1924 metais Lietuvos universiteto – dabartiniame Vytauto Didžiojo universiteto – Botanikos sode Kaune veiklą pradėjo Vaistinių augalų skyrius, atlikęs milžinišką vaidmenį tiriant vaistinių augalų rūšių įvairovę Lietuvoje, kuriant jų kolekcijas VDU Botanikos sode, introdukuojant vaistinius ir prieskoninius augalus. Paminėti šią garbingą sukaktį ir pasveikinti VDU Botanikos sodo bendruomenę sausio 11 d. oranžerijoje susirinko svečiai, draugai ir partneriai iš akademinių, verslo, valstybinių ir bendruomeninių organizacijų.
„Sakoma, kad ant ko namą pastatysi – ant smėlio ar ant uolos – tokį gyvenimą ir turėsi. Galime tik pasidžiaugti, kad mūsų Botanikos sodą ir Vaistinių augalų skyrių kūrė žmonės, šiuos „namus“ statę ant itin tvirto pagrindo, kuris nekinta ir šiandien, prabėgus šimtmečiui, o 1924 metais čia pradėti vaistinių augalų įvairovės tyrimai plėtojami iki šiol“, – sakė VDU Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vadovė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė.
Pasak jos, tarp svarbiausių šiuo metu vykdomų tyrimų uždavinių – gausinti vietinę florą naujomis augalų rūšimis, pagal tyrimų duomenis rengti mokslines rekomendacijas vaistinių augalų augintojams ir pagrįsti vaistažolininkystės mokslo koncepciją.
Juolab kad vaistinių augalų reikšmė nemąžta: šiuolaikinės medicinos progresas skatina augalinių vaistinių preparatų vartojimo didėjimą pasaulyje.
PSO duomenimis, medicinoje naudojamos 35–70 tūkst. augalų rūšių – tai sudaro 14–28 proc. visų augalų rūšių skaičiaus, arba 35–70 proc. visų naudojamų augalų pasaulyje. Europos farmacijos pramonėje vartojama 900–1 200 induočių augalų rūšių.
Taigi, didėjant vaistinės augalinės žaliavos kokybės ir augalų biologinės įvairovės išsaugojimo reikalavimams, vaistinių augalų introdukcija ir aklimatizacija bei jų auginimas ir saugojimas ex situ tampa vis svarbesni Lietuvoje ir pasaulyje. O mokslinės institucijos, taip pat ir botanikos sodai, yra vaistinių augalų gamtinių išteklių kaupimo, saugojimo, introdukcijos ir aklimatizacijos tyrinėjimų koordinaciniai centrai.
Kaip pastebėjo VDU Botanikos sodo istoriją peržvelgęs direktorius dr. Nerijus Jurkonis, jau steigiant sodą, tarp kitų jo tikslų, taip pat buvo minimi ir vaistinių augalų tyrimai, pagalba bei mokslinė bazė ruošiant farmacininkus.
O VDU komunikacijos prorektorė dr. Vilma Bijeikienė neabejojo, kad prisiminti istorinę perspektyvą svarbu ne tik mums, esantiems šios organizacijos dalimi šiandien, bet ir ateinančiai jaunajai kartai – parodant, kaip viskas prasidėjo, kaip augome ir iš kur atėjome, o kartu skatinant pareflektuoti, kokie esame ir kokie galėtume būti.
Atidaryta paroda ir paskelbtas „Vaistinio augalo 2024“ rinkimų balsavimas
Vaistinių augalų skyriaus šimtmečio minėjimo proga VDU Botanikos sodo oranžerijoje buvo atidaryta farmacinių leidinių istorinė paroda „Lietuvos farmacijos periodinių leidinių šimtmetis (1923 – 2023)“.
Parodą oranžerijoje bus galima apžiūrėti iki kovo mėnesio.
Minėjimo metu taip pat buvo oficialiai paskelbta balsavimo „Lietuvos vaistinio augalo 2024“ rinkimuose pradžia: visi, besidomintys vaistiniais augalais, kviečiami atiduoti savo balsą virtualioje anketoje ir padėti išrinkti labiausiai šių metų vaistažolės vardo vertą augalą.
Rinkimus organizuoja VDU Botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius, Lietuvos farmacijos sąjunga, UAB „Švenčionių vaistažolės“, UAB „Aconitum“.
Rinkimų rezultatai bus paskelbti 2024 m. vasario 16 d.