Respublikinį vaikų ir jaunimo – liaudies kūrybos atlikėjų konkursą kas dvejus metus rengia Lietuvos liaudies kultūros centras, o rajonuose – savivaldybių Kultūros ir Švietimo skyriai. Kovo 1 d. Jurbarko kultūros centre pasirodė 24 pavieniai atlikėjai ir kolektyvai – muzikantai, dainininkai, pasakoriai iš Jurbarko, Viešvilės, Eržvilko, Veliuonos, Vytėnų ir Vadžgirio. Visi gabūs ir gražiai pasiruošę – atrinkti geriausius komisijai buvo nelengva užduotis.
Smagia bandonijos melodija susirinkusiuosius pasveikino Svajūnas Birgiolas – 2011 m. „Tramtatulio“ respublikinio turo nugalėtojas. Šventės vedėja Aušra Masteikaitė Mičulė linkėjo visiems atlikėjams gražiai pasirodyti ir pelnyti laurus, kaip pelnė jos mokinys Svajūnas.
Konkursinę programą pradėjo mažiausieji – Jurbarko lopšelio-darželio „Nykštukas“ auklėtiniai, paruošti Vilijos Bartusevičienės ir Laimos Kaminskienės. Keturmetis pasakorius Kristupas Bartusevičius paporino dvi ilgas pasakas, o jo bendraamžis Titas Gabartas dainavo.
Pasakorių į šiųmetį konkursą atvyko net aštuoni. Mantvydas Bagdonas iš Vytėnų, mokytojos Džildos Šneiderienės mokinys porino apie velnių šokinamas merginas ir Bažnytkalnio paneles.
Eržvilko kultūros centro meno vadovė Gintarė Stirbienė atsivežė du pasakojamosios tautosakos atlikėjus – išraiškingu žodžiu visus sužavėjo dešimtmetė Emilija Barčiauskaitė, o dvylikametis Ernestas Eitutis drąsiai rietė linksmas istorijas – tarsi ne komisijai, o savo bičiuliams pasakotų.
Du pasakotojai atvažiavo iš Viešvilės pagrindinės mokyklos. Mokytojos Danutės Sabonaitienės paruošti mokiniai išsiskyrė prisistatymais, kuriuose išryškėjo, kad pasakos ir legendos jaunąją kartą pasiekia ne tik iš tautosakos rinkinių, bet ir iš senelių bei prosenelių lūpų. Devynerių metų Ignas Šiaulinskas pasaką be galo tiek ir būtų sekęs, jei ne klausytojų tartas „gana“. Trylikametė Monika Masaitytė klausytojus džiugino ne tik pasakomis – iš delmono (toks tautinio kostiumo aksesuaras – visi viešviliškiai buvo pasipuošę savo regiono – Mažosios Lietuvos rūbais) ištraukė verbų puokštelę, būtų ją dovanojusi Kaziukui, bet tokiu vardu salėje nė vieno nebuvo…
Dvylikametė pasakotoja Viltė Petrošiūtė mokosi Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijoje. Viltė kartu su savo lietuvių kalbos mokytoja Jovita Mišeikiene konkursui pasirinko du savo krašto pasakojamosios tautosakos kūrinius ir išraiškingai juos paporino.
O kai prieš auditoriją atsistojo šešiametė vadžgiriškė Liucija Lukošiūtė, visi paukšteliai suskrido į tautodailininko Zigmo Morlenco inkilais išpuoštą salę – Liucija žaismingai pamėgdžiojo jų balselius, taip pat padainavo dvi daineles.
Eržvilko kultūros centro Vadžgirio skyriui atstovavo gausus būrys atlikėjų, kuriuos paruošė Lina Lukošienė. Dainuojamosios tautosakos kūrinius atliko Monika Lukošiūtė ir, pritardama kanklėmis, Ieva Tamošaitytė.
Vadžgiriškiai nustebino muzikos instrumentų įvairove: Augustė Klimaitytė grojo cimbolais, Almantas Tamošaitis – ožragiu. Dar daugiau instrumentų skambėjo kapeloje, kurioje grojo tik mergaitės.
