Kovo 25 d. rajono savivaldybės taryba patvirtino naujus Jurbarko rajono priešgaisrinės tarnybos nuostatus. Tarnybai leista pasiteklti darbuotojus laisva nuo budėjimo technika oficialiai teikti mokamas paslaugas gyventojams – atvežti vandens, ištraukti vandenį iš užlietų rūsių, kiemų ar teritorijos, suteikti kopėčias užlipti, pavyzdžiui, ant namo stogo ir kitas. Šių paslaugų įkainiai bus patvirtinti vėliau.
Sumanymą kritikavo
Nuostatų projekto svarstymas savivaldybės tarybos komitetuose didesnių ginčų nesukėlė, tačiau tarybos posėdyje kilo aršoka diskusija – buvo tiek šiai idėjai prieštaraujančių, tiek pritariančių.
Tarybos sprendimu pakeisti dar nuo 2015 metų pabaigos galioję rajono priešgaisrinės tarnybos nuostatai. Naujieji parengti pagal dabar galiojančius teisės aktus, patvirtintas šios biudžetinės įstaigos finansinės ir kitos veiklos kontrolės mechanizmas ir, kas ypač nauja, praplėstas įstaigos papildomų veiklų sąrašas – suteikta galimybė gauti pajamas už teikiamas paslaugas bei aiškiau sureguliuotas veikimo ir kontrolės mechanizmas.
Nors Jurbarko rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas Vaidas Vaičiukynas tvirtino, kad Jurbarkas nėra pirmasis, kurio ugniagesiai ketina gyventojams teikti papildomas paslaugas ir rėmėsi Kėdainių, Raseinių, Klaipėdos rajonų savivaldybių ugniagesių patirtimi, o sprendimas priimtas, tačiau dalis rajono tarybos narių jį vertina skeptiškai ir naująją tvarką kritikuoja.
Daivaras Rybakovas ypač neigiamai vertina pašalinį savivaldybės ugniagesių darbą: „Ką jie nuomos? Gaisrines mašinas vandenį į daržus vežioti? Ar priešgaisrinė tarnyba užsiims stogų dengimu, automobilių nuoma? Jūs esate gelbėjimo tarnyba, o ne už pinigus iš griovių traukti automobilius ar vežioti vandenį. Jūs esate tarnyba, reaguojanti į nelaimes, į gelbėjimą, todėl net neįsivaizduoju, kaip galėtų prieš- gaisrinė tarnyba užsiimti kopėčių nuoma, dar kitokiom veiklom. Jūs turite būti visuomet pasirengę – visos kopėčios, visi automobiliai ir visi žmonės“. Tarybos narys D. Rybakovas buvo griežtai prieš bet kokią rajono savivaldybės prieš- gaisrinės tarnybos antrinę veiklą.
Jam pritarė ir Aivaras Šlekys: „Greitoji medicinos pagalba, policija ir ugniagesiai turi būti pasiruo- šę tik vienai, o ne papildomom veiklom – tai svarbiausia jų užduotis.“
Tuo tarpu tarybos narys Algirdas Pieniuta abejojo, kaip darbuotojui, turinčiam laisvas dienas, galima nurodyti atvykti į darbą, kaip jam bus sumokama, kaip ne darbo metu turės atlikti darbą, kaip bus apskaitomas ir įforminamas darbo laikas. „Čia kažkas ne taip, jei gelbėjimo tarnyba užsiims komercine veikla, išeina, kad ir laisvi darbuotojai turės nuolat būti pasirengę vykti į užduotį“, – planuojamą naująją tvarką neigiamai vertina A. Pieniuta.
Viršininkas aiškina kitaip
Rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas V. Vaičiukynas tvirtina, kad tarnybai sekasi gerai, pernai iš šalies prisijungė trys ugniagesiai savanoriai. O apskritai žmonės dažnai prašo ugniagesių paprastos buitinės pagalbos – ar galime padėti dėl užlietos teritorijos, patvinusio rūsio, kiti nori pasiskolinti kopėčias užlipti ant stogo. „Tai gal geriau tokias paslaugas teikti oficialiai, negu atstumti žmogų ar jam padėti nelegaliai. Jeigu tai bus įrašyta į nuostatus, tokios paslaugos taptų legalios, paruoš- tume įkainius, galėtume vertinti kaip viršvalandinį darbą, – tvirtina rajono priešgaisrinės tarnybos vir- šininkas ir pasiremia kitų rajonų, kuriuose panašios paslaugos jau teikiamos, pavyzdžiu. – Keičiant nuostatus ir vadovaujantis kitų rajonų gerąja patirtimi įrašėm tokius punktus. Iš to pinigų taryba nelabai tikisi uždirbti, bet esant reikalui bus galima padėti, pagelbėti žmogui nepažeidus nustatytos tvarkos“.
Pasak viršininko, tai būtų daroma ne su tuo automobiliu, kuris budi – stovi kovinės parengties, ir dirbs ne tie žmonės, kurie budi. „Yra rezerviniai automobiliai, yra laisvų darbuotojų, nes jie dirba kas ketvirtą parą. Darbuotojas, vieną parą atbudėjęs, turi tris laisvas dienas, tad jeigu atsiras poreikis, savo noru ir laisvu grafiku gali atlikti ir mokamą paslaugą, ir tuo pačiu užtikrinti kovinę parengtį“, – sako V. Vaičiukynas, paminėdamas kitų rajonų savivaldybių priešgaisrinių tarnybų patirtį.


Visą straipsnį skaitykite Šviesa Nr. 26 arba prenumeruokite el. versiją
Girinis jau nebe girinis. Jau tikras kosmonautas 😞