„Birželis. Labai ankstyvas rytas. Nesimiega… Prasideda kelionė į tremtį“, – yra sakiusi režisierė Birutė JURKŠIENĖ, kiekvieną pavasarį paruošianti kompoziciją tremties tema. Turbūt panašiai išgyvena ir visi, kurių birželiai dunda traukinio bėgiais į šiaurę. Bet tokių jau nebedaug. Ir jie, ir girdėjusieji iš pirmų lūpų tremtinių liudijimus turi pasistengti, kad ir dabarties jaunimas juos išgirstų, nes tai ir jų istorija – taip kalbėjo Andrius BAUTRONIS, Eržvilko gimnazijos direktorius, inicijavęs tremtinių pavardžių ir likimų skaitymą Varlaukio geležinkelio stotyje.
Širdį paliečiantys
1941-ųjų birželio 14-oji – masinių gyventojų trėmimų iš Lietuvos pradžia. Nuo 1989-ųjų ši diena minima kaip Gedulo ir vilties diena. Tuomet dar buvo daug išgyvenusiųjų tremties siaubą, dabar tik vyresnės kartos žmonės saugo tas skaudžias istorijas, o jaunimas galėtų jas nebent knygose perskaityti. Nors vargu, ar tremtinių atsiminimai – pati skaitomiausia Z kartos lektūra.
„Tai širdį paliečiantys dalykai, juos reikia žinoti. Keliaujam per gyvenimą didesniais ar mažesniais žingsniais, bet verta nukeliauti ir į praeitį, kurioje mūsų nebuvo, nes be jos ir mūsų nebūtų. Bent pabandyti įsijausti į išgyvenimus žmonių, kuriems teko patirti tremties siaubą“, – sakė Klausučių kultūros centro meno vadovė Birutė Jurkšienė, Gedulo ir vilties dienai paminėti ruošianti kompozicijas pagal tremtinių literatūrą.
Šiemet jos vadovaujamas Juodaičių dramos būrelis su kompozicija „Kelionė į Ameriką“ lankė rajono miestelius – nuo Seredžiaus iki Viešvilės.
Visus straipsnius skaitykite laikraštyje arba užsisakę elektroninę prenumeratą.