Žmonės svarsto, ar tik nebus medikai susipainioję tarp pareigos, taisyklių ir abejingumo? Gegužės 31-osios įvykių seka sukėlė ne tik pagalbą kvietusių jurbarkiečių pasipiktinimą, bet ir įtarimų policijai. Pareigūnai aiškinasi, ar vėliau mirusiam vyrui buvo suteikta visa reikiama pagalba.
Gegužės 31 d. šalia mažosios „Maximos“ aikštelės, viename Kauno g. daugiabučių namų gyvenantys žmonės ant pievelės gulinčiam vyrui kvietė greitąją, mat šis negalėjo atsikelti. Vyrą gyventojai gerai pažinojo – tai Vladimiras, visų vadinamas Volodia. Dažnas miestas turi savo keistuolį, toks buvo ir Volodia, bet niekam pikta nedarė, netrukdė, gyveno kaip išmanė – tai giedodamas miesto takais pasileisdavo, visus labindavo, o pastaruoju metu buvo susiradęs, jo manymu, matyt, svarbų užsiėmimą – atidarinėjo „Maximos“ duris. Niekas ant jo nepyko, visi žinojo – Volodia… Galbūt todėl jautriai sureagavo žmonės, radę jį nuvirtusį ant pievos. Karštą dieną parkritusio nelaimėlio likimo valiai nepaliko, iškvietė medikus. Šie netrukus atvyko, tačiau jokios pagalbos nesuteikė.
„Felčerė apžiūrėjo Volodią, davė jam pasirašyti dokumentą, kad vykti į ligoninę atsisako, ir išvažiavo. Volodia liko gulėti, lyg bandė keltis, bet negalėjo, be to, gulėjo vos ne ant važiuojamosios dalies, bijojome, kad gali kas pervažiuoti“, – tikino su redakcija susisiekusi moteris. Pasak jos, Volodia tikrai nesutiko važiuoti, tačiau ar reikia klausyti žmogaus, jei su juo aiškiai susišnekėti negalima. Maža, kad atsisakė pagalbos, vargu ar suprato, kad tikrai jam jos reikia.
Aplinkiniuose namuose gyvenantys žmonės manė kitaip, nei griežtai taisyklėmis besivadovaujantys medikai. Gyventojai buvo įsitikinę, kad atsistoti neįstengiančiam ir nerišliai kalbančiam žmogui pagalba būtina. Todėl Bendrasis pagalbos centras netrukus vėl sulaukė skambučio. Šiek tiek prieš 13 valandą pranešta, kad žmogus bejėgiškai guli jau ne ant pievos, bet ant važiuojamosios dalies kieme. Kadangi ant kelio gulintis žmogus – kelių eismo taisyklių pažeidimas, į pagalbą šį kartą atvyko policijos pareigūnai.
„Mūsų pareigūnams žmogus nepasirodė girtas, todėl, įvertinę jo būklę, jie nusprendė kviesti medikus. Tačiau tuo metu nebuvo nė vienos greitosios, kuri galėtų atvažiuoti. Todėl patruliai patys nugabeno vyrą į Jurbarko ligoninės Priėmimo skyrių ir ten paliko“, – sakė Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius.
Vladimirą ligoninėje palikę patruliai neįtarė, kad su vyru netruks susidurti dar kartą. Apie 18 val. į Bendrąjį pagalbos centrą vėl paskambino žmogus ir pranešė, kad parke Vydūno g. guli vyras. Parkas – greta ligoninės. Į vietą nuvyko tie patys pareigūnai, kurie vidudienį gelbėjo Vladimirą.
„Vyrai jau važiuodami įtarė, kad ten bus Volodia, ir nuvykus tie įtarimai pasitvirtino. Kadangi į ligoninę jis jau buvo vežtas ir dėl kažkokių priežasčių ten nepasiliko, policininkai nusprendė pasielgti žmogiškai – išsiaiškino, kur jis gyvena, ir parvežę namo atidavė mamai. Pastaroji labai apsidžiaugė, nes jis gal tris dienas nebuvo namie“, – sakė A. Dumčius.
Tačiau Vladimiro mamos džiaugsmas virto gedulu – ryte ji rado lovoje mirusį sūnų. Vyras dar kartą buvo nugabentas ligoninės link, tik šį kartą ne į Priėmimo skyrių, o į lavoninę. Kas dabar žino, ar būtų jis gyvas, jei Priėmimo skyriuje būtų nuosekliai ištirtas. Jokia paslaptis, kad šio skyriaus medikai dažnai konfliktuoja su pacientais, nes jų pasitaiko visokių, o žmonės irgi skundžiasi dėl grubaus elgesio, ir nieko nebestebina, kad atvykus pagalbos gali būti nepriimtas. O čia dar Volodia – socialiai pažeidžiamas, žinomas.
