Net ir vienas aktyvus pilietis gali daug padaryti, jeigu šio pastangoms pritaria bendruomenė. Aktyviai tikslo siekiančius, valdininkus drąsiai tvirtais įrodymais pabadančius žmones vadiname lyderiais. Toks yra Jurbarko krašto verslininkų asociacijos tarybos narys, verslininkas Vidas Šukys.
Jo užsispyrimas ir aktyvi „Šilelio“ bei visos Smukučių sodininkų bendrijos pozicija davė savo rezultatus – pagaliau Smukučių pagrindinė gatvė bus asfaltuojama.
Nors Smukučių sodų teritorija oficialiai priskirta miestui, tačiau Jurbarkas toli į pakraštį nutįsusią sodų bendrijos teritoriją laiko podukros vietoje: pasak V. Šukio – jiems čia nei kaimas, nei sodai, nei miestas, nors yra ne tik sodai, bet ir nemažai individualių namų ir nuolatinių gyventojų.
V. Šukys sako, kad jam čia įsteigus parduotuvę, ji tapo lyg ir šios teritorijos žmonių traukos vieta.
„Užeina pasikalbėti, pasitarti, ką darom dėl vienos ar kitos problemos, – sako verslininkas. – O daugeliui skaudžiausia vieta – pagrindinė gatvė. Tad susirinkę nusprendėm tvarkytis patys. Sodininkai, gindamiesi nuo dulkių, pagal kelią prisiaugino gyvatvorių, prisodino visokių augalų. Šie išsikeroję, vietomis užima vos ne pusę gatvės. Transportui prasilenkti sunku, gali atsitikti nelaimių. Todėl raginom, kad apkarpytų, nupjautų žolę palei gatvę“, – pasakoja V. Šukys.
Tačiau svarbiausia, kad dar tarybiniais metais buvusioje asfaltuotoje sodininkų bendrijos pagrindinėje gatvėje asfalto kaip ir neliko. Atsivėrusias duobes taisė „originaliai“ – pripylė žvyro. Taip ilgainiui, retkarčiais pagreideriuojant asfaltą, gatvė tapo nei asfaltas, nei žvyrkelis. „Akivaizdus aplaidumo pavyzdys. Tvarkėm patys, kol nežinojom, jog gatvę privalo tvarkyti savivaldybė, – sako V. Šukys. – Tada nusprendėm, kad valdžios malonės nelauksim, o iniciatyvos gatvę sutvarkyti imsimės patys – raginsim valdininkus.“
Vos ne trejus metus, bendruomenei pritarus, V. Šukys varstė rajono savivaldybės duris. „Miesto seniūnija gatvės kratosi, savivaldybės administracijoje aiškina, kad nežinia, kam tas kelias priklauso – valstybei ar savivaldybei, tad savivaldybė nieko negali padėti – turėtų per atitinkamas savo institucijas spręsti Vyriausybė“, – istorijos pradžią prisimena V. Šukys.
Bendruomenė ieško kompromisų: jeigu niekam nepriklauso, tai pasiimam mes, susitvarkom ir pasidarom uždarą teritoriją.
Toks variantas netinka – bus skriaudžiasi kai kurie sodininkai. V. Šukys pribeldžia iki Vyriausybės. Ten vienas iš Ministro Pirmininko patarėjų siunčia atgal į savivaldybę: savivaldybė – savarankiškas organas, tvarkyti privalo ji. Vyriausybė čia niekuo dėta. „Tada vėl einu į savivaldybę ir sakau, kad aš jus visus susodinsiu prie vieno stalo ir tada pažiūrėsim, kurie meluojat“, – sako V. Šukys.
Pagaliau pasiekta, kad gatvė inventorizuota, atlikti kadastriniai matavimai, atsirado galimybė gatvę asfaltuoti. Susisiekimo ministerija savivaldybėms suteikė galimybę gauti lėšų sodininkų bendrijų keliams ir gatvėms tvarkyti. Šiemet tam numatyta 3,76 mln. eurų iš rezervinių Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšų, skiriamų tokiems vietiniams keliams inventorizuoti ir rekonstruoti. Tačiau pinigų gaus tik tos savivaldybės, kurios šiam tikslui skirs nuo 30 iki 50 proc. nuosavų lėšų.
Iš kur rajono savivaldybė ims pinigų Smukučių gatvei sutvarkyti? Rajono meras Skirmantas Mockevičius sako, kad tam lėšos numatytos rajono biudžete. Tuo labiau kad tie pinigai nėra dideli – šiemet per 30 tūkst. Eur, o sutvarkyti numatyta per trejus metus. Gatvė inventorizuota, nupirkti jos sutvarkymo darbai kartu su projektavimu.
