Jeigu pastebite, kad ramybės būsenoje jums kyla noras nenumaldomai judinti kojas, o naktį kojose juntamas dilgčiojimas – jums greičiausiai yra neramių kojų sindromas. Juo serga apie 15–25 proc. gyventojų. Plačiau apie neramių kojų sindromą ir kovą su juo pasakoja Santaros klinikų gydytoja, neurologė Rūta Mameniškienė.
Ekspertė nepataria purkšti kiemo nuo erkių: „Tai – neefektyvu ir labai brangu“
Anot neurologės, neramių kojų sindromas pasireiškia ramybės būsenoje: dažniausiai juntami nemalonūs pojūčiai kojose, dėl to kyla noras jas nuolat judinti. Tikimasi, kad taip nemalonūs pojūčiai baigsis.
„Dažniausiai tai susiję su medžiaga, kurią išskiria smegenys – dopaminu. Jo trūkumas gali būti vienas iš vadinamo neramių kojų sindromo priežasčių. Jį gali sukelti ir begalė kitų priežasčių, todėl patys sau negalime ligos diagnozuoti.

Rūta Mameniškienė | Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Galime padėti sau, pradėdami vartoti geležies preparatus, ypač moterys, kurios turi gausias menstruacijas, arba jauni žmonės, kurie dažnai duoda kraujo kraujo“, – tikina R. Mameniškienė.
Pašnekovės teigimu, neramių kojų sindromas gali išnykti, jei gydymas nutaikytas į priežastį.
„Jei žinome priežastį, pavyzdžiui, sindromas kyla dėl geležies trūkumo, tuomet užtenka papildyti geležies atsargas organizme ir tie simptomai praeina. Jei yra kitos priežastys – polineuropatija, inkstų funkcijos sutrikimas, koreguojant pagrindinę ligą tuos simptomus galima sumažinti. Jeigu nerandame priežasties ir nutariame, kad tai yra dėl dopamino, tuomet skiriami vaistai, kurie simptomus palengvina“, – sako neurologė.

Koja | „Shutterstock“ nuotr.
Pasak R. Mameniškienės, neramių kojų sindromas dažniau vargina vyresnio amžiaus žmones, tačiau gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Be to, ji pabrėžia, kad palengvinti simptomus galima ir namų sąlygomis.
„Pagrindinis laikas, kuomet pasireiškia simptomai, kai žmogus nejuda, ilgiau pasėdi, paguli. Dieną ne taip simptomai kankina, nes žmogus atsikelia, juda, taip sumažina simptomus. (…) Kai kurie šildo ar šaldo kojas, galima dėti vibracinę pagalvėlę po blauzdomis, kad tą nemalonų pojūtį sumažintų. Taip pat masažai padeda ir, žinoma, teisingas darbo bei poilsio režimas“, – teigia pašnekovė.