Šeštadienio vakarą Eržvilko kultūros namuose šurmuliavo „Eržvilko bandonijos“ gerbėjai. Niūrų ir tamsų spalio vakarą šiltai ir jaukiai praleisti kvietė bandonijos kolektyvo „40-mečio sueitinio“ koncertas. Skambias melodijas dovanojo ne tik bandonininkai, bet ir svečiai iš Jurbarko – Petro Pojavio vadovaujama kapela „Santaka“, o vakaro „vinimi“ tapo filmo apie „Eržvilko bandoniją“ premjera.
Šiais metais Eržvilko kultūros centras vykdė projektą „Bandonininkų festivalis „Antanų polka“. Keturiasdešimtmečio sueitinis“. Šiam projektui iš Lietuvos kultūros ministerijos ir Jurbarko r. savivaldybės gauta 5000 eurų. Už šiuos pinigus buvo surengtas 4-asis respublikinis bandonininkų festivalis „Antanų polka“ bei „40-mečio sueitinis“, sukurtas filmas, nupirktos dvi bandonijos.
„Labai džiaugiamės įsigytais instrumentais ir kviečiame muzikantus prisijungti prie „Eržvilko bandonijos“, – kviečia ansamblio vadovė Gintarė Stirbienė. O kaip šiame kolektyve smagu ir kokią reikšmę jis užima Eržvilko krašto ir visos Lietuvos kultūriniame gyvenime, galima pamatyti naujajame filme.
Projekte buvo numatyta kurti profesionalų dokumentinį filmą, tačiau lėšų gavus mažiau, teko sutelkti savo ir kitų Jurbarko r. gyvenančių kūrėjų jėgas. „Nufilmuota medžiaga turi išliekamąją vertę. Norėjome įamžinti senuosius ansamblio muzikantus, parodyti jaunimą“, – sako G. Stirbienė, į pagalbą pasikvietusi viešvilietį operatorių Audrių Sinkų.
„Tai buvo iššūkis man. Paprastai filmuoju vestuves, o tai turėjo būti dokumentinis filmas. Ar pavyko? Manau, taip. Tai ne šedevras, tobulinti tikrai yra ką, bet darbu esu patenkintas“, – sako A. Sinkus.
35 minučių filme – bandonininkų pasirodymas „Antanų polkoje“, pašnekesiai su muzikantais, Eržvilko apylinkių ir miestelio grožis, ištraukos iš 2011 m. sukurto filmo apie „Eržvilko bandoniją“, kuris nufilmuotas vykdant bibliotekos ir eržvilkiškių bendruomenės centro projektą „Skaitmeniniai bendruomenių pasakojimai“.
Tik dėl anksčiau nufilmuotos medžiagos iš ekrano ansamblio istoriją gali papasakoti jo įkūrėjas Algimantas Striaukas, o dabar pakalbintas nuo pat įkūrimo ansamblyje grojantis 91-erių Antanas Janušas dar daug metų kreipsis į ateinančias kartas. Filme savo mintimis dalijasi, linksmas istorijas pasakoja ir kiti bandonininkai – ir vyresni, ir jaunieji.
„Filmavimai vyko nuo pavasario. Nufilmuota 5-6 val. medžiagos, todėl teko gerokai pavargti, kol filmą sumontavau. Užbaigiau po kelių nemigo naktų prieš premjerą“, – juokiasi A. Sinkus.
Operatorius turėjo pagalbininkų: labai padėjo žmona Rasa, Eržvilko vaizdus iš paukščio skrydžio dronu nufilmavo viešvilietis Artūras Lukošius, pas muzikantus lydėjo G. Stirbienė, kuri filmui sukūrė ir įskaitė tekstus. A. Sinkui buvo įdomiausia filmuoti vyresniuosius muzikantus, ypač A. Janušą – jie turi ką papasakoti, o sudėtingiausia buvo sugalvoti scenarijų, kaip viską pateikti.
Darbas padarytas, pirmieji žiūrovai jį įvertino puikiai – nenusivylė nei filmo herojai, nei kiti eržvilkiškiai, nei šventėje apsilankę svečiai. Filmo iniciatorius ir kūrėjus pasveikino Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius ir administracijos direktorė Vida Rekešienė.
Patys filmo herojai netinginiavo – grojo iki prakaito, savo gebėjimus pademonstravo jaunimas, o finalinį tradicinį maršą „Du broliukai“ scenoje drauge su bandonininkais sutrenkė kapelos „Santaka“ muzikantai. Po koncerto eržvilkiškiai linksminosi rudeninėje vakaronėje.
Jūratė STANAITIENĖ