Pradėjo tyrimą
Policijoje dėl Vladimiro mirties pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnai aiškinasi ne tik nuo ko mirė vyras, bet ir ar tinkamai juo pasirūpino medikai, kodėl jis buvo paleistas iš ligoninės.
„Aiškinsimės aplinkybes, nes kyla daug įtarimų. Tyrimas parodys, kaip viskas buvo, nes galbūt kažkas galėjo ir netinkamai ar aplaidžiai savo pareigas atlikti“, – sakė A. Dumčius.
Kad gydytojai galėjo neatlikti savo pareigos, mano ir apie šią istoriją redakcijai pranešusi jurbarkietė, namo, prie kurio gulėjo Vladimiras, gyventoja. Būtent ši moteris Vladimirui net du kartus kvietė pagalbą.
„Ką kaltinti šį kartą? Už aplaidumą, už nepagarbą žmogui? Jei medikai nebūtų jo palikę likimo valiai, būtų suteikę pagalbą, jis būtų gyvas. Nesuprantu, kaip felčerė atvažiavo, paklausė vardo, pavardės, ar gėrė? Bet neapžiūrėjo žmogaus. Pakišo lapą, kad atsisako važiuoti į ligoninę, ir viskas“, – emocijų neslėpė moteris.
Jurbarkietė tikina buvusi tikra, kad po antro skambučio Vladimiras pagalbos sulauks – policija jį išvežė į ligoninę. „Galvojau – dėkui Dievui, policija išvežė į ligoninę jį. Žmogus tikrai atrodė nekaip – veidas pamėlęs, kojomis beveik nerėmė žemės. Tačiau nepaguldė į ligoninę. Gaila, taip stengiausi padėti. Labai skaudu, kad šitaip neįvertinta žmogaus gyvybė. Negalima nutylėti tokių dalykų“, – įsitikinusi jurbarkietė.
Paslaugą suteikė?
Jurbarko ligoninės vyr. gydytojas Aivaras Šlekys tikina negalintis aptarinėti konkrečių detalių dėl Vladimiro, tačiau yra tikras, kad įstaigos personalas reikiamas paslaugas suteikė.
„Pacientas mums puikiai pažįstamas, yra ir anksčiau lankęsis, net langus išdaužęs. Konkrečiai kalbėti apie jo sveikatą negaliu. Tačiau yra tam tikri bendri dalykai, kurie sieja alkoholiu ilgai piktnaudžiaujančius asmenis. Pirmiausia, dažnai tam tikri jų organai būna prastos būklės ir bet kada gali sustreikuoti. Kartais tą pastebėti iš anksto sudėtinga, ypač jei asmuo į gydymo įstaigą patenka neblaivus ir aiškiai negali medikui pasakyti, ką jam skauda ar dėl ko jaučiasi negerai“, – sakė A. Šlekys.
Vyr. gydytojas taip pat neatmeta galimybės, kad vyras galėjo vartoti alkoholį ar jo pakaitalus po to, kai buvo paleistas iš Priėmimo skyriaus. „Sunku įvardinti dabar tikrąsias priežastis, kodėl taip nutiko“, – svarstė A. Šlekys.
Kol pareigūnai ir medikai aiškinasi, kas kaltas dėl Volodios mirties, į redakciją kreipęsi žmonės neslepia apmaudo ir dėl tragiškos baigties pirštu bado į medikus. Pagalbos prastai pasijutusiam žmogui ieškoję jurbarkiečiai net neabejoja, kad medikai gali sutvarkyti dokumentus pagal visus reikalavimus ir taisykles. O tie dokumentai šioje istorijoje bene vieninteliai liudininkai. Nėra kam už Volodią pakovoti, todėl triukšmas nurims, viskas užsimirš. Tik žmonės turi savo tiesą ir yra įsitikinę, kad abejingumui šioje istorijoje, atrodo, buvo palikta per daug vietos.
Lukas PILECKAS
Tikriausiai Jurbarko ligoninė nori, kad vėl dėl netinkamai teikiamų paslaugų būtų paduotas ieškinys, ir iš ligoninės būtų priteisiami pinigai.