Prieš 120 metų gimė žymus mūsų kraštietis dainininkas Antanas Sodeika. Visi renginiai meno mokykloje, kuriai prieš 20 metų buvo suteiktas Antano Sodeikos vardas, šiais metais skiriami šiam dvigubam jubiliejui paminėti. Penktąjį gyvavimo dešimtmetį įpusėjusi mokykla ne tik moko miesto ir rajono vaikus muzikos, o nuo 2007-ųjų ir dailės bei choreografijos – Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklos misija kur kas prasmingesnė.
Į šventę Antano Sodeikos gimimo jubiliejui ir jo vardo suteikimo mokyklai 20-mečiui paminėti vasario pabaigoje susirinko mokytojai ir mokiniai, jų tėvai, su dovanomis atėjo rajono meras Ričardas Juška, administracijos direktorius Jonas Bučinskas, Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys. Minėjimą vedė Agnė Kalninytė. Ji priminė spalvingą dainininko, vargonininko, pedagogo Antano Sodeikos biografiją ir nuoširdžiai pristatė dainininkus Virginiją Simokaitytę ir Giedrių Prunskų kartu su jo suburtu vyrų vokaliniu kvartetu „Opus Vocalis”, surengusius savo pirmojoje muzikos mokykloje šventinį koncertą. A. Kalninytė, irgi buvusi sodeikietė, parodė ir savo sukurtą filmuką apie mokyklą.
Meno mokyklos veikla savita – mokiniai jon ateina po pamokų bendrojo lavinimo mokyklose, tuomet baltasis dviaukštis parko pakraštyje tampa iki vėlumos klegančiu, skambančiu rūmu. Šiais mokslo metais čia muzikos, dailės ir choreografijos skyriuose mokosi per pustrečio šimto mokinių iš beveik visų miesto ir rajono bendrojo lavinimo mokyklų.
Nuo 1966 m., kai Jurbarke įsteigta muzikos mokykla, ją baigė per 800 mokinių. Šios mokyklos ir jos bendruomenės įtaka mūsų miesto ir rajono kultūriniam gyvenimui reikšminga ir ženkli.
Kone visi meno mokyklos auklėtiniai dalyvauja meno kolektyvuose, kurių gausu pačioje mokykloje – orkestras „Sodeikietis”, akordeonininkų, smuikininkų, skudutininkų ir kanklininkių ansambliai, liaudies muzikos kapela ir tautinių šokių kolektyvas „Mituvėlė”, jaunių choras. Miestiečiai pamėgo mokyklos rengiamus koncertus ne tik savo, bet ir Jurbarko kultūros centro scenoje. Mokyklos direktorė Loreta Ševelienė šventiniame renginyje įteikė padėkas mokiniams, kurie ir baigę mokyklą noriai koncertuoja su jos kolektyvais – Liudui Juškevičiui, Sauliui Pukėnui, Mildai Karopčikaitei, Vitai Bikulčiūtei, Juozui Bundzai, Giedriui Steponaičiui, Mildai Kalninytei, Agnei Kalninytei, Giedrei Piliutytei, Ryčiui Glinskui. Kartu su vaikais koncertuoja ir tėvai – Skirmantas Mockevičius, Naglis Mačėnas.
Visus 20 mokytojų direktorė vadina neįkainojama dovana: „Nuoširdūs, vienas kitą suprantantys kolegos, mylintys ir vertinantys savo mokinius mokytojai.” Beje, direktorė ir mokytojai Rima Balčiūnienė, Roma Vaznienė, Rosita Česnulevičiūtė, Vidmantas Žemliauskas – buvę Jurbarko muzikos mokyklos mokiniai.
Nemažai sodeikiečių pasirinko muzikų kelią. Be jau minėtų V. Simokaitytės ir G. Prunskaus, muzikinės karjeros siekiančių Lietuvoje, Štutgarto (Vokietija) filharmonijoje dainuoja Inga Ivanauskaitė, o „La Scala” (Italija) teatre – Irena Bespalovaitė. Jurbarke kelią į muzikos pasaulį pradėjo vokalistas Stepas Januška. Baigęs studijas Malmės (Švedija) muzikos akademijoje trimitininkas Laurynas Lapė groja Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre ir grupėje „InCulto”. Trombonininkas Simonas Onusaitis studijuoja Lugano (Šveicarija) konservatorijoje, klarnetininkas Giedrius Vaznys – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.
