Jurbarko viešojoje bibliotekoje atidaryta nauja paroda „Kiekvienas paukštis turi savo aukštį“. Didžiosios salės ir jos prieigų sienas puošia Jurbarko A. Sodeikos meno mokyklos dailės mokytojos Inesos Bosaitės auklėtinių darbai. Paroda veiks iki balandžio 22 d.
Ar norėtumėte pamatyti liepsnose gimusius paukščius? Tuomet užsukite į biblioteką. Čia suskrido ypatinga technika, fumažu (vaizdas kuriamas liepsna) sukurti paukščiai. A. Sodeikos meno mokyklos auklėtinių, 4-6 dailės klasių mokinių, darbų parodą „Kiekvienas paukštis turi savo aukštį“ pristatė jos sumanytoja, dailės mokytoja Inesa Bosaitė, padėkojusi ir savo auklėtiniams, ir jų tėveliams, taip gausiai susirinkusiems į parodos atidarymą. Šventiniame renginyje dalyvavo visi jaunieji autoriai – Lėja Ažnaitė, Titas Gresius, Gytė Povilaitytė, Smiltė Grėbliauskaitė, Aretas Razma, Alicia Milana Plehn, Viktorija Kravčenkaitė, Vidmantas Butkus, Austėja Norvaišaitė , Urtė Gerulaitytė, Aistė Miliūtė; Viltė Ušinskaitė, Emilija Golubovskaja, Mindaugas Dėdinskas, Skaiva Marcinkutė, Rasa Baravykaitė, Rugilė Kazinevičiūtė. Du savo naujus darbus pristatė ir mokytoja I. Bosaitė – specialiai šiai parodai sukūrė ansambliažus.
Šventinę nuotaiką renginyje kūrė Jurbarko A. Sodeikos meno mokyklos kanklių ansamblis „Smilga“ bei skudutininkai (mokytoja Rima Balčiūnienė). Beje, meno mokykloje 15 metų dailės mokytoja dirbanti I. Bosaitė prasitarė, kad jau birželį pakvies į savo naują personalinę parodą, kurią numačiusi Raudonės pilyje. Būtent šioje vietoje ji prieš 20 metų surengė savo pirmąją parodą.
Bibliotekoje – rajoninės dailės olimpiados dalyvių ir nugalėtojų darbai
Jei reikėtų piešti tema „Laisvas kaip paukštis“, ką pieštumėte? Jei įdomu, ką galima nupiešti – užsukę į Jurbarko rajono savivaldybės viešąją biblioteką, pirmame aukšte (priešais kavinę) apžiūrėkite rajono mokinių kūrinių parodą. Bibliotekoje veikia 2024 m. Lietuvos mokinių dailės olimpiados II rajoninio etapo 7-12 klasių mokinių paroda. Jūsų dėmesiui, rajoninės dailės olimpiados dalyvių ir nugalėtojų kūriniai. Parodoje eksponuojama Jurbarko, Skirsnemunės, Smalininkų, Viešvilės, Veliuonos, Eržvilko, Šimkaičių ir kt. mokyklų mokinių piešiniai. Moksleivius olimpiadai paruošė dailės mokytojai Juozas Budzinauskas, Jurgita Davidavičienė, Nijolė Kapačinskienė, Dalia Gineitė, Regina Balčaitienė. Atkreipkite dėmesį į Jurbarko A. Giedraičio-Giedriaus gimnazijos auklėtinės Liucijos Lukošiūtės tapytą balandį. Šiuo piešiniu gimnazistė iškovojo kelialalapį į respublikinę dailės olimpiadą – šioji vyks balandžio 12 dieną Klaipėdoje.
„Grybų planeta“
Jurbarko viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus prieigas puošia Jurbarko A. Sodeikos meno mokyklos 3-4 dailės klasių mokinių tapybos darbų paroda „Grybų planeta“. Dailės mokytoja Inesa Bosaitė.
Iškilioms asmenybėms
Jurbarko viešojoje bibliotekoje veikia literatūros parodėlė, skirta Jonui Žemaičiui – Vytautui. Priminsime, kad Jurbarko r. savivaldybės taryba 2024 m. paskelbė Jono Žemaičio, Petro Paulaičio ir Šarūno Šimulyno metais. Sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, jog šiemet minime Jono Žemaičio 115-ąsias gimimo ir 70-ąsias mirimo metines, Petro Paulaičio 120-ąsias gimimo metines, Šarūno Šimulyno 85-ąsias gimimo ir 25-ąsias mirties metines.
