Nesvarbu, ar fantastinių istorijų veiksmas vyksta mūsų pasaulyje, ar magiškoje planetoje, kurioje egzistuoja stebuklingos būtybės, visas jas sieja bendra tema. Žmogaus būsenos tyrinėjimas. Tai – vienas iš fantastikos žanro privalumų. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame kasdienis gyvenimas persipina su įvairiomis tragedijomis, fantastika yra priešnuodis nuo cinizmo. Kodėl dar fantastinės knygos yra patrauklios?
Ikoniški personažai
Fantastikos personažai atlieka žygdarbius, kurie realiame pasaulyje yra neįmanomi. Herojai bet kokia kaina siekia savo svajonių. Jie triumfuoja prieš blogį, rizikuodami dėl didesnio gėrio. Fantastiniai herojai saugo savo draugus, šeimą ir geresnio rytojaus viltį.
Tai nereiškia, kad personažai yra be trūkumų. Ne kartą veikėjai patiria nesėkmę. Jie apsiima daugiau, nei gali įveikti, ir už tai atsako. Tai neatbaido nuo šių personažų garbinimo. Nesėkmės priverčia dar labiau juos pamilti. Kam patiktų herojai, besimėgaujantys prabangiu gyvenimu ir neatgailaujantys už savo veiksmų pasekmes?
Trūkumai padaro herojus žmogiškus. Be silpnybių skaitytojams būtų sunku užmegzti ryšį su veikėjais. Fantastiniai herojai atlieka antžmogiškus žygdarbius. Tačiau vis tiek jaučia paprastų mirtingųjų emocijas ir abejones. Tai ir yra šių personažų žavesio dalis.
Fantastikos gerbėjai yra su herojais kiekviename žingsnyje, kai jie patiria sunkius gyvenimo išbandymus. Buvimas su jais per pakilimus ir nuosmukius sustiprina emocinį prisirišimą, kurį jaučiame personažams.
Fantastiką lengva skaityti
Skirtingai nei mokslinę fantastiką, kurioje gali būti daug technologinio žargono ar sudėtingos fizikos (prisiminkime Marsietį, nors Andy Weiras šią knygą parašė puikiai), paprastą fantastiką yra lengva skaityti. Fantastika paprastai apima mistines būtybes, viduramžių aplinką ir magiją. Magijos rūšių gausa niekada nepaliauja daryti įspūdžio. Metalurgijos magija, spalvų magija, nuostabi Hario Poterio magija…
Nanotechnologijos, biologija, astrofizika yra įprasti mokslinės fantastikos elementai. Žmonės skaito, kad pabėgtų ir pasilinksmintų. Šiuos tekstus gali būti sunkoka perskaityti. Jau nekalbant apie tai, kad kai kurie ilgi aprašymai yra varginantys ir nuobodūs.
Magijos troškimas
Visi nori, kad jų gyvenime atsirastų šiek tiek magijos. Dėl to egzistuoja pasakos. Dėl to vaikystėje troškome, kad Kalėdų Senelis būtų tikras. Tai – primityvus instinktas, kurį žiauriai užgniaužia suaugusiojo amžius ir poreikis tapti realistu. Fantastika yra kaip dirbtinis kvėpavimas. Ji leidžia kvėpuoti magija. Pamiršti rutiną ir pasinerti į stebuklus.
Kitų žanrų elementai
Fantastikos žanras gali į istorijas įtraukti kitų žanrų bruožų. Vienoje knygoje gali būti romano, siaubo ir trilerio žanrų fragmentų. Būtent dėl šios priežasties fantastika pritraukia plačią auditoriją. Sau tinkamą kūrinį gali rasti kiekvienas.
Garsūs autoriai
Fantastikos žanras garsėja tuo, kad jį kuria vieni žymiausių literatūros rašytojų. J. R. R. Tolkienas, J. K. Rowling, George’as R. R. Martinas. Tai – tik keletas vardų, kurie padarė įtaką fantastinei literatūrai.
Didėjanti rašytojų šlovė dar labiau atkreipė dėmesį į fantastinę kūrybą. Įkvėpė kurti serialus ir filmus pagal knygas. Todėl autorių kūryba paliečia ne tik fantastikos skaitytojus, bet ir žmones visame pasaulyje.
Pavyzdžiui, George’o R. R. Martino kūryba. Fantastinis serialas Sostų karai (angl. Game of Thrones) įsitvirtino šiuolaikinėje kultūroje. Tai, kas iš pradžių buvo tik fantastinių knygų serija, greitai išaugo į garsų televizijos kultą. Žmonės, kurie net nelaiko savęs fantastikos gerbėjais, buvo įtraukti į šį serialą. Jie naudojasi juo kaip priemone trumpam pabėgti nuo realybės. Visa tai – dėl originalaus George’o R. R. Martino darbo.
Populiariausi garsių autorių fantastikos kūriniai – paspaudus ant nuorodos.