Nors savo namų dirbtuvėse ir/ar namų aplinkoje mėgstame darbuotis bene kiekvienas, tačiau tikrai ne kiekvienas žinome, kaip tą daryti saugiai ir maksimaliai atsakingai. Saugumo niekada nebus per daug, kadangi incidentų ir nelaimingų atsitikimų nutinka kone kasdien, o vadovaujantis prioritetais, daugumos jų galima būtų nesunkiai išvengti. Apžvelgsime bendras rekomendacijas ir pasidalinsime paprastais patarimais, kuriais pasinaudoti gali kiekvienas ir dirbti saugiau.
Apšvietimo svarba – nenuginčijama
Dėl to, kad prastai apšviesta darbo vieta, ne tik lėtėja tempas, bet ir kyla didesnė susižalojimų ir traumų riziką. Įkyriai blausioje ar visiškai tamsioje aplinkoje net neįmanoma kai ko padaryti. Na, o štai, jeigu erdvę gerai apšviesite, tuomet ji taps daug saugesnė ir malonesnė. Dirbtuvėse turėtų būti pakankamai šviesos, kad nesijaustų didelio skirtumo tarp ryškios dienos šviesos būnant lauke ir tuomet, kai šviesos įjungtos dirbtuvėse. Trumpiau tariant – ryškumas turėtų būti panašus.
Taip ne tik geriau matysite, kur pjauti, durti ir gręžti, bet ir lengviau apsisaugosite nuo užkliuvimų, kitų nesmagių susižalojimų.
Jeigu dirbate ant aukšto
Dirbti ant stogo ar ant aukšto yra tikrai didelė rizika. Stogo keisti patiems tikrai nevertėtų, tačiau daug darbų, pakilus nuo žemės, pasidaryti tikrai būna poreikis. Dėl to jums reikalingos platformos (kopėčios ar pastoliai), kurie padėtų tinkamai ir saugiai pakilti nuo žemės ir darbą atlikti ant aukšto.
Rinkdamiesi kopėčias, įvertinkite ne tik jų aukštį ir kainą. Būtinai pasižiūrėkite ir maksimalų atlaikomą svorį. Kuomet lipate ir keliatės su įrankiais ar medžiagomis, jokiais būdais negalima viršyti maksimalaus leistino svorio. Nors tam tikrą laiko tarpą kopėčios ir gali jį atlaikyti (tikriausiai), tačiau perkrova jas pažeis ir jos gali būti negrįžtamai sugadintos per porą sekundžių ar net visiškai lūžti ir sukurti traumos bei rimto susižalojimo riziką.
Jeigu domina geros kopėčios ir pastoliai, Varlė.lt jums sako, kad: „Geriausia kaina kopėčios ir pastoliai tik pas mus“!
Akių, ausų ir kūno apsauga
Traumos patiriamos pačios įvairiausios. Apie daugumą net nesusimąstome, iki kol ji nenutinka mums arba aplink mus esantiems žmonėms. Labai dažnos yra akių ir ausų traumos, kurių padariniai gali būti ne tik skaudūs ar nemalonūs, bet ir negrįžtami…
Dirbti su tam tikromis medžiagomis ir tam tikra technika reikia užsidengus apsauginiais akiniais ir/ar apsauginiu skydu. Jūsų akys yra labai jautrus organas ir nors menkiausias svetimkūnis gali labai jas sudirginti ar sužaloti.
Ausys yra mažiau jautrios garsams, tačiau ilgai girdimas didelis triukšmas, per laiką gali negrįžtamai pažeisti klausą. Negana to, staigūs didelių garso impulsų šuoliai gali net pakenkti ausies struktūrai ir dalinai ar pilnai apkurtinti žmogų.
Dirbant su nuodingomis medžiagomis reikia apsaugoti ir savo kvėpavimo takus – dėtis kaukę ar respiratorių. Na, o dirbti su įrankiais vertėtų dėvint drabužius su ilgomis rankovėmis ir mūvint apsaugines pirštines. Kuo mažiau atviros odos – tuo mažesnė tikimybė, kad skaudžiai susižeisite.
Patogi vieta viskam pasidėti
Negalima nuneigti to, kiek svarbus gali būti darbastalis jūsų dirbtuvėse, garaže ar pašiūrėje. Niekuomet nėra patogu dirbti ten, kur nėra vietos išsidėlioti įrankius, detales ar ardomą daiktą. Na, o geresnės vietos išsidėliojimui, už darbastalį, vargu ar rasite. Jeigu įrankius ir daiktus išmėtome ant grindų ar belekur, tuomet kyla didesnė rizika, kad kažkas: nuvirs, nukris, sulūš, taps pažeistu. Šiai problemai spręsti ir traumų rizikai mažinti, įsigykite darbastalį. Jeigu jo norite – apsilankykite Varle.lt ir raskite platų asortimentą tikrai geromis kainomis.
Atsakingas įrankių naudojimas
Savaime suprantamas patarimas, kurio, deja, ne visi nori laikytis. Labai reikšminga dalis traumų darbo vietoje įvyksta dėl to, kad žmonės pervertina savo galimybę naudoti tam tikrus įrankius ar įrangą. Kiek esate matę juokingų vaizdelių, kuomet šakinio keltuvo vairuotojas nesugeba tinkamai suvaldyti savo transporto ir kone sugriauna sandėlį? Tokių yra tikrai ne vienas.
Tas pats liečia ir pvz., pjūklų, frezų, gręžtuvų ar kitų įrankių naudojimą. Jeigu neturite daug patirties, pasižiūrėkite mokomųjų vaizdelių, pasitarkite su mokančiais kolegomis ir t.t.. Neimprovizuokite, nes vienkartinė improvizacija ir taip neduos tiek daug naudos, kad būtų verta rizikuoti.
Avalynė
Niekada nedirbkite basomis, su šlepetėmis ar tik su kojinėmis. Jūsų koja turi būti kuo labiau apsaugota, tad geriausia – turėti atskirą porą darbo batų, kurie yra uždari, pagaminti iš storos ir kietos medžiagos bei apsaugotų pirštus ir pėdą nuo užkritimų, užkliuvimų ir kitų galimų nelaimės sukėlėjų.