Plastinė estetinė chirurgija dažniausiai siejama su siekiais pasigražinti kūną. Tačiau yra kita jos pusė, apie kurią kalbama be reklamos ir pompastikos. Apie gyvybes gelbėjančią plastinę chirurgiją LRT TELEVIZIJOS laidoje „Sveikatos sezonas“ pasakoja Kauno Klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro medikai.
Gydo traumas patyrusius pacientus
Daugelis prisimena prieš porą mėnesių įvykusią avariją, kai apsivertė iš Kaliningrado į Rygą vykęs autobusas. Julija buvo viena iš jo keleivių. Sunkiai nukentėjusi, ji buvo paguldyta ir gydoma Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriuje.
„Aš negalėjau judėti, man prispaudė rankas. Nežinau kaip, bet abi rankos buvo įkalintos. Galva irgi buvo suspausta. Negalėjau kvėpuoti, tik kojos buvo laisvos. Iš pradžių nutirpo rankos, tada kojos, visas kūnas apmirė, – įvykį prisimena Julija. – Nesupratau, kas atsitiko rankoms. Gydytojai man jų nerodė. Juk ne kiekvienas gali tai ištverti. Bet vis tiek norėjau pamatyti. Ant kairės rankos nebuvo odos, tiesiog anatominė ranka ir viskas.“
Autobuso avarija Šakių rajone / K. Karlonės / LRT nuotr.
Oda yra didžiausias žmogaus organas ir pagrindinė kūno apsauga. Jos atkūrimas prasideda nuo poodinių audinių gydymo. Svarbu juos išvalyti ir apsaugoti nuo infekcijų. Po to seka rankų funkcijos atkūrimas ir odos persodinimas.
Julijos ligoninėje aplankyti iš Jurbarko atvyko paramedikas Artūras ir skubios pagalbos slaugytoja Vilma. Jie buvo pirmieji, kurie įvykio vietoje suteikė būtinąją pagalbą ir greitosios automobiliu Juliją palydėjo į Kauno klinikas.
„Norėjome pažiūrėti, kokia tolesnė baigtis, kaip jai su ta rankele, – sako Vilma. – Nes visą kelią klausė, ar liks ta mano ranka? Sakiau, kad tikrai liks, kad viskas bus gerai.“
Po avarijų traumas patyrusius žmones neretai gydo plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistai. Todėl natūraliai kyla klausimas, kuo čia dėta plastika?
Ne vien grožio chirurgija
„Kasdien išgirstu mūsų darbo palyginimą tik su grožio chirurgija, – sako LSMU Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovė dr. Loreta Pilipaitytė. – Žmonės galvoja, kad plastinė chirurgija tai yra tik krūtų implantai, tiktai lūpų putlinimas, tiktai grožis. Čia visi sveiki žmonės ateina, nėra pacientų. Deja, realybė yra kita.“
Plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai gydo ir itin sudėtingus, žaizdotus, patyrusius traumas pacientus. Šiame skyriuje gydomi nudegimai, pragulos, plaštakų sužalojimai, atkuriami onkologinių operacijų metu netekti audiniai.
„Grožio chirurgija“ / BNS nuotr.
„Plastikos chirurgai dirba su įvairiais defektais, bendradarbiaudami su kitų specialybių [medikais] – su traumatologais, ortopedais, su tais pačiais širdies kraujagyslių chirurgais, su vaikų chirurgais, su neurochirurgais. Ir bando uždengti susidariusius defektus dėl kitų operacijų arba rekonstruoti audinius visaverčiais lopais“, – sako prof. dr. Rytis Rimdeika.
Iš pradžių siekiama atkurti kūnui įprastas funkcijas, vėliau dėmesys krypsta į žaizdų gydymą. Trečiasis plastinės rekonstrukcijos gydytojų uždavinys – grąžinti žmogui estetinę išvaizdą, kuri siejama su psichologiniu komfortu.
„Žmogus, kuriam yra lūpos vėžys ir kuriam yra išpjauta pusė veido dėl tos lūpos vėžio, tikrai negyventų gerai, jeigu nebūtų plastikos chirurgų“, – sako profesorius.
