Ką daryti pasiklydus miške arba kaip nepapulti į tokias situacijas? Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Išaušus dienai X“ pasakoja „Išgyvenimo mokyklos“ įkūrėjas Augustas Žukauskas.
Pasak A. Žukausko, pasiklydimas miške pavojingesnis vyresniems žmonėms. Dažniausiai pasiklystama uogavimo ir grybavimo sezonu, tačiau galva miške apsisuka ir per žiemos žygius ar pavasariui viliojant į atbundančią gamtą. Tad naudingi patarimai svarbūs bet kuriuo metų laiku.
Žiūrint į žemę prarandama erdvės nuovoka
A. Žukauskas atkreipia dėmesį, kad, vaikštant miške ar keliaujant į žygį, visada yra dairomasi, atsimenami posūkiai, keliukai. O grybaujant ar uogaujant galima prarasti erdvės pojūtį.
„Grybaujant ar uogaujant galima prarasti suvokimą, kadangi yra žiūrima į žemę ieškant uogų ar grybų. Po valandos galime nesuprasti, kur atsidūrėme. Pasiklydus tai tampa pavojinga, nes jeigu mums šilta dabar, naktį kūno temperatūra gali sumažėti. Ne visi fiziškai pajėgūs patirti tokį iššūkį“, – sako „Išgyvenimo mokyklos“ įkūrėjas.
Be to, vyras priduria, kad ilgesnį laiką pasiklydus kyla dehidratacijos pavojus, kurio iš pradžių galime net nepajusti, o suprasti tik atsiradus tam tikriems simptomams, pavyzdžiui, mėšlungiui. Pasiklydus svarbu išsikelti ir tam tikrus tikslus.
![Ekspertas pataria, kaip elgtis pasiklydus miške: padės net lėktuvai, bet ne samanos Ekspertas pataria, kaip elgtis pasiklydus miške: padės net lėktuvai, bet ne samanos](https://www.lrt.lt/img/2024/09/14/1857689-338375-756x425.jpg)
„Tokiu atveju gali kilti panika. Kai žmogus supanikuoja, kad pasiklydo, gali ištikti ir didesnių nelaimių, pavyzdžiui, pradėsime skubėti. Jeigu temsta, tai galime užkliūti už ko nors. (…) Pasiklydus reikia ieškoti pagalbos ten, kur galbūt galėtų būti žmonių ir kurie galėtų nuvežti iki automobilio ar į kaimą. Kai mums reikia rasti civilizaciją, mums svarbu nusistatyti kryptį, kuria eisime“, – teigia jis.
Vengti pavojingų vietų
Pasiklydus labai svarbu išlikti ramiam. Jeigu turite įkrautą mobilųjį telefoną, reikėtų pasinaudoti navigacija. Tačiau, prieš išvykstant iš namų, verta pasiimti kompasą, kuris padėtų telefonui išsikrovus.
„Su kompasu galima nusistatyti puses. Raudona rodyklė rodo šiaurę. Pagal tai galime ir susiorientuoti – tada galime eiti taip, kad pasisukusi raudona rodyklė rodytų kelią. Visgi nėra būtina eiti pagal rodyklę – ji gali padėti išlaikyti kryptį“, – tikina A. Žukauskas.
Net nežinant krypties, galima pasirinkti pusę, į kurią bus einama. Tačiau gali nutikti, kad bus prieita pelkė ar ežeras, o pasiklydus tokių vietų reikėtų vengti ir nesistengti kirsti.
„Reikėtų vengti bet kokių pavojingų vietų, kuriose mes galime paslysti, nugriūti, įkristi į vandenį. Keliaujant palei kanalą, kurių yra Lietuvos miškuose, reikėtų laikytis saugaus atstumo, nes galime nepamatyti įvairių kliūčių, pavyzdžiui, bebrų iškastų urvų. Tada mes griūsime, susižeisime ir bus sunkiau ieškoti išėjimo“, – teigia vyras.
![Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr. Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr.](https://www.lrt.lt/img/2024/08/16/1839005-841642-756x425.jpg)
Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr. / „Shutterstock“ nuotr.
Anot „Išgyvenimo mokyklos“ įkūrėjo, jeigu žmogus yra ieškomas, reikėtų eiti į atviresnę teritoriją. Bet esant karštam orui, reikėtų būti vietoje, kur nekepina saulė. Be to, jeigu tenka nakvoti miške, reikėtų rasti saugią vietą, o ją renkantis reikia žiūrėti ne tik po kojomis, bet ir į tai, kas vyksta virš galvos.
