Sekmadienį turėjusį vykti Jurbarko rajono salės futbolo pirmenybių finalą nutraukė „Vulkano“ klubo prezidento Gedimino Eizos pareiškimas. Prieš pat varžybas, kuriose dėl aukso turėjo kovoti dvi „Vulkano“ komandos – pirmoji ir veteranų, į salės vidurį išėjęs prezidentas pareiškė, kad rajono savivaldybė futbolui teskyrė du tūkstančius litų ir dėl tokio požiūrio į šią sporto šaką žaisti neverta. Abi komandos plojimais sutiko G. Eizos žodžius ir paliko salę.
„Vulkano“ prezidentas viešai pareiškė, kad rajone sporto politika neegzistuoja. G. Eiza piktinosi, kad, jo žiniomis, savivaldybė kultūrai skyrė tris milijonus litų, o sportui – vos kelis šimtus tūkstančių. Maža to, esą „Vulkanas“ visiškai negavo jokios paramos maždaug septyniasdešimties dabar klube sportuojančių vaikų ugdymui. Futbolui skirta pinigų suma sportininkus ir klubo vadovus aiškiai žeidžia. Pasak klubo prezidento, statome stadioną, bet nesirūpinama, kas jame žais. „Visa futbolo kultūra laikosi ant „Vulkano“ klubo, bet mes šitaip nebegalim daugiau patempti“, – sakė G. Eiza.
Skaičiuoja kitaip
Jurbarko r. kūno kultūros ir sporto centro direktorių Antaną Domeiką „Vulkano“ klubo prezidento G. Eizos reakcija nustebino. Centro vadovas tikina, kad klubas iš savivaldybės biudžeto šiemet gavo kur kas daugiau pinigų.
„Klubui „Vulkanas“ skirti du tūkstančiai, tačiau „Vulkanas“ yra VšĮ „Jurbarko futbolas“ lygiateisis dalininkas su savivaldybe. Šiai organizacijai iš biudžeto šiemet skirta daugiau nei keturiolika tūkstančių litų. Atsižvelgiant į savivaldybės finansinę padėtį, susidaro ne tokia maža suma“, – neabejojo A. Domeika.
Direktorius taip pat pabrėžia, kad daugiau nė vienas klubas negavo tokios ženklios finansinės injekcijos. Minėti keturiolika tūkstančių litų skirti finansuoti trenerius, kurie dirba su klubo „Vulkanas“ vaikais.
Nori dirbti atskirai
Pasak A. Domeikos, klubui „Vulkanas“ buvo siūloma jungtis prie sporto centro. Tuomet įstaiga būtų mokėjusi algą futbolo treneriams.
„Gaila, bet supratome, kad „Vulkanas“ nori dirbti atskirai. Bet ir tuomet palaikėme organizaciją kiek galėjome, pateikėme rekomendaciją, kai jie kūrė VšĮ „Jurbarko futbolas“, – tikino A. Domeika.
Kad „Vulkanui“ buvo siūloma jungtis prie Kūno kultūros ir sporto centro, patvirtina ir klubo prezidentas G. Eiza. Tačiau jis pabrėžia, kad klubas tokių minčių privalėjo atsisakyti, nes pernelyg skiriasi „Vulkano“ ir rajono savivaldybės požiūris į darbą.
„Esame kartą važiavę žaisti futbolo į Lenkiją kartu su savivaldybe. To, ką pamatėme – užteko. Jie išvažiuoja, pabūna, pasilinksmina. Mums to nereikia. Mums reikia žaisti futbolą, ugdyti jaunimą, siekti rezultatų ir tai daryti efektyviai, o ne kaip daro valdininkai“, – sakė G. Eiza.
Pasak G. Eizos, nors „Vulkanas“ ir nori dirbti savarankiškai, klubas vertina skaidrumą. Būtent dėl šios priežasties buvo įkurta VšĮ „Jurbarko futbolas“, kurios dalininke tapo ir savivaldybė. Tačiau klubo vadovą piktina biurokratinis požiūris į darbą.
