Lapkričio 17-osios ryte Jurbarkų gyventojus nustebino prie parduotuvės klaidžiojančios karvės. Netrukus paaiškėjo, kad tai – dalis prie Dainių pelkės besiganiusios ūkininko Vidučio Razmos bandos. Aptvare buvusius gyvulius naktį užpuolė ir išsklaidė vilkai. Nors banda išsilakstė, plėšrūnų medžioklė buvo sėkminga – papjauta pusketvirto šimto kilogramų svėrusi pieninė telyčia.
Sudraskytas gyvulys atvėrė seną priešpriešą tarp ūkininkų, vilkų ir jų saugotojų. Pastarieji nuolat pabrėžia, kad plėšrūnus reikia saugoti, nes jų skaičius esą mažėja. Ūkininkai savo ruožtu aiškina atvirkščiai, jų nuomone, vilkų kasmet daugiau.
Įsibrovė į aptvarą
Ūkininkas V. Razma neslepia apmaudo dėl vilkų papjautos telyčios. Pikta ne tik dėl patirtų nuostolių, labiau gaila sudraskyto gyvulio.
„Tikrai gaila telyčios. Gal šeši ar septyni vilkai užpuolė, užspeitė kviečių lauke ir sudraskė. Jei kitos nebūtų pabėgusios, būtų daugiau papjovę. Kai kokį benamį šunį pamato, tai per televiziją rodo, o kodėl niekas nekalba, kokias kančias patiria vilkų pjaunami gyvuliai“, – klausė V. Razma.
Vyrui pikta, kad kompensacija už gyvulį jam išmokėta iš mokesčių mokėtojų kišenės, o ne iš vilkus ginančių organizacijų sąskaitos.
„Gyvuliai buvo mano žemėje, aptverti. Ko tie vilkai čia eina? Tegul tie vilkų mylėtojai juos ir saugo, aptveria miškus, kad neišeitų, o kai papjauna gyvulius, tegul atlygina nuostolius. Vilkų tikrai daugėja, medžiotojai skundžiasi, kad Balandinės, Globių miškuose jau beveik nei stirnų, nei kitų žvėrių nebeliko. Tai dabar persimetė į gyvulių bandas“, – sakė ūkininkas.
Terado pėdsakus
Pasak Jurbarkų seniūno Audronio Kačiušio, sutapimas, tačiau ir pernai vilkai tuo pačiu metu buvo užpuolę gyvulius seniūnijoje. Tiesa, tuomet apsieita su mažesniais nuostoliais – apdraskymu.
„Buvo pranešta medžiotojams, jie greitai suorganizavo medžioklę, tačiau Dainių pelkėje jau nieko neberado, tik šešių ar septynių suaugusių vilkų pėdsakus. Gauja nuėjo Vajotų link. Vilkų tikrai ne mažėja, o daugėja, todėl žmonės su jais neišvengiamai susidurs. Žinoma, nuostoliai dažnai kompensuojami, bet vis tiek patiriama nepatogumų“, – sakė A. Kačiušis.
Pasak seniūno, ūkininkų gyvulius užpuolę vilkai greičiausiai laikosi Globių miškuose ir Balandinės pelkėje.
Dar vienas pranešimas apie vilkų antpuolį nepasitvirtino. Į Smalininkų seniūniją paskambinusi moteris pranešė, kad lapkričio 24 d. netoli miestelio esančiose ganyklose vilkai puola gyvulius.
„Nemanau, kad tai tiesa, nes kaip tik tuo metu buvau ganykloje ir jokių vilkų nemačiau. Galbūt kažkas paskambino ir nevykusiai pajuokavo. Tačiau vilkų pavojus tikrai yra“, – sakė gyvulių savininkas Raimundas Stonys.
Vilkų daugėja
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jurbarko r. agentūros vedėjas Andrius Šašys neabejoja, kad ir Jurbarkuose papjautas gyvulys, ir Smalininkų istorija – vilkų darbas. Vilkai ateina vis arčiau žmonių valdų.
„Sunku pasakyti, kodėl pjovė galvijus, galbūt iš alkio, galbūt mokė medžioti jau paaugusius pavasarinius jauniklius“, – svarstė aplinkosaugininkas.
Pareigūnas mano, kad vis pasigirstančios kalbos apie vilkų išnykimo pavojų – gerokai perdėtos. Lietuvoje kasmet leidžiama sumedžioti griežtai ribotą skaičių šių plėšrūnų, todėl grėsmės išnykti nėra.
„Sovietmečiu net premijas skirdavo už vilką, naikindavo nesirinkdami, net jauniklius. Tačiau nepaisant visų pastangų – neišnaikino“, – tikino aplinkosaugininkas.
Paskutiniai atvejai, kai vilkai buvo užpuolę rajono ūkininkų gyvulius, fiksuoti prieš keletą metų. Tuomet Raudonės seniūnijoje apdraskytas veršiukas ir avinas.
Kad vilkų daugėja, rodo ir Aplinkos ministerijos statistika: metų pradžioje Lietuvoje gyveno mažiausiai 292 vilkai ir 97 lūšys. Vasario pradžioje šių gyvūnų apskaitą vykdė miškų urėdijų, valstybinių gamtinių rezervatų direkcijų darbuotojai, dalyvavo visuomeninių organizacijų atstovai, medžiotojai.
2013 m. Lietuvos miškuose suskaičiuoti 208 vilkai.
Atsižvelgdamas į minėtus skaičius aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pasirašė įsakymą dėl vilkų sumedžiojimo 2014–2015 metų medžioklės sezonu limito paskirstymo. Alytaus ir Utenos apskrityse bus galima sumedžioti po penkis vilkus, Marijampolės, Panevėžio ir Vilniaus – po keturis, Kauno ir Tauragės – po tris, Klaipėdos ir Šiaulių – po du, Telšių – vieną.
Lukas PILECKAS