Buvusiam Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkui Česlovui Besarabovui, kaip sklido kalbos, buvo numatyta Jurbarko policijos vadovo kėdė, tačiau vietoj to jis tapo bedarbiu. Kartu su buvusiu pavaldiniu Ovidijumi Banišausku šiuo metu Kauno apygardos teisme jis teisiamas dėl piktnaudžiavimo. Aiškėja, kad šis tandemas galėjo savintis apžiūrų metu aptiktus svetimus daiktus, klastoti daiktinius įrodymus.
Remiantis kovo 3 dieną Kauno apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje pagarsintu kaltinamuoju aktu, 1998 m. gimęs buvęs Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjas O.Banišauskas bei buvęs jo vadovas – 1980 m. gimęs to paties skyriaus viršininkas Č.Besarabovas, kaltinami piktnaudžiavę tarnyba, užkirtę kelią teisingumui įvykdyti, tyčia sulaužę pareigūno priesaiką, įpareigojančią sąžiningai vykdyti Lietuvos įstatymus, susilaikyti nuo veiksmų, kurie galėtų pakenkti geram policijos vardui.
Šių pareigūnų veiksmai sukėlė nepasitikėjimą policija.
2024 m. sausio 18 d., vykdydamas tarnybines pareigas, O.Banišauskas atvyko į įvykio vietą Kaune ir atlikdamas įtariamo pažeidėjo gyvenamosios vietos apžiūrą, manoma, aptiko su tyrimu nesusijusį lagaminą su 89 eurų vertės pokerio stalo žaidimo rinkiniu ir jį pasisavino, tai yra, neįtraukė į tyrimo veiksmo protokolą, o, siekdamas turtinės naudos, parsivežė į darbovietę Šakiuose.
2024 m. vasarį stalo žaidimas kratos metu rastas pareigūno O.Banišausko tarnybiniame kabinete.
Negana to, minėtos apžiūros metu aptikęs apie 30 pakelių kontrabandinių baltarusiškų cigarečių, kurių vertė – 41 euras, kaltinamasis nusprendė pasisavinti ir dalį jų – 10 pakelių.
Iš viso pasisavintas 131 euro vertės svetimas turtas. Konstatuota, kad tyrėjas veikė susitaręs su savo viršininku Č.Besarabovu.
„Numušė bravorą“
Kaltinimų šie du buvę pareigūnai sulaukė ir dėl galimo daiktinių įrodymų klastojimo.
Kaip aiškėja iš kaltinamojo akto, vykdant vieną tyrimą, pažeidėjos gyvenamojoje vietoje Jurbarko rajone buvo aptikti penki 5 litrų talpos brogos buteliai.
2024 m. sausio pabaigoje, susitaręs su tuometiniu savo vadovu Č.Besarabovu, tyrėjas nusprendė suklastoti šiuos įrodymus – pabloginti pažeidėjos teisinę padėtį tam, kad galėtų pradėti baudžiamąjį persekiojimą, pareikšti įtarimą ir nubausti moterį už nepadarytą teisės pažeidimą.
Į minėtus brogos ėminius, manoma, Č.Besarabovas liepė O.Banišauskui įpilti karšto vandens su ištirpintu cukrumi. Taip siekta paskatinti rūgimo procesą ir dirbtinai sukelti etilo alkoholio koncentraciją.
Tuomet suteršti mėginiai nepagrįstai ištirti, nepagrįstai nustatyta, kad tyrimui pateiktas skystis – broga, iš kurios galima būtų pagaminti daugiau nei 50 litrų stiprių naminių alkoholinių gėrimų.
Visa tai apsunkino nusikalstamos veikos tyrimą, buvo atliekami nereikalingi ikiteisminio tyrimo veiksmai, nepagrįstai buvo naudojami turtiniai ir žmogiškieji komisariato resursai.
Tokių nusikalstamų veiksmų pareigūnai ėmėsi dėl to, kad norėjo pasirodyti prieš vadovybę – parodyti tariamą profesionalų, principinį, aktyvų veikimą, aukštus tarnybos rezultatus. Taip siekta įgyti vadovų pasitikėjimą ir galimą palankumą ateityje.
Savo pradėtu ikiteisminiu tyrimu bei atliktais veiksmais, tuo, kad „numuštas antrasis bravoras“, kaltinamieji net pasigyrė feisbuke, Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato grupėje.
Ikiteisminis tyrimas prieš moterį – tariamą pažeidėją – 2024 m. gegužę buvo nutrauktas prokuroro nutarimu.
Kaltę neigia
Kovo 3 dieną paviešinus kaltinamąjį aktą, žodį tarė ir abu kaltinamieji. Jie nepripažįsta savo kaltės, o parodymus sutiko duoti tik po to, kai bus apklausti liudytojai ir ištirti visi byloje esantys įrodymai.
Kaip paaiškėjo, Kazlų Rūdoje gyvenantys O.Banišauskas bei Č.Besarabovas šiuo metu yra bedarbiai, abu registruoti Užimtumo tarnyboje, praeityje nebuvo teisti.
Kaip numato Baudžiamasis kodeksas, valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, už tai, kad siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos piktnaudžiavo tarnybine padėtimi arba viršijo įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki 7-erių metų.
Kitas posėdis, kurio metu ruošiamasi apklausti liudytojus, šioje byloje numatytas kovo 13 d.
Besibaigiant kovo 3-osios posėdžiui, kaltinamieji dar išreiškė prašymą dalyvauti tolimesniame bylos nagrinėjime nuotoliu. Priežastis – tolimas važinėjimas, įsipareigojimai šeimai. Tačiau bylą nagrinėjanti teisėja tokių prašymų netenkino – atstumas nėra didelis, o ir visi kiti posėdžio dalyviai turi šeimas, tad tai nėra svarūs argumentai neatvykti į teismą.
Teisėja tikino, tokius prašymus persvarstysianti iš naujo tolimesnių posėdžių metu.
Būta ir daugiau nemalonumų
Kaip pernai skelbė Jurbarko laikraštis „Šviesa“, 2024 m. pradžioje tiek Jurbarko, tiek Šakių policijos komisariatuose puse lūpų buvo kalbama, kad būtent Č.Besarabovas turėtų ateiti vadovauti Jurbarko policijos komisariatui.
Tiesa, pareigos galimai būtų buvusios laikinos, iki kol bus paskelbtas ir įvyks konkursas. Tačiau Č.Besarabovas tuomet pareigų negavo, nes vasario 12 d. 13 val. 30 min. jam, dirbusiam nuotoliu namuose, tarnybos metu buvo nustatytas 1,82 prom. girtumas.
Šakių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas tuomet buvo nušalintas nuo tarnybos. Dėl šio įvykio pradėtas tarnybinis patikrinimas.
Tuomet skelbta, kad Č.Besarabovas policijoje tarnauja jau 23-ejus metus. Per tą laiką (iki 2024 m. vasario) net 19 kartų už gerą darbą skatintas padėkomis ir premijomis, bet turėjo ir 2 tarnybines nuobaudas.
Č.Besarabovas yra dirbęs ir Kazlų Rūdos policijos komisariate.
vat būtume dovanėl;ę gavę, tai būtume visko turėję – ir žolės, ir cigarečių, ir samagono…. Net ant išpampusio veido parašyta, kokį gyvenimo būdą gyvena 🙂