Būtent plastikos chirurgai yra tie, kurie gali tą defektą rekonstruoti ir audinius sutvarkyti taip, kad žmogus ne tik atrodytų normaliai, bet ir galėtų gerti skysčius, valgyti ar kalbėti. Plastikos chirurgų dėka tokie pacientai gali gyventi visavertį gyvenimą.
„Bendradarbiaujame su mamologais, krūties chirurgais. Dėl vėžio gali būti šalinama krūtis. Tam, kad moteris nepatirtų dar didesnio streso, atsikėlusi po krūties operacijos, plastikos chirurgai ateina į pagalbą ir tos pačios operacijos metu krūtį atkuria“, – pasakoja L. Pilipaitytė.
Krūtį galima atkurti implantais, kuriuos ligos atveju kompensuoja ligonių kasos, arba pati pacientė gali tapti savo audinių donore.
Plastinė chirurgija / Shutterstock nuotr.
„Kai pacientė turi putloką liemenį, yra odos, poodžio perteklius liemens srityje, dažnai moteris bėga pas plastikos chirurgą pasigražinti, nes nori liekno bitės liemens. Kai pacientė ateina ir turinti laisvų audinių, tai šiuos perteklinius audinius mes galime be žalos pacientei, kaip aš sakau, su teigiamu šalutiniu efektu, panaudoti krūties atkūrimui“, – pasakoja medikė.
Senjoras Vytautas pasakoja, kad jo ligos istorija tęsiasi jau ne vienerius metus. Iš pradžių ant kojos atsirado neaiškių darinių, kuriuos gydytojai pašalino. Netrukus liga atsinaujino. Laukė dar viena operacija, po jos dar viena. Tačiau žaizdos gijo sunkiai, todėl visai neseniai jam buvo atliktas audinių persodinimas.
Pagalba odos ligų gydytojams
L. Pilipaitytė sako, jog plastikos chirurgai yra pagalba odos ligų gydytojams.
„Jie diagnozuoja odos vėžį, o mes odos vėžį šaliname, atliekame netektų audinių rekonstrukciją. Turime žaizdotų pacientų su tokiomis didelėmis žaizdomis, kuomet vien tik pašalinti pakitusius audinius, tarkim, kaip pragula, neužtenka. Reikia sugalvoti, kaip atkurti didelį defektą“, – pasakoja gydytoja.
Žaizdų būna visokių, pasakoja chirurgė. Vienos jų ūmios, kitos lėtinės. Su šiomis tenka kovoti net ir metus. Efektyvus būdas – odos persodinimas. Atrodytų, užlopoma viena žaizda, tačiau padaroma kita.
„Yra sukurtos metodikos, kaip donorinę vietą, iš kurios paimame audinių, susiūti taip, kad joje defekto neliktų. Kartais yra reikalinga naudoti kitą plastiką, ne tokią sudėtingą odos persodinimo donorėje vietoje“, – sako medikė.
Plastinė operacija / Pixabay nuotr.
Pasaulyje nuolat kuriamos naujos technologijos žaizdoms gydyti, taikomos įvairios terapijos. Yra sukurti net vadinamieji išmanieji tvarsčiai, gebantys kontroliuoti žaizdos gijimo procesus.
„Jie stebi pačią žaizdą, joje vykstančius procesus ir jau gali kontroliuoti skysčių balansą, kada yra žaizdos infekcija ir visokie žaizdos procesai – sako L. Pilipaitytė. – Tvarsčiai, kurie gali būti keičiami vis rečiau ir rečiau. Nereikia tų dažnų pertvarstymų, perrišimų, kaip kad buvo – kartą per dieną.“
Vienas žaizdas gali išgydyti chirurgas, pritaikęs modernias gydymo priemones, tvarstydamas, išvalydamas žaizdą. Jeigu yra reikalinga audinių plastika, tuomet šie pacientai atkeliauja pas plastikos chirurgus, pasakoja gydytoja.
Geras straispsnis.tik vienas pastebejimas,kodel nutylima avarijos priezastis tiksli? Ir tikrai kad patyres vairuotojas nesuvalde autobuso,ne del greicio ar slidzios dangos,provezu,sprogusios padangos… Kodel neviesinima priezastis i nutylima ir nesprendziamos problemos ateiciai?