Jaunimo darbo centras (JDC), tik praėjusiais metais atidarytas Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriuje, kviečia užsukti jaunuolius, kurie planuoja karjerą, renkasi profesiją ar ieško darbo. Įsibėgėjus vasarai vis dar netrūksta padirbėti per atostogas norinčių moksleivių ir studentų, o darbo centro vadovė Vida Jomantienė jau planuoja užsiėmimus absolventams, kurie aktyviai registruojasi darbo biržoje.
Informuoja apie darbo vietas
Karjeros planavimo renginiai Jaunimo darbo centre ir mokyklose vedami per mokslo metus. „Dažniausiai organizuojame juos kartu su pedagogais, atsakingais už karjeros planavimą. Mane kviečia pristatyti profesijas ir įsidarbinimo galimybes. Iš įdomesnių, tolimesnių mūsų aplinkai mokiniai galėjo susipažinti su muitininko ir lakūno profesijomis – jas pristatė Kauno teritorinės muitinės specialistai ir Lietuvos karinių oro pajėgų Sraigtasparnių eskadrilės lakūnai. Vaikams buvo įdomu, girdėjau, kad keletas panoro būti lakūnais“, – pasakojo Tauragės teritorinės darbo biržos JDC vyr. specialistė Vida Jomantienė.
Abiturientai profesijas jau pasirinkę, kitiems – dar bus laiko, ir nemažai jaunimo, užuot tuščiai leidę atostogų dienas, ieško galimybių padirbėti. Dažnas kreipiasi į JDC, kur visą gegužę ir birželį vyko atvirų durų dienos darbo ieškantiems mokiniams. Įsidarbinimo galimybėmis domėjosi jau per 40 jaunuolių iš Jurbarko ir rajono mokyklų.
Vyr. specialistė V. Jomantienė ir prasidėjus liepai kasdien sulaukia darbo per atostogas ieškančių mokinių, o kartais ir jų mamų. Specialistė kiekvienam pateikia informaciją apie įmones, kurios priimtų į darbą moksleivius, bei išsiunčia naujausius pasiūlymus elektroniniu paštu, suteikia kitą reikalingą ar dominančią informaciją. Birželį centre buvo surengtas susitikimas su darbo inspekcijos atstovais, kurie supažindino su nepilnamečių darbo įstatymų reikalavimais, jaunuoliams šia tema paruoštas lankstinukas.
„Mokinius padirbėti kiekvieną vasarą priima bendrovės „Vers deko“, „Sanmonta“, „Savas medis“, mokinius įdarbintų ir bendrovė „Senukai“, kai kurios kitos įmonės. Jaunimas labai nori dirbti R. Stonio ūkyje braškių skynėjais – ne visiems užtenka vietų, taip pat – Laukėsos durpyne, „Kauno grūduose”. Vieni priima ir jaunesnius, kiti – tik nuo 18 metų“, – pasakojo V. Jomantienė.
Nenori dykinėti
UAB „Sanmonta“ direktorius Antanas Pocevičius teigia, kad situacija statybose ryškiai pasikeitusi ir surasti gerų darbininkų nėra taip paprasta: „Kvalifikuoti statybininkai, kurie dar likę Lietuvoje, turi tiek ir tiek darbų. O kas darbo neturi, tas ir nenori dirbti – geriau sėdėti valstybei ant sprando.“
Dviejuose objektuose daugiabučių namų renovavimo darbus atliekančios įmonės vadovas teigia, kad ypač sudėtinga rasti darbininkų kvalifikacijos nereikalaujantiems darbams. Tokiem „Sanmonta“ jau įdarbino du moksleivius ir žada priimti dar.
„Mokiniai nori užsidirbti. Įdarbinome jau du, jiems kol kas neturiu priekaištų, manau, kad ir neturėsiu – vaikinai drausmingi ir noriai dirba. Bet esu turėjęs ir kitokios patirties – pasitaikė tokių, kurie dirba tik kai stovi šalia. Jie, beje, mokėsi už darbo biržos jiems skirtas lėšas“, – sakė A. Pocevičius.
„Sanmontoje“ pagalbiniais darbininkais dirbantys Linas ir Edmundas – studentai. „Jurbarke nėra daug veiklos – atostogas leisčiau arba prie vandens, arba prie kompiuterio. O padirbėti naudinga, reikia užsidirbti mokslams pinigų“, – sakė tik antrą dieną dirbęs Edmundas. Vaikinas baigė kolegiją ir ketina toliau studijuoti. Jam pritarė ir anksčiau pradėjęs dirbti Linas – nors atlyginimas neviršys minimumo, nėra ko vasarą dykinėti.
Pinigai uždirbami
UAB „Savas medis“ mokiniams vasarą siūlo darbo lentpjūvėje ir miške.
„Lentpjūvėje darbas sunkus – norime pilnamečių, rimtesnių, fiziškai stipresnių. Tas darbas laikinas, mokiniai tik išleidžia darbuotojus atostogų. Sėkmingai dirba vaikinai ir miške – ravi jaunus sodinukus“, – pasakojo įmonės direktorius Česlovas Petraitis.
Kodėl priima mokinius, o ne suaugusiuosius, darbo biržos klientus? „Suaugusieji nenori dirbti. Nežinau, kodėl juos laiko darbo biržoje – jiems reikia tik kompensacijų ir garantijų, o ne darbo, nes jie neretai dirba kur nors kitur, nelegaliai“, – sakė Č. Petraitis.
