Pernai vasarą Eržvilko socialinių paslaugų centre prasivėrusios lifto šachtos durys prarijo dvi moteris. Iš antro aukšto žemyn nugarmėjo 58-erių metų centro darbuotoja ir neįgaliųjų vežimėlyje sėdėjusi 69-erių metų pacientė Adolfina Albina Diksienė.
Keltuvo šachtoje prasmegusias ir sunkiai sužalotas moteris dviem greitosios pagalbos automobiliais medikai skubiai išgabeno į Jurbarko ligoninę. Centro darbuotoja atsipirko sutrenkimu, lūžusia koja ir išgąsčiu, tačiau nelaimė lemtinga buvo vyresnei moteriai – po kelių valandų reanimacijoje jos gyvybė užgeso.
Iškart po atsitikimo kalbėta apie dvi galimas nelaimės priežastis – techninį lifto gedimą arba žmogiškąją klaidą. Tačiau atlikus tyrimą paaiškėjo, kad darbuotoja į lifto šachtą atbulomis žengė neįsitikinusi, ar šis atvažiavo. Kodėl septynerių metų darbo patirtį įstaigoje turinti padėjėja padarė lemtingą klaidą, neaišku iki dabar.
Netrukus po laidotuvių žuvusiosios dukra Renata Užkuraitytė kreipėsi į Jurbarko r. apylinkės teismą prašydama tūkstantinės kompensacijos už esą patirtą moralinę žalą.
Į globos įstaigą – iš dukros namų
Po insulto nevaikštanti A. A. Diksienė į Eržvilko socialinės globos filialą 2013 m. rugpjūtį buvo atvežta iš Girdžių seniūnijos Balnių kaimo. Pas dukterį R. Užkuraitytę gyvenusi moteris į Eržvilką atgabenta sunkios būklės, tačiau pasikeitus aplinkai ir prižiūrima centro darbuotojų ji sustiprėjo, įstengdavo pati pavalgyti, mankštinosi.
Centro darbuotojus labiausiai nustebino tai, kad būtent R. Užkuraitytė kreipėsi dėl moralinės žalos atlyginimo. Pasak jų, A. A. Diksienė visiškai nebendravo su Balniuose gyvenusia R. Užkuraityte. Ši taip pat jos nelankė, dėmesio nerodė, neskambindavo. Centro globotinė ryšius palaikė su kita, pajūryje gyvenančia, dukra.
Todėl centro darbuotojai nustebo, kai po tragiškos motinos žūties pretenzijas įstaigai pareiškė tik R. Užkuraitytė. Jurbarko r. apylinkės teismo ji prašė priteisti 20 tūkst. litų moralinei žalai atlyginti. Litus pakeitus eurais, ieškinį pataisė ir nukentėjusioji – paprašė 20 tūkst. eurų.
Spalio 12 d. bylą išnagrinėjęs teismas paskelbė nuosprendį ir iš dalies patenkino R. Užkuraitytės ieškinį – Eržvilko socialinių paslaugų centras jai turi sumokėti 5500 eurų.
„Svarstome skųsti teismo sprendimą. Buvome tikri, kad tam tikra suma bus priteista, nes įstaiga, neabejotina, yra iš dalies atsakinga už tai, kas nutiko. Tačiau tikrai nesitikėjome, kad tai bus tokie dideli pinigai. Už juos tikrai būtų galima daug nuveikti gerinant senelių gyvenimo sąlygas. Daugiau nelabai ką galiu pasakyti, nes negaliu komentuoti teismo sprendimo“, – sakė VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ direktorė Audronė Balčiūnienė.
Ne pirma nelaimė
A. A. Diksienės žūtis – ne pirma nelaimė Eržvilko socialinės globos filiale. Šiandien niekas nelinkęs prisiminti prieš keletą metų nutikusios nelaimės, kuomet greta įstaigos esančiame šulinyje buvo rastas miręs globotinis. Psichikos negalią turėjęs vyriškis dažnai pabėgdavo iš globos įstaigos, policija buvo paskelbusi jo paiešką. Paaiškėjus, kad lavonas gal net visą žiemą pragulėjo šulinyje, Eržvilko socialinių paslaugų centro darbuotojai taip pat patyrė šoką.
Eržvilko socialinės globos filiale šiuo metu gyvena 21 globotinis. Čia suteikiama ir ilgalaikė, ir trumpalaikė globa senyvo amžiaus žmonėms, moterų krizių centre glaudžiasi smurtą patyrusios moterys, vaikai, paaugliai.
Lukas PILECKAS
Palaukite… 5500€ per daug? Tai apgailėtinai mažai.