Šiais laikais jau sunku rasti vaiką, kuris pažintų linus – vis rečiau jų mėlynuoja laukuose. O Skirsnemunės pradinukai vieną žiemos pradžios popietę daug sužinojo apie ilgą lino kelią, kartu išgyveno jo kančią, pasisėmė liaudies išminties, pasimokė iš linelio kantrybės ir darbštumo.
Popietę „Linelio mėlynžiedžio pasakojimas“ surengė trečiokai, vadovaujami mokytojos I. Domeikienės. Renginį pradėjo pasaka apie tai, kad Dievo motina, radusi geltonų sėklelių ir jas pasėjusi, visam laikui įdarbino moteris, nes tai buvo linai…
Salėje ant stalelių puikavosi paroda: močiučių ir net promočiučių austi rankšluosčiai, lovatiesės, siuvinėti rankdarbiai ir jau šių laikų darbeliai – nertos servetėlės, takeliai, rūbų detalės. Vaikams buvo keista, kad šios grožybės taip sunkiai gimė, nes linus raudavo, kuldavo, klodavo, keldavo, rišdavo, mindavo, brukdavo, šukuodavo, verpdavo, ausdavo ir tik tada siūdavo rūbus.
Čia pat buvo galima apžiūrėti ir iš muziejaus atneštus įrankius: mintuvus, šukas, ratelį ir netgi pačiupinėti prieš daugelį metų susuktus linų pluošto „pyragėlius“, kuriuos praskleidus pabiro spaliai. Vaikai įsitikino patarlės „Guli vilna – suguli vilką, guli linas – suguli šilką“ teisingumu.
Trečiokai visus mokė liaudies ratelių ir žaidimų „Audėjėlė“, „Auskit seselės abrūsus“, „Siūlai, siūlai susivykit“, kvietė dainuoti „Aš pasėjau žalią liną“, „Verpėjėlę“.
O pati įdomiausia šventės dalis buvo madų šou. Nustebino trečiokai – jie šventę vedė pasipuošę lininiais rūbais, kuriuos padėjo pasiūti ir išpuošti mamytės. Išmokę žygiuoti kaip madų teatre, jie drąsiai žingsniavo pagal „Trumpas lino žydėjimas“ melodiją ir atrodė puikiai. Antrokai vaizdavo piemenukus, nes patys siuvo vyžas, pirmokėlės pasipuošė nertais lino kaspinėliais, ketvirtokai demonstravo lininius marškinius ir sukneles.
Šventėje buvo galima įsitikinti, kad linas ne tik rengia, bet ir maitina. Trečiokai visus kvietė ragauti raugintų kopūstų, sėmenų aliejaus su duona, sausainių su linų sėklomis. Labiausiai visiems patiko karštas bulves dažyti į sutrintus sėmenis – tokių valgių ne visada paragausi.
Puiki ir turininga buvo šventė. Trečiokai dėkingi savo mokytojai I. Domeikienei, sukūrusiai renginio scenarijų, mamytėms, padėjusioms pasipuošti lino rūbais, muzikos mokytojai D. Janušauskienei, mokiusiai dainų ir ratelių, šokių mokytojai Justei už madų paradą.
O labiausiai visi Skirsnemunės pradinukai dėkoja už nuostabų prizą – nemokamą apsilankymą Jurbarko boulinge. Jį vaikams padovanojo Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Z. Sorokienė, IĮ savininkai A. Paškauskas ir R. Juškienė.
Mokytoja Virginija Majauskienė