Instrumentinę muziką „Tramtatulio“ konkurse atliko ir Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos moksleivės Agnė Gerulaitytė, Monika Jarašiūnaitė ir Judita Pociūtė – kanklininkių trio paruošė mokytoja Valda Vasiliauskienė. Šios mokytojos mokinė Ieva Sapronaitytė konkurse dalyvavo kaip dainų atlikėja – Veliuonos krašto dainoms ji pati pritarė kanklėmis.
Septyniolikmetis Leonas Greičius grojo bandonija, nes kuo kitu, pasak vaikino, gali groti eržvilkiškis. Leonas atliko „Žydišką melodiją“, kurią jo mokytojas bandonininkas Stanislovas Sabonaitis jaunystėje grodavo kartu su Eržvilko žydeliais. Taip pat – „Kartupių maršą“, sukurtą „Eržvilko bandonijų“ muzikanto ir Leono senelio pusbrolio Antano Janušo.
Gausiausias konkurse buvo dainuojamosios tautosakos atlikėjų būrys. Be jau paminėtųjų, dainavo Aušros Masteikaitės Mičulės mokiniai – šešiametė Aistė Butėnaitė, savo dainoms pritarusi kanklėmis, ir penkiolikmetis Andrius Sabataitis. Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokyklos mokytoja Daina Liorančienė konkursui paruošė šešiametę Giedrę Babiliūtę, o Viešvilės pagrindinės mokyklos mokytoja Kristina Martinaitytė-Glinskienė – du dainininkus: darželinukę Justiną Paliakaitę ir keturiolikmetę Neringą Bukauskaitę, kuri dainavo Klaipėdos krašto dainas. Savo krašto dainas atliko ir veliuoniškė gimnazistė Deimantė Rimkutė, ją dainuoti moko mokytoja Olga Yurenene.
Atlikėjus vertino Kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Kliukienė, Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Genovaitė Pocevičienė, muzikos mokytoja, dainų kūrėja ir atlikėja Rūta Šličkutė, lituanistas, Vytauto Didžiojo pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas Saulius Ambrazaitis ir režisierė, vaikų ir jaunimo teatro „Vaivorykštė“ vadovė Birutė Šneiderienė.
Pasak komisijos pirmininkės R. Kliukienės, šių metų „Tramtatulio“ šventė paliko ypač gerą įspūdį. „Vaikai paruošti gražiai ir atsakingai, papuošti tautiniais rūbais. Šiemet visi atlikėjai buvo labai drąsūs – tą įvertino visi komisijos nariai. Šiame konkurse atsiskleidę talentai turi galimybių pasirodyti savo mokyklose, kviečiame juos į kraštotyros konferencijas. Šiemet ypač daug pasakotojų – tai gerai, nes vaikai dabar mažai bendrauja, nedaug turi progų pasakoti, o šie pasakoriai sklandžiai pasakojo istorijas. „Tramtatulis“ šiemet skirtas tarmių metams – ir čia girdėjome vaikus šnekant savo krašto šnekta. Gražus renginys, komisijai buvo nelengva atrinkti dešimt atlikėjų, kurie dalyvaus zoniniame konkurso rate“, – pasibaigus konkursinei programai mintimis dalijosi komisijos pirmininkė.
Komisijos sprendimu zoniniame „Tramtatulio“ konkurse kovo 23 d. Marijampolėje Jurbarko rajonui atstovaus pasakotojai Kristupas Bartusevičius, Liucija Lukošiūtė, Emilija Barčiauskaitė, Viltė Petrošiūtė, dainininkai Aistė Butėnaitė, Neringa Bukauskaitė ir Andrius Sabataitis, muzikantai Almantas Tamošaitis, Leonas Greičius ir Vadžgirio kapelija – Ieva Tamošaitytė, Gintarė Ačaitė, Alma Lukošiūtė, Monika Lukošiūtė, Augustė Klimaitytė. Be abejo, atstovaus gražiai, nes ir Jurbarke „Tramtatulio“ šventė buvo labai graži.
Danutė Karopčikienė