Sėdę girti prie vairo pernai teisme atsidūrė ir teistumą užsidirbo septyniolika rajono gyventojų. Dar 75-iems pažeidėjams skirtos administracinės nuobaudos. Tačiau nuo 2017-ųjų įsigaliojęs griežtas įstatymas ir tai, kad pernai skirta net laisvės atėmimo bausmių jas atidedant, girtuoklių nestabdo. Vos per pirmą šių metų mėnesį teisme nubausti jau trys asmenys, vairavę neblaivūs.
Ant teisėjų stalo atsiduria tos istorijos, kurių veikėjai vairuoja apsvaigę vidutiniškai ir sunkiai. Baudžiamoji byla keliama, kai alkoholio koncentracija kraujyje siekia ar viršija pusantros promilės.
„Keletas asmenų šiose bylose buvo nubausti laisvės atėmimo bausme, jos terminas atskirose bylose nustatytas nuo keturių mėnesių iki pusantrų metų, vykdymą atidedant metams. Dažniausiai už šį nusikaltimą yra skiriama bauda. Jos dydis siekia iki 2259,66 Eur“, – sakė Marijampolės apylinkės teismo Jurbarko rūmų atstovė ryšiams su visuomene Virginija Bankauskienė.
Tačiau smarkiai suplonėjusi piniginė – tik viena pasekmių. Pažeidėjams taip pat nuo metų iki trejų atimama teisė vairuoti.
„Su bausme dažniausiai konfiskuojama transporto priemonė, keliose bylose buvo nutarta iš nuteistojo išieškoti valstybei pinigų sumą, atitinkančią konfiskuotino automobilio vertę“, – pasakojo V. Bankauskienė.
Girtuoklių nemažėja
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Rolandas Gylys tikina, kad Jurbarkas neblaivių vairuotojų skaičiumi iš kitų Marijampolės apskrities rajonų neišsiskiria.
„Galime tik pasidžiaugti, kad 2017-ieji Jurbarko kraštui buvo saugūs metai – keliuose nežuvo nė vienas eismo dalyvis. Tačiau mūsų pareigūnai pastebi, kad nedrausmingi Jurbarko krašte yra pėstieji. Jie nepaiso perėjų, draudžiamųjų kelio ženklų. Vis dar neprisijaukino ir atšvaitų“, – apie padėtį rajone kalbėjo pareigūnas.
Jurbarko r. policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Giedrė Česnakienė tvirtina, kad girtų vairuotojų keliuose nemažėja. 2016-aisais įkliuvo 86 apsvaigę kelių gaideliai, o pernai – 92.
„Skaičius ženkliai pamažėjo po 2015-ųjų. Tais metais įkliuvo 153 girti vairuotojai. Tačiau vėliau mažėjimo nesijautė. Sunku pasakyti, kokios priežastys tą lėmė. Pernai teismui atidavėme maždaug pusę bylų, už kitus pažeidimus baudėme patys“, – sakė pareigūnė.
Sumokėjo už automobilį
Viena iš teismą pasiekusių istorijų nutiko 2017-ųjų gruodžio 23-ąją. Kauno g. „Ford Galaxy“ vairavusiam jurbarkiečiui policija nustatė 1,84 prom. girtumą. Vyras dėl savo poelgio teisme gailėjosi. Jam buvo skirta 2 259,60 Eur bauda ir dvejiems metams atimta teisė vairuoti.
Šioje byloje teismas priėmė ir kol kas kiek neįprastą sprendimą. Kitam žmogui priklausantis „Ford“ konfiskuotas nebuvo. Tačiau pažeidėjui, be baudos, teko sumokėti valstybei automobilio vertę atitinkančią sumą – 1722,44 Eur.
Pasak Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroro Artūro Bartusevičiaus, tokia teismų praktika tik formuojama.
„Paprastai tokios bausmės prašoma ir ji skiriama tuomet, kai automobilis priklauso ne pažeidėjui, o kitam žmogui. Tačiau tai nėra pagrindinė bausmė, todėl ji greičiausiai neturėtų būti didesnė už pastarąją. Todėl tam tikromis aplinkybėmis gali būti priteista sumokėti tik dalį mašinos vertės arba visai neskiriama tokia bausmė“, – sakė prokuroras.
Vienas tokių pažeidėjų – 48-erių S. J. Vyras pernai, vasario 19 d., prie vairo sėdo smarkiai apsvaigęs. Jo kraujyje buvo nustatyta net 2,2 prom. alkoholio. Į nemalonumus S. J. įsivėlė draugui nusipirkus automobilį „Peugeot“. Savininkas pirkinį su bičiuliais „aplaistė“ – surengė išgertuves, o vėliau nusprendė nuvažiuoti į Klausučius (Seredžiaus sen.). Kadangi savininkas buvo visiškai girtas, prie vairo sėdo jau minėtas S. J.
Savo kelionės tikslą vyrai pasiekė. Būtent čia įtartiną automobilį patikrinti stabdė policija. Tačiau S. J. nepakluso – paspaudė greičio pedalą. Sustoti vyras nusprendė tik tuomet, kai pareigūnai bėglius pradėjo vytis.
Supratęs, kad rimtai prisidirbo, S. J. siūlė pareigūnams susitarti, kad šie jį paleistų, žadėjo nelikti skolingas. Pareigūnams perspėjus apie baudžiamąją atsakomybę už kyšio davimą, pažeidėjas ėmė kalbėti kitaip. Vyras tikino, kad vairavo ne jis.
Nuosprendį byloje priėmęs teismas turėjo atsižvelgti ne tik į spalvingą pažeidėjo praeitį – įvairius teistumus, bet ir į tai, kad jis neturėjo teisės vairuoti. Tokią galimybę vyras anksčiau buvo praradęs ne dėl ko kito, o kad vairavo girtas.
Teisėjas Raimundas Klimaitis pažeidėjui skyrė 1431,08 Eur baudą. Jam taip pat uždrausta dar trejus metus vairuoti. Tiesa, šį kartą teismas pagailėjo automobilio savininko. Transporto priemonė jam buvo grąžinta.
Neteko mašinos
Liūdniau baigėsi kito neblaivaus vairuotojo nuotykiai. Automobilį „Volkswagen Golf“ 2017-ųjų rugsėjo 12-osios naktį sustabdė policininkai. Mašiną tuomet vairavo girtas N. J., kuriam buvo nustatytas 1,53 prom. girtumas.
Teisme, kaip ir dauguma pažeidėjų, N. J. savo kaltę pripažino. Vyras aiškino vakare girtavęs su draugais. Pasibaigus alkoholiui, kompanija jo paprašė nuvažiuoti nupirkti daugiau svaigalų. Kelionė į degalinę baigėsi susitikimu su policininkais.
Teismas vyrui skyrė keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant metams. Taip pat uždraudė metus vairuoti ir konfiskavo automobilį.
Lukas PILECKAS
Kad konfiskuoja,tai mes žinom,bet jūs geriau straipsnį parašykit,kur jų nusipirkt galima,nes atrodo ,kad informacija užslaptinta,arba tik,,savi” žino.O juk ne tik trantus konfiskuoja…