykti per 3 minutes.
Iškvietimų būna kuo įvairiausių – ir mieste, ir kaime, pas vaikus ir senjorus, kilus grėsmei gyvybei ir pamiršus išgerti vaistus. Nemaža laiko suryja pacientų vežimas į Kauną – kai neaiški diagnozė ar Jurbarko medikai neturi reikiamos aparatūros ir galimybės padėti. Viena kelionė į Kauno priėmimo skyrių užtrunka mažiausiai 3,5 val. „Tokių pervežimų būna ir po 3-4 per parą, važiuoja abu ekipažai. Tuomet Jurbarko rajonas lieka be greitosios pagalbos medikų, ir pas mūsų žmones važiuoja kaimynai“, – tvirtina A. Jašinskas.
Dabar GMP tarnybos darbuotojams priskirta dar viena funkcija – konstatuoti mirtį. To nebegali padaryti nei šeimos daktaras, nei kaimo felčeris.
Nuo gruodžio 31-osios iki sausio 1-osios ryto sulaukta beveik 30 iškvietimų. Itin karštos buvo Kalėdos – per tris paras medikai į iškvietimus skubėjo beveik 100 kartų. Skaudžių įvykių, avarijų, didelių nelaimių per šias šventes išvengta, bet medikams nuo to darbo nepamažėjo. Iškvietimo lapuose įrašytos įvairios priežastys: 80 metų asmuo karščiuoja, temperatūros turi 1 metų vaikas, 72 metų amžiaus asmeniui – astmos priepuolis, senolei skauda galvą, o 27 vyriškiui – nugarą, ne vienas gyventojas skundėsi kardiologinėmis problemomis, teko vykti pas psichinėmis ligomis sergantį ligonį, o po vidurnakčio pasipylė traumos – sumušimai, nugriuvimai, lūžiai.
„Daugiausia iškvietimų pas garbaus amžiaus asmenis. Medikai nuvykę suteikia pagalbą, o į Priėmimo skyrių vežame du trečdalius ligonių“, – sako A. Jašinskas. Į namus atvykęs medikas gali apžiūrėti, paklausinėti, turi tik kraujospūdžio matavimo aparatą, stetoskopą, todėl nenorėdami rizikuoti ligonius veža į ligoninę. Ten pat dažniausiai keliauja ir gatvėje rasti neblaivūs asmenys – kas žino, ar jis tik prisigėręs, ar guli dėl rimtesnės traumos – GMP darbuotojas atsakingas už tai, kas jam nutiks vėliau. „Turėjome čia prieš Kalėdas tokių „kūčiukų“ kokius penkis – jų atsiranda, kai išmokamos pašalpos“, – atvirauja gydytojas.
Ne visada žmonės turėtų kviesti greitąją pagalbą – dažnai galima būtų savo bėdas išspręsti pas šeimos gydytojus ar patiems atvykus į ligoninę, tačiau gavus iškvietimą reaguoti būtina.
GMP medikams, kad ir kiek patirties turėtų, po avarijų, mirties vaizdų atsigauti prireikia ne vienos dienos. „Tai ne darbas, tai – gyvenimo būdas“, – sako 37 metus šioje tarnyboje dirbanti Roma Kucinienė ir dvi dešimtis metų į iškvietimus skubanti Giedrė Juškienė. Moterys, beveik neišlipdamos iš automobilio, darbe praleido Kalėdas ir Naujuosius metus, tačiau nesiskundžia. Kad ir kaip norėtųsi šventes praleisti su artimaisiais, atėjus pamainai be žodžių tenka skubėti į pagalbą kitiems.
Priversti uždarbiauti
Dauguma Jurbarko GMP vežamų ligonių patenka į VšĮ Jurbarko ligoninės Priėmimo–skubios pagalbos skyrių. Pirmąją Naujųjų metų parą į šį skyrių pristatyti 43 pacientai. „Nieko ypatingo nebuvo – karščiavimas, sumušimai, širdies darbo sutrikimai, galvos svaigimas, gripas“, – vardija vyriausioji slaugytoja Genovaitė Valaitienė. Šventinę naktį išvengta petardų sužeidimų, nebuvo gaisrų ir avarijų.
„Eiliniai šeimos gydytojų pacientai, sirgę keletą dienų per šventes nusprendžia pasitikrinti plaučius. Mes tampame poliklinika“, – tvirtina gyd. Česlovas Jonas Siaurusaitis, Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas. Pacientams, kurie ieško ne skubios pagalbos, tenka už paslaugas susimokėti. Tada kyla nepasitenkinimas, bet taisyklės yra taisyklės. „Per šventes mes „uždarbiaujame“ – neretam tenka susimokėti už nebūtiną pagalbą“, – sako gydytojas.
„Persivalgę, persigėrę, sukarščiavę, viduriuojantys, greitosios pagalbos atvežti neblaivūs asmenys“, – vardija ligonių bėdas per Kalėdas dirbęs Č. J. Siaurusaitis. Per šventes ligoninėje, kaip įprastai, budi pediatras, vidaus ligų, reanimacijos skyriaus gydytojas ir chirurgas-traumatologas, o Priėmimo skyriuje budi dvi slaugytojos ir jų padėjėja.
Medikų krūviai nemaži. Gruodį priimti 1027 pacientai – vien 25 d. – 30, 26 d. – 46 ligoniai. Medikai pacientų prašo apsvarstyti, ar būtina kreiptis skubios pagalbos, o gal galima sulaukti darbo dienos ir ateiti pas šeimos gydytoją – jis, žinodamas ligos istoriją, galės padėti labiau.
Priėmimo skyriaus darbuotojams su pacientais tenka ir pasibarti, alkoholio padauginusius piliečius „suorientuoti“, kad galėtų namo grįžti, o aršesniems ir policijos pareigūnus iškviesti. Šios šventės buvo ramesnės – medikai susitvarkė patys.
Nesaldus tas skubios pagalbos tarnybų darbas – nei patogumų, nei atlyginimų, kuriais galėtum pasigirti. Tik atsakomybės ir pareigų – nors vežimu vežk. Ir dar – mažutis pasididžiavimas savo darbu. Juk kažkam padėjai, buvai tas, į kurį atsirėmė, pasitikėjo, o gal net liko skolingas už išgelbėtą gyvybę.
Lukas Pileckas,
Jūratė Stanaitienė




