Pasak įmonės vadovo, su mokiniais irgi visaip būna – kai kurie pusdienį padirbėję neištveria ir nebeateina, nors ravėti mišką – elementarus darbas. Kitiems atsiranda visokių reikalų ir problemų, todėl užuot įdarbinus vieną, tenka įdarbinti du jaunuolius.
Paklaustas apie užmokestį Č. Petraitis sakė: „Mokame už tiek, kiek padaro. Jei darbo metu norės pamiegoti, tai daug neuždirbs. Ir jaunimas turi žinoti, kad pinigai yra uždirbami.“
Moko dirbti
„Visi vasarą nori atostogų, o mokiniai nori dirbti, tad praktikuojame juos priimti nekvalifikuotam, fiziškai nesunkiam darbui“, – sakė UAB „Jurbarko duona“ direktorė Violeta Lazdauskienė.
Be to, vasarą daugiau perkama duonos ir batonų, taigi kepykloje padidėja gamyba. „Bulvės baigėsi, tad daugiau valgo duonos. Turbūt ir dėl to, ir todėl, kad žmonės neturi laiko ir noro gaminti per karščius, visos produkcijos parduodame daugiau. O krekerių su sėklomis – tai mūsų dar naujas gaminys – nespėjam kepti, toks didelis jų poreikis“, – sakė kepyklos direktorė.
Fasuojančias krekerius sutinku per atostogas kepykloje įsidarbinusias moksleivę Tomą Simanavičiūtę ir studentę Gretą Lendraitytę. Merginos teigė norinčios užsidirbti pinigų smulkioms išlaidoms ir kelionėms. Paklaustos, ar sunku, jos sakė: „Kaip pažiūrėsi. Visą laiką supratome, kad pinigai sunkiai uždirbami, dabar tai pačios patyrėme.Krūvis pakankamas, o dar anksti keltis…“
Tačiau Toma ir Greta nesiskundžia, bėgti nežada, o kepykloje joms dargi įdomu – pamatyti, kaip atsiranda visi tie batonai ir net pačioms dalyvauti.
„Jurbarko duonos“ direktorė sako, kad įdarbintiems mokiniams skiria įvairių pagalbinių darbų. „Jie yra pagalbininkai, kuriems mūsų darbuotojai turi skirti daugiau dėmesio ir laiko. Būna, kad mokiniams pritrūksta drausmės, susikaupimo, kartais jie mėgsta net pažaisti telefonais. Bet jie yra ir smalsūs, imlūs, greit suprantantys, ką jiems užduodi, ir išmokstantys. Jie dar tik mokosi dirbti, sužino, kas yra darbas, ir kad pinigėliai nelengvai uždirbami. Todėl aš labai dėkoju savo darbuotojams, kurie padeda įdarbintiems mokiniams mokytis dirbti“, – sakė V. Lazdauskienė
Visada ras išeitį
Jau liepą Jaunimo darbo centras pradės akciją, skirtą absolventams ir abiturientams, „Nuo diplomo – iki darbo sutarties“. Bus organizuojami susitikimai su darbdaviais ir socialiniais partneriais, darbo ir kontaktų mugės.
Liepos pradžioje darbo biržos Jurbarko skyriuje buvo užsiregistravę apie 30 absolventų. Jų daugės, bet, pasak vyr. specialistės V. Jomantienės, dauguma absolventų yra labai aktyvūs ir per vasarą paprastai susiranda darbą. „Labai noriai jaunus specialistus priima uždaroji akcinė bendrovė „Manvesta“ ir nebūtinai pagal įgytą specialybę. Ši bendrovė vertina jaunus, mokančius užsienio kalbų, norinčius tobulėti ir nebijančius pokyčių darbuotojus“, – sakė JDC vadovė.
Darbo ieškantiems absolventams JDC pristatys jaunimui skirtas darbo biržos priemones – darbo įgūdžių įgijimo rėmimo, įdarbinimo subsidijuojant, savarankiško užimtumo rėmimo, savanoriškos praktikos priemones, taip pat „Talentų banko“ programą.
„Lietuvos darbo biržos svetainėje absolventai gali paskelbti savo gyvenimo aprašymą ir tapti „Talentų banko“ dalyviais. Šis bankas – tai aukštos kvalifikacijos specialistų duomenų bazė internete. Ji prieinama visiems darbdaviams. Labai svarbu – patrauklus prisistatymas, ir mes galime pamokyti, kaip prisistatyti – ne tik kaip parašyti gyvenimo aprašymą, bet ir kaip pasiruošti pokalbiui su darbdaviu“, – pasakojo V. Jomantienė.
Abiturientams rugpjūčio mėnesį dar bus organizuojami susitikimai su Smalininkų TVM ir Tauragės profesinio rengimo centro atstovais apie galimas įgyti profesijas. „Laukiame ir tų abiturientų, kuriems nepavyko įstoti, kur norėjo – darbo birža jiems gali pasiūlyti profesinio mokymo priemonę. Arba kartu ieškosime ir rasime kokią nors išeitį, kad metai nepraeitų veltui“, – sakė JDC vyr. specialistė V. Jomantienė.
Danutė Karopčikienė