„Jurbarko futbolas“ įsteigtas prieš mėnesį, o dar net nepaskirtas savivaldybės atstovas. Tarybą sudarys trys pusės – su vaikais dirbantis treneris, aš, kaip rėmėjas, ir savivaldybės atstovas. Tačiau ir juokinga, ir graudu, nes ieškoti žmogaus savivaldybėje, kuris dirbs su mumis, turime patys“, – sakė G. Eiza.
Reikalaus paramos
„Vulkano“ prezidentas tvirtina, kad klubas nurimti nežada ir toliau kovos dėl futbolo finansavimo. G. Eiza įsitikinęs, kad turi būti persvarstyti kriterijai, pagal kuriuos skirstoma parama. Pinigai klubus turėtų pasiekti pagal tai, kiek realios veiklos jie vykdo, kiek turi sportininkų ir ko pasiekia.
„Nuolat treniruojame nuo septyniasdešimt iki devyniasdešimt vaikų. Trys vaikų komandos žaidžia Lietuvos čempionate, žaidžiame antroje Lietuvos čempionato lygoje. Kai prieš devynerius metus pradėjome savo veiklą, Jurbarkas futbolo žemėlapyje buvo juoda dėmė. Dabar situacija kitokia, bet be pagalbos ilgai netempsime“, – neabejojo G. Eiza.
Pasak prezidento, kiekviena išvyka į rungtynes kainuoja bent 400 Lt. Kiekviena iš trijų vaikų komandų per sezoną žaidžia bent aštuoniose išvažiuojamosiose rungtynėse. Dar reikia įskaičiuoti startinius mokesčius, aprangas, kamuolius, kitas išlaidas. Antroje futbolo lygoje dalyvaujančiai suaugusiųjų komandai vien startinis mokestis atsieina keturis tūkstančius litų. Kasmetinis klubo biudžetas svyruoja apie 35 tūkst. litų, kurių didžioji dalis surenkama iš privačių rėmėjų.
„Jei mes neturėsime futbolo, tai kam apskritai tvarkome miesto stadioną? Tarpklasinėms rungtynėms visiškai užtenka ir mokyklų stadionų“, – stebėjosi G. Eiza.
Suaugusiesiems – skatikai
Labiau remti „Vulkaną“ savivaldybė vargu ar išgalės. Pasak Kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus A. Domeikos, šiemet suaugusiųjų sportui skirta 15 tūkst. litų. Šie pinigai turėjo būti paskirstyti taip, kad kuo labiau tenkintų visų Jurbarko rajone sportuojančių suaugusiųjų reikmes.
Kaip skirstyti pinigus, pirmiausia sprendžia Kūno kultūros ir sporto centro taryba, kuri pateikia rekomendacijas savivaldybės Biudžeto lėšų suaugusiųjų ir mokinių sporto aktyvinimo programų atrankos komisijai, priimančiai galutinį sprendimą.
„Sporto klubas „Vulkanas“ prašė penkių tūkstančių litų dalyvauti įvairiose varžybose. Rekomendavome savivaldybės komisijai klubui skirti du tūkstančius. Joks klubas, nors prašymų ir buvo, tiesioginės paramos kol kas negavo. Nuspręsta remti perkamus prizus, padėti organizuoti rungtynes, išvežti į varžybas sportininkus“, – sakė A. Domeika.
Po tokio Kūno kultūros ir sporto centro tarybos bei savivaldybės Biudžeto lėšų suaugusiųjų ir mokinių sporto aktyvinimo programų atrankos komisijos sprendimo „Vulkanas“ tapo vienintele sporto organizacija, kuri gavo finansinę paramą. Lėšų buvo prašiusi ir sporto draugija „Žalgiris“ bei sporto klubas „Apskritis“, tačiau jų pageidavimai nepatenkinti.
„Vulkano“ atsisakymas žaisti finale – viena iš protesto formų. Tačiau reikia suprasti, kad rajone gyvuoja ne viena dešimtis sporto šakų ir visoms reikia paramos“, – įsitikinęs A. Domeika.
Lukas PILECKAS
G. Eizos kalba – video įraše.
„Šviesos” inf.
Idekite daugiau nuotrauku