Lapkričio 13 d. Viešvilės biblioteka tapo įdomaus susitikimo vieta – čia lankėsi knygos „Aitvarų miestas“ autorius, žinomas Aitvaro slapyvardžiu. Knygos pristatymas, atvira diskusija apie svajones, tikslų siekimą ir skaitymo svarbą.
Aitvaras, kurio tikrasis vardas lieka slaptas, siekia įkvėpti jaunus žmones, skatinti skaitymo įpročius per vertingą asmeninę patirtį. Rašyti pradėjęs dar mokykloje, kūrė eilėraščius ir trumpas istorijas. Tačiau nedrįso siekti rašytojo karjeros, nes jo aplinkoje nebuvo žmonių, galėjusių paskatinti ar patarti. „Mano svajonė tapti rašytoju tarsi buvo padėta į stalčių“, – prisipažįsta Aitvaras. Tačiau po dvidešimtmečio, skirto visai kitiems tikslams – šiuo metu Aitvaras yra kariškis – jis grįžo prie savo svajonės ir išleisti pirmąją knygą.
„Aitvarų miestas“ – jaunimui skirtas fantastinės literatūros kūrinys. Autorius pabrėžė, kad knyga nebuvo atsitiktinis bandymas: tai buvo ilgo apmąstymo ir pasiryžimo rezultatas. Aitvaras sako, kad rašydamas galvojo apie savo sūnų, kuriam knygą ir dedikavo. Taip gimė idėja sukurti dešimties knygų ciklą, kuriame autorius planuoja per fantastikos prizmę perteikti sukauptą gyvenimo patirtį ir svarbiausias vertybes. Svarbu, kad šią knygą skaitydami vaikai augtų, tobulėtų ir galėtų pasisemti žinių bei įkvėpimo.
Aitvaras pasirinko rašyti slapyvardžiu, kurio kilmė siejasi su lietuvių mitologija. Mitinis aitvaras – tai būtybė, nešanti materialines gėrybes žmonėms, tačiau autorius šią reikšmę išplėtė, suteikdamas jai naują prasmę. Jis siekia nešti dvasines vertybes, pirmiausia – skaitymo džiaugsmą šeimoms. „Mano idėja yra skatinti skaitymo tradiciją šeimoje. Noriu, kad tėvai ir vaikai daugiau laiko praleistų kartu, kalbėtųsi, dalintųsi mintimis ir įspūdžiais apie knygas,“ – sako autorius. Šis simbolis jam labai artimas, nes būtent skaitymas šeimoje, jo nuomone, gali būti puiki priemonė stiprinti artumą tarp kartų, skatinti savarankišką mąstymą ir kūrybiškumą.
Nors rašymas Aitvarui yra tik hobis, jis rimtai žiūri į kūrybą. „Esu perfekcionistas, todėl galėjau šią knygą redaguoti dar kelerius metus, tačiau manau, kad svarbiau yra pradėti ir žengti pirmuosius žingsnius, nei laukti tobulumo“, – kalbėjo autorius. Jis pabrėžė, kad pirmasis kūrinys niekada nebūna idealus, bet tai yra natūralus mokymosi procesas, leidžiantis kaskart tobulėti. Aitvaras sakė, kad laukia skaitytojų atsiliepimų ir vertinimų, nes būtent jie yra pagrindinis rodiklis, kaip vystosi jo kūryba. Jis nesibaimina kritikos ir tiki, kad kiekviena nauja knyga bus vis brandesnė ir vertingesnė.
Aitvaras dalijosi mintimis apie vaikų ir jaunimo skaitymą, atvirai pasakojo apie asmenines pastangas įtraukti savo sūnų į skaitymą ir pabrėžė, kad dažnai būtina vaikams leisti patiems pasirinkti knygas. „Svarbiausia – neperspausti. Mano sūnus nelabai mėgsta skaityti, bet mes kartu skaitome prieš miegą. Tai tampa mūsų ritualu“, – atviravo rašytojas. Jis taip pat paminėjo, kad audio knygos gali būti patrauklus variantas, nes leidžia klausytis istorijų atliekant kitas veiklas. Aitvaras tiki, kad skaitymas gali tapti įpročiu, jei jis bus integruotas į kasdienį gyvenimą ir taps maloniu laisvalaikio užsiėmimu.
Jaunimui Aitvaras rekomendavo dvi knygas, kurios, jo manymu, padėtų ugdyti tikslų siekimo ir savidisciplinos įgūdžius. Brian Tracy knyga „Tikslai“ ir James Clear „Atominiai įpročiai“ jam atrodo vertingi vadovai, kurie gali padėti siekti sėkmės. „Svarbu suprasti, kad tikslai yra pasiekiami per nuoseklų darbą ir discipliną, o geri įpročiai gali padėti pasiekti net pačias didžiausias svajones“, – įsitikinęs Aitvaras.
Rašytojui svarbi ir „knygnešio“ veikla, kuria siekiama praturtinti mažų miestelių bibliotekas naujomis knygomis. Šią misiją, sužinojęs iš „Instagram“ paskyros, jis priėmė su dideliu entuziazmu. Pasak Aitvaro, „knygnešio“ veikla leidžia prisidėti prie literatūros sklaidos ir padėti mažesnėms bendruomenėms lengviau atrasti knygas. Pirmą kartą autorius Smalininkų bibliotekai surinko apie 50 knygų, tačiau tikisi, kad kitais metais pavyks padovanoti bent dvigubai tiek.
Susitikimas Viešvilėje paliko gilų įspūdį jame dalyvavusiems dešimtokams ir miestelio bendruomenei. Nuoširdžiu pokalbiu „Aitvarų miesto“ autorius, kaip ir mitinė aitvaro būtybė, atnešė vertingą dovaną – skaitymo džiaugsmą ir kartu praleistą laiką.
Ligita GRAŽULEVIČIENĖ