Ūkininkams trūko kantrybė. Protestuodami prieš mokesčių didinimą ir žemės ūkio naikinimą, siekdami į tai atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį, savo laukuose prie kelių stato žaliuosius kryžius. Prie šios protesto akcijos prisijungė ir mūsų rajono ūkininkai.
Svarstant ateinančių metų šalies biudžeto projektą numatyta didesnė mokestinė našta ūkininkams. Planuojama padidinti akcizą kurui, dėl ko gerokai pabrangtų ūkininkams skirtas žaliasis dyzelinas, didėtų kai kurie kiti mokesčiai. Tuo tarpu Lietuvos žemdirbiai ir taip yra nelygioje konkurencinėje kovoje su kitų ES šalių ūkininkais.
Europos Sąjungos valstybės senbuvės savo žemės ūkį remia kur kas ženkliau, negu valstybėms naujokėms skiriama parama.
ES vidutiniškai vienam ūkininkui tenka po 266 Eur už ha dirbamos žemės, tuo tarpu Lietuvoje ši išmoka tesiekia 180 Eur už tokios pat žemės hektarą. Jeigu dar ir pati valstybė padidins mokesčių naštą, žemės ūkis dar labiau trauksis. Jau dabar ne naujiena, kad likviduojami pienininkystės ūkiai, traukiasi kitos žemės ūkio sritys, nes ekonomiškai toks ūkininkavimas neapsimoka, išlaidos produkcijos gamybai viršija gaunamas pajamas, smulkesni ūkiai ritasi į susinaikinimą. Tad ūkininkai griebiasi taikios protesto akcijos – savo laukuose stato žaliuosius kryžius.
Lapkričio 8 d. prasidėjusi akcija „Žalieji kryžiai“ – tik pirmasis protesto etapas, politikams ir visuomenei siunčiantis žinią, kad žemės ūkis tampa nepakeliama našta ir stumia į dar didesnį Lietuvos kaimo susinaikinimą.
Rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas sako, kad protestuoja ir rajono ūkininkai. Reikalavimai tie patys, kaip ir visos Lietuvos žemdirbių. „Norim parodyti, kad esam dar gyvi. Mes nesutinkame su tokia „gerovės valstybės“ pozicija, kai užsimota iš vienų atimti ir kitiems padalinti. Taip priešinamos visuomenės grupės. Beje, apie 60 proc. mūsų ūkininkų jau yra pensininkai. Tai iš tokio atims dešimt eurų, kad jam prie pensijos pridėtų tris?“ – dalies rajono žemdirbių padėtį apibūdina rajono tarybos narys ir rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas.
R. Jovarauskas toliau vardija rajono ūkininkų problemas: „Matom, kad tuojau dar labiau smuksim. Trejus metus dirbom „į minusą“. Tik pasitaikė geresni metai ir iš karto – nauji mokesčiai: kuro akcizas, keliama minimali alga. Visa tai turi neigiamą reikšmę, juk ir taip mokam PVM, visus mokesčius kaip visi kiti susimokam. Juk ir mes kuriam pridėtinę vertę. Ūkininkai sukuria apie 20 proc. bendrojo vidaus produkto. Be to, iš mūsų gyvena ir trąšų gamintojai, ir pardavėjai. Tačiau valdžia susiderėti su Europos Sąjunga dėl vienodos, kaip kitose šalyse, paramos žemdirbiams nesugeba, bet imasi didinti mokesčius. Vakarų šalyse žemdirbiai gerbiami, o mes laikomi vos ne kaip vagys „ant Lietuvos“. Atrodo, kad tik sėdim ant sofos ir pinigus žarstom. Tai kodėl niekas nesiveržia į žemės ūkį, jeigu čia taip gerai?“ – klausia R. Jovarauskas ir priduria, kad dėl tokio valdžios požiūrio, dėl nesiskaitymo ir subrendo sąlygos kilti protesto akcijai.
Ūkininkams pritaria ir europarlamentaras Bronis Ropė. Jis tvirtina, kad „Žalieji kryžiai“ – adekvati žemdirbių reakcija. Jeigu žemdirbiui būtų lengva ir galėtų gerai uždirbti, tai žemės ūkio sektorius Lietuvoje nesiaurėtų, o ūkininko profesiją rinktųsi vis jaunesni žmonės.
Atsakydamas tiems, kurie tvirtina, kad jei neapsimoka dirbti žemės ūkyje, tai tegul ūkininkai persikvalifikuoja, eina dirbti ten, kur jiems apsimoka, B. Ropė klausia, ar mes kaimuose įsteigsime lazerių, kosminių palydovų, biotechnologijos laboratorijas, o miestelių ir kaimų gyventojai Europos Sąjungos lėšomis bus perkvalifikuoti į genų inžinerijos, taikomosios fizikos, informacinių technologijų ir kitus specialistus? „Nei pieno ūkį turintieji, nei galvijus auginantieji neis tobulinti lazerių ar eksperimentuoti su genais. Čia tikra Lietuva, realūs žmonės su tikrais likimais. Parodykite bent vieną valstybę, kurios piliečiai nevalgo arba valgo „aukštąsias technologijas?“ – tvirtina Europos Parlamento narys B. Ropė ir ragina valdžią labiau atsigręžti į ūkininkų pusę.
Rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Jovarauskas kviečia valdžią ir visuomenę į žemės ūkį pažiūrėti iš ūkininko pusės. „Vietinis žemės ūkis – būtina sąlyga, lemianti ir maisto kokybę, ir kainas. Tuo rūpinasi kiekviena Vakarų valstybė, tuo tarpu mes stumiami į tokias sąlygas, kad turime dirbti tik tam, kad sumokėtume mokesčius. Atrodo, kad tik išmokas gaunam ir ant sofos gulim“, – ragindamas atkreipti dėmesį ir į rajono žemdirbių problemas sako R. Jovarauskas.
Todėl kasdien ir rajono pakelėse rikiuojasi vis daugiau mūsų ūkininkų statomų žaliųjų kryžių. Nieko nelaukę kryžius pastatė ūkininkai Vygaudas Baršauskas, Antanas Jackis, Darius Jovarauskas, Aurelija Gedminienė, Gediminas Cvirka ir daugelis kitų. Šią akciją numatyta tęsti visą mėnesį siekiant atkreipti dėmesį į politinius sprendimus, kurie žlugdo šią šalies ekonomikos šaką. Dar labiau sumenkinant ir taip besitraukiantį šalies žemės ūkį, naikinamas ir lietuviškas kaimas, jaunesni žmonės ūkininkauti nesiryžta. Todėl ūkininkų žalieji kryžiai ragina valdžią ir visuomenę atsigręžti į kaimą.
Gintautas Šimboras