Sveiki gyvi! Sveikinuosi su Jumis iš bene toliausiai nuo rajono centro esančios mokyklos – Juodaičių pagrindinės. Ką aš čia veikiu? Mokausi – ką gi daugiau veiksi mokykloje! Spalio 6 dieną Juodaičių pradinukams vyko pamoka „Su elektra draugauju, bet neišdykauju”. Labai įdomi ir naudinga. Pamoką vedė akcinės bendrovės „Vakarų skirstomieji tinklai” specialistai, kurie ne tik pasakojo apie elektrą ir aiškino, kaip saugiai su ja elgtis, bet ir rodė… egzotiškus gyvūnus. Jūsų mokykloje nebuvo tokios pamokos? Tuomet papasakosiu Jums viską iš eilės.
Kai tamsu, spragtelime elektros jungiklį ir nesukame sau galvos klausimais – kaip būtų, jei nebūtų elektros. Nė neįsivaizduojame, kad vakarais užuot žaidę kompiuterinius žaidimus sėdėtume balanos (uždegtos sakingo medžio šakelės) blausiai apšviestame kambarėlyje ir, pavyzdžiui, klausytumėmės mamos sekamos pasakos. Šitaip tamsius žiemos vakarus vaikai leisdavo dar palyginti neseniai. Pirmoji elektrinė Lietuvoje – Rietave – pastatyta tik 1892 m., bet dar turėjo praeiti daug dešimtmečių, kol elektringosios dalelės laidais atėjo į kiekvienus namus.
Ir pati elektros srovė išrasta palyginti ne taip seniai – prieš 200 metų tai padarė italų mokslininkas Aleksandras Volta (jo garbei įtampos matavimo vienetas yra voltas). Jis sukonstravo pirmąjį elektros elementą – bateriją. Po A. Voltos išradimo kiti mokslininkai dar 100 metų darydami įvairius bandymus kaupė žinias apie elektrą. Dar vėliau imta gaminti elektrą. Tam pasitelktas vanduo (hidroelektrinėse), šiluminėse elektrinėse deginami naftos produktai, atominėse elektros energija gaunama skylant metalo urano atomams. Gaminant elektros energiją teršiama gamta, todėl dabar kuriami atsinaujinančios energijos šaltiniai, pavyzdžiui, vėjo jėgainės.
Be elektros jau nebemokėtume gyventi, bet neatsakingai ir aplaidžiai elgiantis, elektra gali tapti žmogaus priešu ir trenkti kaip žaibas. Žaibas irgi yra ne kas kita, kaip milžiniška elektros energijos iškrova, susidaranti susidūrus dviem nuo trinties su oru įsielektrinusiems debesims.
Kad elektra būtų draugas, o ne priešas, reikia žinoti keletą taisyklių ir visada jų laikytis.
Vaikams nevalia taisyti sugedusių elektros prietaisų, ardyti kištukinių lizdų ir jungiklių.
Norėdami išjungti elektros prietaisą, pirmiausia nuspauskite jungtuką, paskui paėmę už kištuko ištraukite iš kištukinio lizdo – jokiu būdu netraukite už laido.
Nelieskite degančios elektros lemputės.
Jei iš kompiuterio, televizoriaus ar kito elektros prietaiso, įjungto į tinklą, rūksta dūmai, nepilkite ant jų vandens. Vanduo – puikus elektros laidininkas, žmogaus kūnas – taip pat. Prisiminkite tai, kad išvengtumėt nelaimės.
Nesinešti į vonios kambarį radijo aparatų ir elektros prietaisų, nesinaudoti vonioje elektriniu plaukų džiovintuvu.
Juodas žaibas geltoname trikampyje – ženklas, įspėjantis apie pavojų. Nežaiskite po aukštos įtampos laidais, įspėjamąja juosta aptvertoje teritorijoje, neikite prie elektros įrenginių spintų, neatidarinėkite jų, nelipkite į elektros stulpus.
Jei pastebėjote nutrūkusį elektros laidą, nelieskite jo, bet tuoj pat praneškite suaugusiesiems arba tel. 112 kvieskite pagalbą.
Štai tokių taisyklių, kurias Juodaičių mokyklos pradinukams vaizdžiai ir žaismingai išaiškino energetikai, reikia visada laikytis, norint draugauti su elektra. O kad vaikai nepamirštų, keliskart taisykles pakartojo ir pasižadėjo tinkamai elgtis su elektra ir elektriniais prietaisais. Kad turi būti budrūs, pradinukams primins ir raudonos apyrankės su užrašu „Su elektra draugauju, bet neišdykauju”, kurias kiekvienam dovanojo VST specialistai.
O! Vos nepamiršau, kad pamokoje apie elektrą dalyvavo ir smauglys Rytis. Taip, taip, pats tikriausias smauglys. Toks, žinoma, galėtų ir pasmaugti. Galėtų, jei su juo vaikai netinkamai elgtųsi. Juodaičiuose smauglys Rytis ramiai snaudė susirangęs savo terariume. Stikliniuose nameliuose saugiai jautėsi ir didžiulis voras Paukštėda, šimtakojai Broliai Kojelės, driežas Silvija ir skorpionas Ferdenandas. Saugūs buvo ir vaikai, nes plėšrūs gyvūnai, kaip ir elektra, pavojų kelia tik tuomet, kai netinkamai su jais elgiesi.
Smalsutis