„Vivo“ – devyni skambūs balsai, vadovės Kristinos Martinaitytės-Glinskienės sujungti į vaikų ir jaunimo dainavimo studiją. Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre Viešvilėje suburto kolektyvo dainos ne tik puoselėja tradicijas, bet patraukia ir šiuolaikiniu kūrybingumu.
„Vivo“ dainavimo studija susibūrė 2021 metais, kai Viešvilės kultūros centre buvo įgyvendinamas projektas „Sudėliok Jonines“. Šio projekto dalimi tapo trijų dienų vasaros stovykla, skirta vaikams ir jaunimui. Į ją susirinko dešimt dalyvių, kurie ne tik pasinėrė į įvairias veiklas, bet ir gilinosi į modernaus folkloro pasaulį.
Į stovyklą buvo pakviestas lektorius Jonas Chockevičius, kompozitorius ir atlikėjas, vedęs modernaus folkloro pamokas. Dalyviai per šias dienas išmoko tris liaudies dainas, kurios buvo atliktos per Joninių šventę. „Vaikams labai patiko tokia patirtis, o ir man pačiai liaudies dainos yra itin brangios. Tuo metu supratome, kad turime tęsti veiklą“, – prisimena vadovė K. Martinaitytė-Glinskienė.
Po sėkmingos vasaros stovykla peraugo į nuolatinę veiklą. Rudenį pradėtos repeticijos virto Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro vaikų ir jaunimo dainavimo studija „Vivo“. Pirmieji kolektyvo nariai buvo gerai pažįstami vadovei – jie su ja dainavo nuo mažų dienų tiek darželyje, tiek mokykloje.
„Iš pradžių turėjome vos penkias nares, tačiau jos buvo nepaprastai atsidavusios dainai. Jas auginau lyg savas: dainavome nuo vaikystės, dalijomės patirtimi ir žiniomis. Dabar kolektyve yra devyni nariai nuo 6 iki 10 klasės“, – sako Kristina. O Gabrielė Glinskaitė priduria, kad vadovė – jos mama – yra jiems visiems kaip mama. „Ji nuolat rūpinasi mumis, stengiasi, kad kažkur dalyvautume, patirtume įspūdžių.“
Kolektyvas savo pirmąjį pasirodymą surengė 2021 m. Jurbarko krašto šventėje, o 2023-aisiais jau dalyvavo modernaus folkloro festivalyje Jono Jablonskio gimtinėje, Rygiškių kaime, Šakių r. Šiai progai kolektyvas sukūrė logotipą, o pavadinimą „Vivo“ išrinko kartu. „Vivo“ – itališkas žodis, reiškiantis „gyvai“. Vadovė teigia, kad jis puikiai atspindi ansamblio energiją.
„Man labai patinka dainuoti „Vivo“ ansamblyje, nes tai suteikia man galimybę išreikšti savo jausmus ir dalintis muzika su kitais. Kiekvienas pasirodymas yra unikali patirtis, kupina emocijų ir energijos. Muzika suartina, o „ Vivo“ kolektyve jaučiuosi kaip dalis didelės šeimos, kurioje kiekvienas narys prisideda prie bendro tikslo – kurti nuostabią muziką ir dalintis ja su kitais,“ – sako Medeinė Kemerytė.
Dainuoti patinka ir Mėtai Ulevičiūtei. „Vivo“ jai yra daugiau nei dainavimas, tai – draugystė, turinti bendrą tikslą tobulėti ir smagiai kartu praleisti laiką. Mėtai pritaria Karolina Glinskaitė – smagu drauge pasibūti per repeticijas, o dainavimas visada suteikia gerą nuotaiką.
Apie kūrybiškumą, muzikinius įgūdžius ir geras emocijas pasakoja ir „Viva“ studijoje dainuojančios Gabija Brokoriūtė ir Rugilė Putramentaitė.
„Mes siekiame bendro tikslo ir dalijamės aistra muzikai. Labai smagu dalintis muzika su publika ir sulaukti klausytojų reakcijos“, – džiaugėsi Austėja Brokoriūtė.
„Vivo“ dainuoja įvairių stilių dainas, labai mėgsta liaudies dainas, tačiau K. Martinaitytė-Glinskienė stengiasi šias tradicijas praturtinti moderniomis interpretacijomis.
„Man labai svarbu išlaikyti liaudies dainų esmę, tačiau mėgstu pridėti šį tą naujo – savotiškai paharmonizuoti, įtraukti instrumentų. Galbūt tuo mes ir išsiskiriame iš kitų kolektyvų“, – sako vadovė.
Modernus požiūris į liaudies muziką ansambliui pelnė nemažai dėmesio. Kolektyvas jau tapo skautų konkursų laureatu, o jų veikla tampa vis intensyvesnė.
2022 m. „Vivo“ dalyvavo dviejuose koncertuose, po metų jau dainavo aštuoniuose, o šiemet surengė trylika pasirodymų ir jų bus dar daugiau. Be to, ansamblio nariai dainuoja ne tik savo koncertuose – jie bendradarbiauja su kitais kolektyvais. Vienas įsimintiniausių projektų – bendras pasirodymas su „Vėtrunge“, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro moterų vokaliniu ansambliu.
Kolektyvo tikslas – ne tik koncertuoti, bet ir smagiai leisti laiką, išmokti naujų dalykų. Pasak vadovės, dainuojant svarbiausia mėgautis procesu. „Dainuodamas 20 procentų energijos atiduodi žiūrovui, o 80 procentų lieka tau pačiam“, – teigia Kristina.
Šią vasarą „Vivo“ dalyvavo Tauragės regiono dainų šventėje „Upėmis tekančios dainos“ – tai buvo naujas ir nemažas iššūkis. Tačiau patirtis parodė, kad kolektyvas yra pasiruošęs augti ir siekti dar aukštesnių tikslų. Vadovė Kristina tiki, kad ansamblis dar turi daug potencialo.
„Mūsų tikslas – įtraukti kuo daugiau jaunimo, parodyti, kad liaudies dainos gali būti gyvos, šiuolaikiškos ir įdomios. Tikiu, kad „Vivo“ taps tuo kolektyvu, kuris įkvėps ir kitus drąsiau žvelgti į tradicijas“, – sako ji.
„Vivo“ dainininkams svarbu ne vien tik koncertai. „Mūsų tikslas – ne tik pasirodyti scenoje, bet ir patirti malonumą iš to, ką darome, – su šypsena kalba vadovė Kristina. – Noriu, kad kiekvienas, kuris prisijungia prie ansamblio, atrastų ne tik dainą, bet ir save. Liaudies dainos mums suteikia šaknis, o kartu – sparnus.“