Kas vaikystėje įžengė į muzikos pasaulį, dažniausiai ir gyvena su ja, atranda prasmingą laisvalaikį meno kolektyvuose. Jurbarko kultūros centro kapelai „Mituva” vadovauja muzikos mokytojas V. Žemliauskas, o groja meno mokyklos žmonės: direktorė, jos pavaduotoja Zita Liktienė, mokytojai Valda Vasiliauskienė, Jadvyga Žemliauskienė, Algirdas Marcinkevičius, buvę mokiniai Ramūnas Totilas, Nerijus Ginietis, Inesa Bataitienė, Lina Smilgienė, Simona Žemliauskaitė, S. Mockevičius.
Daugelyje meno kolektyvų ne tik Jurbarke, bet ir rajone sutiksi sodeikiečių. Studentai Giedrius Steponaitis ir Povilas Butkus, parvažiuoja dainuoti į „Barkūno” chorą, kurio vadovė Rita Dovidaitytė irgi yra buvusi Jurbarko muzikos mokyklos mokinė. „Bišpilyje” groja mokytojas Vincas Bakšys. Aukščiausią Lietuvoje įvertinimą – „Aukso paukštę” pelniusio moterų vokalinio ansamblio „Verdenė” (vad. Dalė Jonušauskienė) pagrindas – meno mokyklos mokytojos ir buvusios jų mokinės.
Įvairiapusę muzikinę ir kultūrinę veiklą Jurbarke vysto Aušra Masteikaitė Mičulė, Vadžgiryje – Lina Lukošienė. Plačiai Lietuvoje skamba muzikos pedagogų Kęstučio Vasiliausko ir Rūtos Šličkutės dainos.
Dvidešimt metų tremtinių chorui vadovauja Marija Tautkuvienė, daug metų dirbusi muzikos mokyklos mokytoja ir direktore, jos iniciatyva mokykla siekė Antano Sodeikos vardo.
Kad Jurbarko krašto kultūrinis gyvenimas gyvas, kad turime daug labai aukšto lygio meno kolektyvų, nemažas ir meno mokyklos nuopelnas. Šioje mokykloje vaikai mokomi ne tik groti ir dainuoti, bet ir pažinti ir suprasti meną, būti ne tik atlikėjais, kūrėjais, bet ir išmanančiais klausytojais ir žiūrovais.
Šventėje meno mokyklos direktorė L. Ševelienė dėkojo draugiškam mokytojų ir darbuotojų kolektyvui, renginius ir projektus įgyvendinti padedančiam verslininkui Valdemarui Jasaičiui ir kitiems rėmėjams, rajono vadovams. „Mes brangiai kainuojame rajono biudžetui, bet savivaldybės vadovai mus supranta ir palaiko. Juk investicija į vaiką, ypač susijusi su jo meniniu ugdymu, atsiperka su kaupu, juk per meną kuriama tautos kultūra. Tikimės, kad paramos ir supratimo iš rajono savivaldybės sulauksime visada”, – kalbėjo L. Ševelienė.
Direktorės viltys susijusios ir su rengiamu Švietimo įstatymo pakeitimo projektu, kuriame grėsmes meno mokykloms junta ne tik jose dirbantys pedagogai, bet ir didieji Lietuvos muzikai, kai kurie politikai. Kovo pabaigoje L. Ševelienė dalyvavo Seime surengtoje konferencijoje apie muzikos ir meno mokyklų vietą Lietuvos švietimo įstaigų sistemoje. Ir nors švietimo ir mokslo ministras pažadėjo, kad meno mokyklos išliks, kas gali būti tikras šiais sunkmečio ir kartais nesuvokiamų politikų sprendimų laikais.
Dvejus metus Antano Sodeikos meno mokykloje mokoma ne tik muzikos, bet ir dailės bei choreografijos. Švietimo skyriaus vedėjas linkėjo, pateisinant Antano Sodeikos, kuris, be visų kitų talentų, turėjo ir aktoriaus gabumų, vardą, įsteigti mokykloje ir teatro skyrių. Kas žino, gal taip ir bus. Juk mokykla, kurioje gyvena menai, o menuose tarpsta kūrybingos asmenybės, labai svarbi kultūringa norinčiai būti visuomenei.
Danutė Karopčikienė