Jurbarko Konstantino Glinskio teatras balandžio mėnesį keliavo į Prancūziją dalyvauti Pamiers miesto licėjaus kasmetinės menų savaitės renginiuose. Suvaidinę du spektaklius iš menų savaitės organizatorių jurbarkiečiai išgirdo, kad prancūzų mokyklinis teatras turėtų daug ko pasimokyti iš lietuvių, o apsigyvenę prancūzų šeimose patyrė nuoširdų svetingumą ir namo parsivežė daugybę malonių įspūdžių.
Kelionės maršrutas iš anksto buvo sudėliotas taip, kad kuo daugiau aplankytų ir pamatytų, nes kelias tolimas ir kelionė nepigi. „Įvykdėme viską su kaupu – nuo pažintinių iki pramoginių kelionės tikslų“, – džiaugėsi Konstantino Glinskio teatro vadovė Danutė Samienė.
Prancūzijos Pamiers miesto licėjaus menų savaitė šiemet buvo skirta Šekspyro temai. Nors glinskiečiai Šekspyro nevaidina, pernai Jurbarke viešėjusią prancūzų grupę sudomino mūsų miesto teatras, tad pasikvietė jurbarkiečius vaidinti pas save.
Konstantino Glinskio teatro komediją „Moters kerštas“ ir vaikų ir jaunimo studijos etiudų spektaklį „Būti paaugliu“ Pamiers miesto pagrindinėje salėje žiūrėjo gausus būrys žiūrovų, o po spektaklių jurbarkiečiai sulaukė itin palankių vertinimų.
„Mūsų spektaklius prancūzai priėmė labai gerai, ir kalbos barjero nebuvo – tarsi Lietuvoje būtume vaidinę, o po spektaklio priėję žiūrovai sakė, kad viską suprato, nors vaidinome lietuviškai“, – pasakojo D. Samienė.
Vaikų ir jaunimo teatro studijos režisierė Agnė Banytė atkreipė dėmesį, kad prancūzų žiūrovai tai, kas vyksta scenoje, priima kur kas atviriau: ir verkia, ir juokiasi, ir apskritai – labai geranoriškai reaguoja į viską, ko pažiūrėti yra susirinkę.
Kaip labai malonų pripažinimą režisierės priėmė teatrinį ugdymą vykdančio Pamiers licėjaus direktoriaus ir teatro dėstytojų pagyrimą ir prisipažinimą, kad prancūzų mokyklinis teatras turėtų daug ko pasimokyti iš lietuviškojo.
Pamiers jurbarkiečiai viešėjo 4 dienas. Savo šeimose juos priėmė Krailsheimo bičiulių bendruomenės nariai ir visą laiką rūpestingai globojo šios bendruomenės pirmininkė Dominyka Lafont. Tai puikus pavyzdys, kaip tarptautiniai savivaldybių ryšiai suveda žmones: Vokietijos miestas Krailsheimas yra ir Jurbarko, ir Pamiers tarptautinis partneris.
Jurbarko teatralams buvo surengtas priėmimas Pamiers miesto merijoje, o didžiausią įspūdį ypač jaunimui paliko gyvenimas šeimose, leidęs pamatyti prancūzų gyvenimo būdą, bent šiek tiek pažinti jų kultūrą.
Dienotvarkė buvo įtempta, užtat keliautojai daug pamatė – apžiūrėjo Pamiers, kuris gyventojų skaičiumi panašus į Jurbarką, bet užima daug didesnį plotą, pabuvojo Pirėnų kalnuose, senovinėse pilyse, kurių daug šiose apylinkėse, o įspūdingoje, oloje įrengtoje, Valso bažnyčioje sugiedojo lietuvišką giesmę.
Važiuodami iš Prancūzijos namo jurbarkiečiai užsuko ir į Krailsheimą Vokietijoje. „Čia mes turime daug bičiulių: mus sutiko daugelio jurbarkiečių pažįstamas Francas Kazimiras, globojo Jurbarko-Krailsheimo draugijos narė Ligita Hofmann-Upstas, sutikome buvusią jurbarkietę Kristiną Steponaitienę. Pabuvojome Krailsheimo meno mokykloje, su kuria bendradarbiavimo ryšius jau užmezgusi ir Antano Sodeikos meno mokykla“, – pasakojo D. Samienė.
Kitą dieną Jurbarko teatralai sustojo Berlyne. LR ambasados Vokietijos Federacinėje Respublikoje ministras patarėjas Ramūnas Misiulis vedė jiems ekskursiją nuo Brandenburgo vartų iki ambasados ir pakvietęs užsukti pasakojo apie jos veiklą ir funkcijas.
Kelionėje dalyvavo 30 teatro suaugusiųjų ir jaunimo, kelionės išlaidas didžiąja dalimi finansavo patys, parėmė Jurbarko r. savivaldybės administracija, Teatro klubas ir Jurbarko kultūros centras.
Pasidaliję įdomios kelionės įspūdžiais Jurbarko teatralai vėl gyvena kūrybiniais džiaugsmais – gegužės 18-ąją Konstantino Glinskio teatras pakviestas į Muziejų nakties renginius Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse – vaidinti spektaklį „Jie mane paliko“.
Danutė Karopčikienė