Jeigu domitės vadinamaisiais DIY arba Pasidaryk pats projektais, turbūt pastebite, kad didžioji jų dalis neapsieina be šlifavimo. Ir ne be reikalo. Labai didelį vaidmenį baldų, konstrukcijų ar kitų elementų paruošimui naudoti turi būtent šlifavimo procesas. Šiam straipsniui surinkome svarbiausius patarimus iš profesionalų ir pristatysime juos tam, kad kiekvienas galėtų žinoti viską, ką reikėtų turėti omenyje prieš šlifuojant medį ar metalą.
Kodėl šlifavimas svarbus
Kai pagalvoja apie šlifavimą, dauguma žmonių įsivaizduoja tik medieną. Šlifuojant medį galima pašalinti nelygumus, senų dažų sluoksnį, laką ar kitą sluoksnį, kad paruoštumėte paviršių dažymui, lakavimui ar kitiems procesams. Tačiau taip pat galime šlifuoti ir metalą. Tai darome dėl to, kad pagerintume metalo estetiką arba pašalintume nuo paviršiaus susikaupusį rūdžių sluoksnį.
Šlifuoti galima pačiais įvairiausiais būdais. Yra ne vienos rūšies šlifuokliai ir technikos, kurias galima naudoti. Visi jie, pvz., ekscentriniai šlifuokliai, juostiniai ar kitų rūšių įrenginiai turi savo panaudojimo specifiką ir tikslą, kurį norite pasiekti. Gal norite pašalinti rakštis, o gal tikslas tiesiog apdirbti apipjautas ir aštrias dalis? Pagal projekto mastelį, pirmiausiai reikėtų nuspręsti ar norite šlifuoti rankomis, ar naudoti šlifuoklius. Be abejonės, viskas priklauso nuo ambicingumo ir projekto apimties, bet tam neturėtų būti skiriama daugybė valandų jūsų laiko.
Šlifavimo popierius
Štai senesniam baldui šlifuoti arba kai reikia nušlifuoti daug medžiagos, reikėtų naudoti grubesnį šlifavimo popierių (40-60). Stambus šlifavimo popierius leidžia pašalinti net ir įsisenėjusius dažų sluoksnius ar laką. Smulkesnio rašto popierius geriau tinka smulkesniems darbams, kur reikia daugiau tikslumo, preciziškumo.
Jūs turite galimybę rinktis iš skirtingo grūdėtumo švitrinio popieriaus. Grūdėtumo įvertinimas yra pagrindinis kriterijus, pagal kurį reikia rinktis švitrinį popierių. Vieno grūdėtumo variantai geriau tinka vieniems darbams, o kiti – kitiems. Dažniausiai verta turėti bent po truputėlį įvairaus tipo švitrinio popieriaus, kad projektą galėtumėte gerai atlikti nuo pradžios iki galo.
Grūdėtumas pažymi ar šlifavimo popierius šiurkštus, ar nelabai. Dažniausiai, kuo aukštesnis grūdėtumo įvertinimas, tuo švelnesnis ir glotnesnis bus paviršius po šlifavimo. Paprastai šie produktai būna išskiriami po 20-30 balų, tad, jeigu matote švitrinį popierių su 120 grūdėtumu, kiti variantai turėtų būti 100 arba 140 ir t.t.
Technikos pasirinkimas
Internetinėse parduotuvėse (tokiose, kaip www.varle.lt) ieškodami geriausios technikos šlifavimui, rasite tikrai daug įvairių sprendimų. Kaip jau minėjome, visi jie turi savų pliusų ir sritis, kur gali būti išnaudoti geriausiai.
Pavyzdžiui orbitiniai arba apvalūs, dar žinomi kaip kampiniai šlifuokliai, geriausiai tiks dirbant su dideliu plotu. Jie tinkamai apdirba lygius paviršius arba kompozitinės medienos paviršius bei tą medieną, kuri jau apdorota laku ir dažais.
Jeigu reikia šlifuoti kampus, briaunas arba smulkesnius plotus, tuomet geriausia bus rinktis daugiafunkcinį įrenginį. Tokio tipo šlifuokliai turi daug šlifavimo antgalių ir skirtingai pritaikomi prie jūsų projekto. Dėl to jie tinka tokiai užduočiai.
Tuo atveju, kada šlifuosite itin delikatų objektą ir jo kraštus ar briaunas, tai daryti geriausia rankomis, kaip ir minėjome. Tam dar galite naudoti vadinamąjį delta šlifuoklį, kurio trikampis šlifavimo antgalis idealiai tinka tuomet, kai reikia didžiausio tikslumo.
Juostinis (arba diržinis) šlifuoklis yra dar vienas šio įrankio tipas, kuris tinka didelių medienos plokščių šlifavimui. Jeigu norite nuo medienos pašalinti daugiau medžiagos ir materijos, rinkitės būtent juostinį šlifavimo įrenginį.
Na, o ekscentrinis šlifuoklis tinka ne tik medienai, bet ir metalui, nepriklausomai nuo ruošinio formos.