Birželio 5 d. vyks visiems Lietuvos abiturientams privalomas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. Brandos egzaminų sesija baigsis birželio 27 d. muzikologijos mokykliniu egzaminu. Pagrindinės egzaminų sesijos rezultatus planuojama paskelbti iki liepos 13 d.
Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikyti pasirinko 17364 abiturientai, mokyklinį – 8852.
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, iš viso prašymus laikyti egzaminus šiemet pateikė 27492 bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių mokiniai. Dalyvauti brandos egzaminų sesijoje turės teisę tik tie moksleiviai, kurių egzaminuojamo dalyko metiniai pažymiai – ne žemesni nei ketvertas.
Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas / D. Umbraso/LRT nuotr.
Privalu nepamiršti asmens dokumento
Per lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kandidatai galės naudotis suskaitmenintais privalomų programos autorių kūriniais kompiuteryje, atjungtame nuo interneto tinklo.
Norintieji pasinaudoti kompiuteriais turėtų tinkamai suplanuoti savo darbą ir numatyti, kiek laiko galės tam skirti. Iš viso per šį brandos egzaminą kompiuteriu galima naudotis 20 minučių (šį laiką išnaudojant vienu
prisėdimu arba du kartus po 10 minučių), o iki egzamino pabaigos likus pusantros valandos, kompiuteriu galima naudotis tik 10 min., jei laukia kiti mokiniai.
Vienu kompiuteriu naudosis ne daugiau kaip penki kandidatai. Jei, pavyzdžiui, jie visi vienu metu sumanys pasinaudoti kompiuteriu, tokiu atveju eilė naudotis kompiuteriu bus sudaroma pagal kandidatų sėdėjimo vietų numerius didėjimo tvarka.
Kandidatai, atvykdami į brandos egzaminą, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (asmens tapatybės kortelę, pasą arba leidimą gyventi Lietuvoje) ar vairuotojo pažymėjimą. Be to, svarbu, kad per visus brandos egzaminus kandidatai rašytų juodai rašančiais tušinukais.
Tai turėtų užtikrinti skenuotų atsakymų lapų vaizdų, kuriuos kandidatai matys skelbiant valstybinio brandos egzamino rezultatus, kokybę. Be to, svarbu, kad mokiniai tinkamai suplanuotų laiką ir jo pasiliktų pakankamai rašiniui perrašyti į atsakymų lapą.
Dirba ir policijos pareigūnai
Brandos egzaminų sesijos metu interneto erdvę akyliau stebės ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro atstovai. Taip siekiama užkirsti kelias galimiems piktnaudžiavimo atvejams.
„Nors rimtesnių incidentų vykstant brandos egzaminams pastaraisiais metais nepasitaikė, vis dėlto negalima visiškai atmesti nusikalstamų veiksmų tikimybės, tarkime, kai norintys pasipelnyti internete abiturientams siūlo įsigyti neva nutekintas egzaminų užduotis. Profesionali ir veiksminga policijos pareigūnų pagalba tokiais atvejais būna nepakeičiama, – sako Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė. – Ilgametė bendradarbiavimo patirtis leidžia tikėtis, kad ir šiais metais nebus susidurta nei su rimtesniais brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos pažeidimais, nei su sunkesniais sukčiavimo ar kitos nusikalstamos veikos atvejais.“
Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas / D. Umbraso/LRT nuotr.
Valstybinio brandos egzamino užduotys – tarnybos paslaptį sudarantys dokumentai – išlieka įslaptintos iki to laiko, kol būna pristatytos į egzamino patalpą ir nustatyta tvarka atidaromi vokai. Paviešinusiems ar įsigijusiems egzaminų užduotis gresia baudžiamoji atsakomybė.
Kriminalinės policijos biuro teigimu, situacija bus stebima atidžiai. Ir brandos egzaminų sesijos išvakarėse, ir jos metu pareigūnai vykdo tikslinę informacijos, susijusios su egzaminais, stebėseną interneto socialiniuose tinkluose. NŠA darbuotojai ir policijos pareigūnai siekia užkirsti kelią sukčiautojų bandymams pasinaudoti abiturientų patiklumu ir įsiūlyti jiems neva tikras egzaminų užduotis.
„Kaip ir kasmet, policija skirs resursų ir stebės elektroninę erdvę, fiksuos ir bandys užkardyti nesąžiningus bandymus platinti egzaminų užduotis ar vykdyti kitus neteisėtus veiksmus“, – sako Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Arūnas Maskoliūnas.
Policijos pareigūnai perspėja, kad asmenys, besiruošiantys tiesiogiai arba internete parduoti ar įsigyti egzaminų užduotis, net jeigu jos žinomai neatitinka realybės, visais atvejais sulauks teisėsaugos dėmesio ir bus baudžiami įstatymo numatyta tvarka.
Visų, kurie yra pastebėję siūlymų parduoti egzaminų užduotis, prašoma apie tai pranešti Nacionalinei švietimo agentūrai el. paštu info@nsa.smm.lt. Policiją galima informuoti paliekant pranešimą tinklalapyje
www.epolicija.lt arba skambinant bendruoju pagalbos telefonu 112.