Neišsemiami etnografijos lobiai, o jų pažinimo įvairovė skatina dabarties žmogaus, ypač jaunimo, smalsumą pažinti gimtąjį kraštą. Įgyvendinant du vietos veiklos grupės „Nemunas“ finansuojamus projektus sukurtos drabužių kolekcijos padės pažinti Mažosios Lietuvos tautinį kostiumą, primins šio krašto istorijos vingius ir žmonių gyvenimo būdą.
Smalininkų jaunimo klubas „Aukštyn kojom“ įgyvendino projektą, kuriame dalyvavęs jaunimas, be kita ko, turėjo galimybę susipažinti ir su siuvėjo profesija bei siuvinėjimo amatu. Šioje veikloje dalyvavusios merginos pasiuvo lininių suknelių kolekciją „Žalia rūta“, kurioje kūrybingai panaudoti tautinio kostiumo motyvai.
„Pasirinkome savo krašto – Mažosios Lietuvos tautinį kostiumą. Jo spalvos, kai kurios detalės, puošybos elementai – kitokie negu kitų Lietuvos regionų drabužių. Pastudijavome archyvinę medžiagą, prisiminėme Smalininkuose eksponuotą parodą iš Martyno Jankaus muziejaus apie klaipėdiškių kostiumą. Be to, Mažosios Lietuvos kostiumais puošiasi mūsų miestelio šokių kolektyvas „Skalva“, tad šio krašto tautinis rūbas projekto dalyvėms nebuvo nematytas. Kūrybiškai panaudojant įvairias detales, motyvus kūrėme šiuolaikinius drabužius“, – pasakojo kolekcijos „Žalia rūta“ modelių autorė Jolanta Povilaitienė.
Unikaliausias Mažosios Lietuvos tautiniame kostiume yra delmonas – moterų prie juosmens rišama kišenė. Unikali ir juoda, aukšta cilindro formos nuotakos kepurė – jokiame kitame Lietuvos etnografiniame regione nuotakos nesipuošė taip, kaip Mažojoje Lietuvoje. Šio krašto kostiumuose vyrauja tamsios audinių spalvos, puošyba – subtilus siuvinėjimas dažniausiai ant juodo pagrindo. Šie elementai ir panaudoti lininių suknelių kolekcijoje. Su siuvimo technologija projekto dalyves supažindino siuvimo mokytoja J. Povilaitienė, o siuvinėjimo subtilybių mokė ir pati ne vieną tulpelę ant gražiųjų suknelių išsiuvinėjo Smalininkų TVM direktorė Ina Budrienė.
„Audiniai šiame krašte buvo naudojami ne namų darbo, kaip kitur, bet pirktiniai – vilna, medvilnė, šilkas, linas. Mes pasirinkome liną – dabar jis madingas ir populiarus. Kolekcijoje naudojome spalvas nuo natūralaus lino iki dažyto: juoda, balta, žalia, raudona, oranžinė. Naudojome ir storą vilnonį audinį – iš jo siuvome ypatingąsias nuotakų kepures. Lietuvininkės prie tų juodų aukštų kepurių segdavo rūtų vainikėlį, o mūsų kolekcijos kepurės papuoštos ne rūtomis, bet įvairiais dekoratyviais akcentais. Projekte dalyvavo 16 merginų, ir joms buvo įdomu. Jos siuvo, išsiuvinėjo daugybę gražių delmonų, išmoko ir praktiškai panaudojo aplikacijos bei peltakiavimo techniką. Visa tai susijungė į šiuolaikinės mados su tautiniais elementais kolekciją, – pasakojo J. Povilaitienė.
Kolekciją sudaro šeši modeliai, iš viso dvylika suknelių: ilgos, nes ilgus sijonus segėjo lietuvininkės, ir mini – atliepiančios dabarties jaunimo aprangos tendencijas. Visuose modeliuose panaudota tautinio kostiumo motyvų ir visos suknelės turi pavadinimus: balta, su stilizuoto gyvybės medžio aplikacija – „Gyvybė“, juoda, su žemės spalvomis išsiuvinėtu augaliniu motyvu – „Eglė – žalčių karalienė“, „Audėjėlės“ svarbiausias akcentas – delmonas, „Saulelė raudona“ ir „Lino žydėjimas“ pasiūtos iš sodrių oranžinės ir raudonos spalvų audinio, puoštos peltakiais, o žalia davė pavadinimą visai kolekcijai – „Žalia rūta“.
Pagal kitą, Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro įgyvendinamą, projektą pasiūtos ir Smalininkų bendruomenei perduotos Mažosios Lietuvos pasieniečių uniformos ir knygnešių drabužiai. Pasak turizmo vadybininkės Joanos Reinolcaitės, šie drabužiai bus naudojami vedant turistams edukacinę programą „Smalininkų parubežio knygnešių gadynė“. Nors projektas skirtas pristatyti Mažąją Lietuvą turistams, smalininkiečiai, kurie ruošė ir dalyvaus pristatyme, irgi turės progą geriau pažinti savo kraštą bei atlikdami knygnešių ir pasieniečių vaidmenis pajusti senų laikų dvasią.
Pirmą kartą kolekcija „Žalia rūta“ ir pasieniečių bei knygnešių drabužiai pristatyti jaunimo auditorijai Smalininkų technologijų ir verslo mokykloje surengtoje atviroje ugdymo karjerai pamokoje „Aš renkuosi profesiją“. Į atvirų durų renginį atvyko daugelio Jurbarko rajono ir aplinkinių rajonų mokyklų moksleiviai. Suknelės, kuriose dera šiuolaikinės mados tendencijos ir tautinio kostiumo elementai, sulaukė didžiulio jaunimo susidomėjimo, o jas demonstravę modeliai – garsių aplodismentų. Kolekciją demonstravo Smalininkų TVM dizaino ir modeliavimo studijos merginos. Ši studija, vadovaujama J. Povilaitienės, jau anksčiau yra sukūrusi ir pristačiusi ne vieną kolekciją.
„Pristatydami savo mokyklą mes pristatome ir Mažąją Lietuvą, ir jos pasienio miestelį Smalininkus“, – sakė Smalininkų TVM neformaliojo ugdymo organizatorė Gražina Martišienė ir tikino, kad jaunimo klubo „Aukštyn kojom“ įgyvendinto projekto kolekcija dar ne kartą bus naudojama mokyklos ir Smalininkų prezentacijai.
Gegužės 2 d. kolekcija „Žalia rūta“ bus pristatyta ir Jurbarke, Miesto ir verslo dienų renginyje – tai bus įspūdingas netikėtas žvilgsnis į Mažosios Lietuvos regioną.
Danutė Karopčikienė