Rajono savivaldybė paraišką gauti lėšų šiai gatvei tvarkyti galėjo teikti, nes gatvė buvo jau įteisinta – inventorizuota, nustatytos jos charakteristikos ir geografinės ribos. Dabar gatvės ilgis bus daugiau kaip pusantro kilometro, ją numatyta sujungti su keliu per Mituvos užtvanką. Infrastruktūros ir turto skyriaus vyriausiasis inžinierius Rimantas Guntys sako, kad apytiksliai gatvės rekonstrukcija turėtų kainuoti apie 452 tūkst. Eur, tačiau kol nėra parengto projekto tiksli suma nežinoma.
Balandžio 25 d. rajono taryba priėmė sprendimą dėl gatvės rekonstrukcijos ir šiais metais paskyrė 34 tūkst. Eur, todėl iš minėtos programos gaus finansavimą. Savivaldybė Lietuvos automobilių kelių direkcijai prie Susisiekimo ministerijos pateikė paraišką ir gaus 62 tūkst. Eur. Todėl šiais metais Smukučių gatvei rekonstruoti iš viso paskirta 96 tūkst. Eur.
Nors problema, galima manyti, išspręsta, tačiau verslininkas V. Šukys vėl pirštu beda į savivaldą. „Savivaldybė pati turi ieškoti variantų, kaip ir ką pagerinti. Jeigu ne atkakli mūsų bendruomenė, nežinau, ar kas būtų pasiekta. Ateini į savivaldybę, o ten – neturim galimybės. Ten lyg beldimasis į uždarytas valdininkų duris, turi imt ir parodyt, ką galima padaryt“, – sako verslininkas.
Panašiai yra ne vien Jurbarke. Galimybe gauti šių lėšų iš 60 savivaldybių pasinaudojo tik 27. „Dar apie milijonas eurų šiam tikslui liko nepaskirstytas“, – tvirtina susisiekimo ministras Rokas Masiulis. Taigi posakis, kad pinigų yra, tik nepasinaudojama, ko gero iš dalies teisingas. Tai arba savivaldos valdininkų kompetencijos stoka, arba tiesiog nenoras dirbti. Magiški žodžiai „neturim galimybės“ užtikrina ramesnį valdininkavimą. Jeigu pasakysi – ieškosim galimybių, padarysim – tai reikės pakrutėt. O kam? „Meras žada investicijų, pritraukti verslą, sukurti infrastruktūrą. Aš nuėjau į priekį. Neprašiau nei vandentiekio, nei kanalizacijos. Viskas mano padaryta. Susitvarkiau su tomis problemomis be savivaldybės. Smukučiuose sukūriau verslą, neprašau nei mokesčių mažinti, nei ko kito noriu. Savivaldybė čia nepadarė nieko. Jeigu ateina verslas, tai pasistenk nors ką padaryt. Ta gatvė ne vien man reikalinga. Ir ne vien Smukučiuose. Bus gera infrastruktūra, greičiau ateis verslas. Argi reikia valdininkus vedžiot už rankos ir rodyt, ką galima padaryt?“ – savo poziciją dėsto verslininkas.
Pasak V. Šukio, bendruomenė patenkinta, jog konkursą gatvei tvarkyti laimėjo žinoma rajono įmonė „Jurmelsta“. Verslininkas sako, kad saviems gėda būtų ką nors blogai padaryti. Darbų kokybę prižiūrės ir patys, o dabar svarbiausia atidžiai parengti projektą, pirmiau nutiesti visas reikalingas komunikacijas, o ne taip kaip kartais valdiškai atsitinka: pakloja asfaltą, o kitąmet, žiūrėk, kita įmonė, laimėjusi kokio vamzdžio tiesimo konkursą, jau pjausto, ardo.
Smukučių žmonės atviri: jeigu ne V. Šukio skundai, to asfalto tikriausiai būtų nė sapne neregėję. Ko gero būtų taip, kaip su Vertimų keliu – dėl valdininkų aplaidumo gyvenvietės žmonės liko be asfalto ir tebevažinėja žvyrkeliu. Ir dėl Smukučių, ko gero, būtų ramiai laiką leidę – „nieko negalim padaryt!
Nors skundas nuo seno dar tebeturi neigiamą atspalvį, tačiau šį kartą V. Šukio ir visos Smukučių bendruomenės atkaklumas – ne skundai, o svari pagalba valdininkams atlikti savo pareigas. Juk siekiame būti pilietine visuomene. Smukučių pavyzdys rodo, kad nuolatinis beldimasis į valdžios duris primena, kad ne piliečiai valdininkams tarnauja, o atvirkščiai – piliečiai samdo savivaldos darbuotojus atlikti visuomenei reikalingas pareigas. Kuo daugiau bus aktyvių piliečių, tuo ir savivaldos darbas bus veiksmingesnis.
Gintautas Šimboras