Miesto jubiliejaus išvakarėse UAB „Restauracija” darbuotojai užbaigė Jurbarko kapinių vartų restauravimo darbus. 1937 metais skulptoriaus Pranciškaus Mikutaičio sukurti angelai šviečia lyg ką tik nulieti, atnaujinti metaliniai ažūriniai vartai ir šoniniai varteliai bei betoniniai vartų stulpai.
Prieš pat šventę į Jurbarką iš restauravimo dirbtuvių vartus atvežęs UAB „Restauracija” Metalo ir medžio restauravimo dirbtuvių vadovas Raimondas Bridikis neslėpė džiaugsmo.
„Tokių vartų, kokius turi Jurbarko kapinės, nėra nei rūmuose, nei dvaruose – panašius esu matęs tik Sankt Peterburge, įėjimuose į didžiuosius parkus. Važiuodamas per Jurbarką dažnai gėrėdavausi kapinių vartais ir didžiuojuosi, kad likimas man lėmė juos restauruoti”, – sakė R. Bridikis.
Kapinių tvoros vartų konservavimo ir restauravimo projektui vadovavęs Rolandas Janulis pripažino, kad darbo buvo daug: abu angelus reikėjo iki pat pagrindo nuvalyti, samanų ir kerpių šaknis sunaikinti biocidais, prilipdyti nukritusias detales. Tai ne tik ilgai užtruko, bet ir brangiai kainavo.
Kapitališkai restauruotos keturios vartų kolonos su skulptūromis. Nemažai darbo turėjo ir metalo restauratoriai – nugabenus vartus į metalo restauravimo dirbtuves, nuo jų ne tik reikėjo nuvalyti rūdis ir iš naujo nudažyti – restauratoriai nušveitė metalą iki baltumo, privirino dingusius ažūro elementus, nutepė brangiomis dviejų komponentų konservavimo medžiagomis.
„Visos medžiagos, kurias naudojome restauruodami iš betono nulietas skulptūras ir metalinius vartus – pačios geriausios kokybės, tačiau labai brangios”, – sakė projekto vadovas R. Janulis.
Dvejus metus trukę darbai kainavo 265 tūkst. Lt. Projektą lygiomis dalimis finansavo Jurbarko rajono savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas.
Pasak R. Janulio, ateityje dar laukia vienas kapinių tvoros restauravimo etapas – vietoj apsamanojusių ir nutrupėjusių betoninių stulpų greičiausiai bus liejami nauji, tačiau metaliniai kryželiai išliks autentiški.
Sparnus nuleidę angelai jau daugiau kaip 60 metų saugo amžinybėn išėjusių jurbarkiečių ramybę ir saugos dar daug dešimtmečių, nes restauratoriai grąžino jiems jaunystę.
„ŠVIESOS” inform.