Skirta Onai Šimaitei
Jurbarko viešojoje bibliotekoje eksponuojama literatūrinė paroda, skirta paminėti Vilniaus universiteto bibliotekininkės, Pasaulio tautų teisuolės Onos Šimaitės 130-ąsias gimimo metines.
Bibliotekoje supasi šiaudiniai sodai
Įžengus į Jurbarko viešąją biblioteką, nori nenori teks pakelti akis į dangų. Biblioteka Velykas pasitiko ypatingai pavasariškai pasipuošusi – erdves puošia daugiau nei kelios dešimtys unikalių šiaudinių sodų, atkeliavusių iš visos Lietuvos.
Rankų darbo kabančių puošmenų „Pavasario sodai“ ekspozicija – lyg mini muziejus, eksponuojami iš įvairiausių šalies regionų atkeliavę kabantys sodai. Eksponuojami Arvydo Baranausko, Danutės Norvaišienės, Rasos Ivanauskienės, Jūratės Matuzonienės, Aušros Steikūnienės, Rasos Gelčienės, Jurgio Gelčio (dešimtmečio), Viktorijos Bitinaitės-Stankevičienės, Linos Žaliauskienės, Laimos Gegužytės-Saviščevienės ir kt. rišti darbai. Tarp eksponatų – ir žinomos tautodailininkės Marijos Liugienės rišta puošmena. Šia tema M. Liugienė daug gali papasakoti – ir pati 40 metų sodus rišanti, ir visus šia unikalia veikla užsiimančius pažįstanti, ir apie šiaudinių sodų prasmę daug galinti papasakoti. Jos klausantis paaiškėja, kad šiaudinius sodus rišantys yra daug įvairių amatų įvaldę aktyvūs šviesūs žmonės, nes tik su geromis mintimis gali sodą rišti – antraip šiaudai lūžta.
Paaiškėja, kad teigiama energija būtina ne tik šiaudus rišant, bet ir į tuos namus ateinant. Tikima, kad kabantys sodai sukasi tik ten, kur yra gera energija.
Kai kuriuose regionuose besisukančiuose soduose įžvelgdavo kitų prasmių – kai kur Lietuvoje sodus vadino vėlių ar protėvių nameliais. Tikėdavo, kad mirusiųjų vėlės per didžiąsias metų šventes sugrįžta ir juose ilsisi, laimindamos ir tuos namus, ir derlių. Senoliai tikėjo, kad būtent tada ir sukasi sodas – vadinasi, vėlė tuos namus aplankė.
O ką pasakytų senoliai tiek daug sodų, kaip bibliotekoje vienoje vietoje pamatę?
„Labai nusistebėtų ir susižavėtų“, – linksmai atsako Marija, paaiškindama, kad senovėje sodybose paprastai kabėdavo po vieną sodą – jis būdavo rišamas garbingiausioje vietoje, virš stalo, prie šventųjų paveikslų. Buvo rišami ir kabinami namuose ne tik dėl grožio. Buvo tikima, kad šiaudiniai sodai namams suteiks darnos, harmonijos ir sveikatos.
Tautodailininkė Marija galinti daug ir ilgai pasakoti apie įvairias tradicijas, susijusias su šiaudiniais sodais – štai, pavyzdžiui, kaip kupiškėnų vestuvėse yra vaduojamas šiaudinis sodas, kaip jis yra dovanojamas jauniesiems ir kaip toks vestuvinis sodas yra saugomas visą gyvenimą – net ir sugadintas neišmetamas.
Tautodailininkė pasidžiaugia, kad išsipildė jos svajonę – 2023 metais šiaudinių sodų rišimas įtrauktas į UNESCO paveldą. Marija prasitarė apie kitą savo svajonę – norėtų atidaryti tik šioms kabančioms šiaudinėms puošmenoms skirtą muziejų, linksmai sutikusi, kad Jurbarko viešoji biblioteka laikinai užims šią nišą.