„Renkantis vietą nakvynei esame įpratę žiūrėti tik po kojomis, kad nebūtų šaknų, kad paviršius būtų lygesnis. Retas žiūrime į viršų. O į viršų reikia ne mažiau pasižiūrėti nei po kojomis, nes gal yra sena pušis, kuri vos laikosi, galbūt jau yra nuvirtusi, bet užsikabinusi laikosi už kitų medžių šakų“, – įspėja A. Žukauskas.
Padėti gali ir laikrodis, ir lėktuvas
Pasiklydus miške gali padėti susiorientuoti ir laikrodis.
„Reikėtų laikrodžio valandinę rodyklę nukreipti į saulę. Tada brėžiame liniją tarp 12 val. ir valandinės rodyklės. Priekis į saulę rodys pietų kryptį, o priešinga puse – šiaurės kryptį. Jeigu žinau, kad esu Vilniaus rytuose, tai eidamas į vakarus, prieisiu civilizaciją“, – aiškina A. Žukauskas.
Padėti susiorientuoti gali ir kvartalinė – stulpelis, kuris žymi kvartalų susikirtimo tašką.
„Ant jo yra nurodyti numeriai, kadangi kiekvienas kvartalas yra pažymėtas. Kiekvieno kvartalo kraštinė yra apie 500–600 metrų. Mes galime pasirinkti kryptį, nuo kurios nenukrypsime. Tai yra vienas iš geriausių orientyrų miške. (…)
Kai tik atsiras ryšis, nusiųskite žinute skaičius, esančius ant kvartalinės, mūsų paieškos kvadratas sumažėja. Kiekviena girininkija, urėdija, kariški topografiniai žemėlapiai turi šiuos žymėjimus. Tada labai lengva nustatyti vietas“, – sako pašnekovas.
![Kvartalinė Kvartalinė](https://www.lrt.lt/img/2024/10/10/1880842-857453-756x425.png)
Kvartalinė / LRT.lt stop kadras
Anot „Išgyvenimo mokyklos“ įkūrėjo, susiorientuoti pagal samanas, augančias ant medžių, gali būti netikslu.
„Galbūt daugiau šiaurėje ar taigoje yra dominuojanti pusė, kur auga daugiau samanų. Lietuviški miškai samanų turi vienodai iš abiejų pusių. Todėl yra sunku nustatyti, nes nėra dominuojančio šiaurinio vėjo. Pasiklydus visada rekomenduoju susirasti medį, ant kurio yra samanų, pasižiūrėti ir nusiraminti. (…)
Lietuvos miške būtų daug efektyviau pasinaudoti tuo, kad pasižiūrėtume į dangų. Galbūt pamatysime, iš kur kyla lėktuvas. Pagal lėktuvo judėjimo kryptį ir dydį galima būtų rasti, kur yra artimiausias oro uostas“, – teigia A. Žukauskas.
Pasiruošti prieš išvykstant
Pasak pašnekovo, prieš vykstant į gamtą reikėtų apgalvoti aprangą. Vienas iš drabužių turėtų būti ryškus.
„Jeigu šilta, reikėtų įsidėti drabužių, kurie būtų ilgomis rankovėmis. Niekada nežinome, gal į brūzgyną papulsime, gal nakvosime, o gal viskas bus gerai. Taip pat bent vienas iš drabužių turėtų būti ryškios spalvos. Geriausia, kad tai būtų viršutinis drabužis. Tai turėtų būti tokia spalva, kurią iš tolo pamatytume. Šiuo atveju tinka net automobilyje esanti liemenė“, – sako vyras.
![Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr. Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr.](https://www.lrt.lt/img/2024/08/16/1839007-873308-756x425.jpg)
Pasiklydimas. Asociatyvi nuotr. / „Shutterstock“ nuotr.
Visada su savimi reikėtų turėti ir vandens bei užkandį. Tai gali būti ir šokoladukas.
„Vandens pasiimti visada reikia. Jeigu šilta diena, pusės litro neužteks. Jeigu darganota, vėsi diena, pusės litro gali užtekti. Kai norime gerti, jau esame ištroškę. Žmogus, praradęs kelis procentus vandens, jau nebe taip gerai mąsto. (…) Jeigu planuojame praleisti visą dieną miške, įsimeskime šokoladuką, nes pasiklydus pradės trūkti kalorijų“, – atkreipia dėmesį A. Žukauskas.
„Išgyvenimo mokyklos“ įkūrėjas primena, kad jeigu planuojate į mišką vykti vienas, reikėtų apie tai, kur vykstama ir kada planuojama grįžti, pasakyti artimiesiems ar kaimynui. Be to, pravartu pasiimti ir švilpuką, kuris padėtų pasiklydus miške pritraukti gelbėtojų dėmesį ar prisišaukti nuklydusius draugus.
Visą įrašą galite žiūrėti LRT TELEVIZIJOS laidoje „Išaušus dienai X“.
Tekstą parengė Justina Lopataitė